Talentovaný Gonda opäť bližšie k F1: Zmluva s tímom, v ktorom pôsobil aj Hamilton

Automobilový pretekár Richard Gonda počas tlačovej besedy pred novou sezónou 2015
Automobilový pretekár Richard Gonda počas tlačovej besedy pred novou sezónou 2015

BRATISLAVA - Automobilový pretekár Richard Gonda z Banskej Bystrice (nar. 14. marca 1994) bude v roku 2015 jediným Slovákom, ktorý bude štartovať v prestížnom seriáli pretekov World Series by Renault. Európsky šampión F3 Open Cup z roku 2013 vďaka tomu v konkurencii minimálne dvadsiatky pilotov absolvuje vo farbách francúzskeho ART Junior Tímu a za volantom úplne nového vozidla Renault Sport R. S. 01 spolu dvanásť podujatí.

Polovicu z nich bude tvoriť súťažný kalendár 2015 spomenutej svetovej série (World Series by Renault). "Vďaka úspechom, ktoré som dosiahol v minulosti, som sa vo svete motošportu posunul opäť vyššie, čo nás ako tím veľmi teší," uviedol 21-ročný úradujúci obhajca bronzovej priečky v konečnom poradí Formula Acceleration 1 z roku 2014 na margo svojho kariérneho postupu. 

Premiéru by mal zažiť na slávnom okruhu seriálu F1 v belgickom Spa Francorchamps počas posledného májového víkendu (30. - 31. 5.).

"Na svoj vstup do tohto špičkového seriálu sa veľmi teším. Účinkovanie v ňom ma posunie športovo vyššie. Veď budem jazdiť v pretekoch, ktoré v priebehu dvoch súťažných dní pravidelne navštevuje 80-tisíc divákov. Minuloročnú sériu týchto podujatí videlo naživo 462-tisíc divákov, prostredníctvom televízie a internetu sa o dianie na pretekoch World Series by Renault zaujímalo spolu 70 miliónov priaznivcov motoristického športu. Som veľmi rád, že budem môcť byť súčasťou tohto zaujímavého seriálu," definoval Richard Gonda divácku príťažlivosť súťaže, v ktorej bude tento rok debutovať.

Rodák z Banskej Bystrice sa netajil ani ambíciou stať sa prvým Slovákom v seriáli MS formuly 1, na čom už dlhodobo húževnato pracuje. Dôkazom jeho športového a jazdeckého majstrovstva je aj jeho zaradenie do francúzskeho tímu ART Junior, ktorý pred niekoľkými rokmi podpísal zmluvu aj s Lewisom Hamiltonom, v súčasnosti už dvojnásobným majstrom sveta v pretekoch F1. 


Pozrite tiež: Majster sveta Hamilton stále bez kontraktu: Rokovania trvajú dlhšie ako čakal


"Zatiaľ v novom tíme mám za sebou testy úplne nového prototypu vozidla, na ktorom budem tento rok jazdiť. Chcem byť maximálnym prínosom pre francúzsky tím, ktorého som sa stal súčasťou. Verím, že s kolektívom špičkových mechanikov a ďalších spolupracovníkov pripravíme vozidlo tak kvalitne, že budem môcť na ňom plniť úlohy, ktoré si ako tím pred sezónou vytýčime. Veľkou výzvou je pre nás najmä fakt, že celkový víťaz World Series by Renault si vybojuje právo štartu na legendárnych pretekoch 24 hodín Le Mans. Práve na tomto svetoznámom okruhu som ešte nešiel žiadnu súťaž. Ostatné okruhy seriálu MS F1 poznám z mojich predchádzajúcich vystúpení. Štartovať na Le Mans by bol určite ďalší výrazný posun v mojej športovej kariére," neskrýval odvážne plány slovenský automobilový pretekár, ktorý v rokoch 2003 až 2008 začínal v súťaži minikár.

Svoj veľký talent potvrdil aj tým, že počas spomenutých sezón sa štyri razy tešil z titulu majstra SR v minikárach a trikrát z prvenstva v Slovenskom pohári. V roku 2009 ako 15-ročný bol už vicemajstrom SR v pretekoch do vrchu v triede A-1400 vo vozidle Škoda Fabia. V ďalšej sezóne obsadil 2. miesto v konečnom poradí Carpathian Cup a v roku 2011, keď mal 17 rokov, absolvoval prvé preteky Európskeho pohára, ktoré boli súčasťou seriálu World Series by Renault, čo predurčilo jeho ďalšiu športovú kariéru. "Verím, že smelé ciele, ktoré som si pred touto sezónou v novom seriáli pri príchode do nového tímu a pri testoch úplne nového súťažného auta dal, dokážem aj zrealizovať," zdôraznil Richard Gonda.

Kalendár Renault Sport Trophy 2015: 
3. - 31. mája, 1. kolo: Spa Francorchamps (Bel.)
13. - 14. júna, 2. kolo: Hungaroring (Maď.)
29 . 30. augusta, 3. kolo: Silverstore (V. Brit.)
12. - 13. septembra, 4. kolo: Nürburgring (Nem.)
26. - 27. septembra, 5. kolo: Le Mans (Fr.)
17. - 18. októbra, 6. kolo: Jerez (Šp.)


Tagy: Richard Gonda Renault

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA