Na túto noc v NHL by najradšej zabudli: Halák inkasoval päťku, všetci prehrali!

Zákroky gólmana Haláka na výhru nestačili, inkasoval päť gólov.Zákroky gólmana Haláka na výhru nestačili, inkasoval päť gólov. Zdroj: SITA

DETROIT - Slovenský brankár Jaroslav Halák inkasoval päť gólov v piatom zápase 1. kola play-off Východnej konferencie NHL a hokejisti New Yorku Islanders prehrali na ľade Washingtonu 1:5.

Hráči z hlavného mesta sa ujali vedenia v sérii 3:2, Halák po piatom góle v 49. min prenechal miesto v bránke Čechovi Michalovi Neuvirthovi. Slovenský gólman kryl 30 z 35 striel, ktoré na neho smerovali. V domácom tíme sa síce nepresadil kanonier Alexander Ovečkin, ale zastúpil ho mladší krajan Jevgenij Kuznecov, autor dvoch gólov a jednej asistencie. Capitals rozhodli o svojom víťazstve troma gólmi v rozpätí 6:18 min v úvode tretej tretiny. Slovenský obranca v drese Islanders Ľubomír Višňovský nehral pre zranenie v hornej časti tela.

"Je radosť pozerať sa na to, keď zaberú všetky štyri formácie,“ uviedol Ovečkin pre server NHL. „Musíme tento zápas spláchnuť do záchoda a ísť ďalej. Či prehráme 1:5, 1:10 alebo 0:1, je to jedno. Zaostávame 2:3 a teraz nás čaká skúška charakteru a pokus o návrat do série,“ cituje server Islanders obrancu Thomasa Hickeyho.

Hokejisti Detroitu viedli ešte v 55. min nad Tampou Bay 2:0 aj vďaka asistencii Tomáša Jurča pri góle Joakima Anderssona. Potom však zobral osud zápasu do rúk druhý útok Tampy a jeho center Tyler Johnson dvoma gólmi a jednou asistenciou privodil obrat na 3:2. Víťazný gól strelil Johnson v tretej minúte predĺženia v prečíslení po skvelej prihrávke Victora Hedmana. "Ani neviem, ako sme sa dostali do situácie traja na jedného, ale Victor to zahral neuveriteľne a ja som stihol dať gól,“ komentoval Johnson, ktorý strelil v play-off už štyri góly. "Ukradli nám víťazstvo v tomto zápase tak ako my im v prvom stretnutí série na ich ľade,“ trefne zhodnotil tréner Detroitu Mike Babcock. Tampa vyrovnala stav série na 2:2, piaty súboj príde na rad v sobotu na Floride. Zatiaľ čo Tomáš Jurčo ukončil zápas s jednou asistenciou a plusovým bodom, jeho krajan z útoku Red Wings Tomáš Tatar si počas necelých 18 minút na ľade pripísal dve mínusky.

Hráči Chicaga nepremenili prvý pokus na postup v sérii 1. kola Západnej konferencie proti Nashvillu. Blackhawks prehrali na ľade Predators 2:5 najmä zásluhou hetriku domáceho útočníka Filipa Forsberga. Tretí gól strelil 20-ročný Švéd 11 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času do prázdnej bránky. Slovenský útočník v drese Chicaga Marián Hossa ukončil zápas s bilanciou štyroch striel, dvoch trestných minút a jednej mínusky. Ďalší "mečbal" budú mať hráči Blackhawks v sobotu na domácom ľade.

Hrobárovi z lopaty ušli aj hokejisti Vancouvru, ktorí v kanadskom derby 1. kola na Západe zdolali Calgary 2:1 a znížili stav série na 2:3. Hráči Canucks prestrieľali Flames 43:21, ale skvelého Jonasa Hillera prekonali len dvakrát. Víťazný gól dosiahol na začiatku druhej tretiny z dorážky tradičný strelec Daniel Sedin.

Východná konferencia - play off - 1. kolo

Detroit - Tampa Bay 2:3 po predĺžení (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1) - stav série 2:2
Góly: 26. Nyquist (Zetterberg, Abdelkader), 35. Andersson (Sheahan, JURČO) - 55. T. Johnson (Stralman), 56. Palát (T. Johnson, Garrison), 63. T. Johnson (Hedman, Palát)
Tomáš Tatar odohral 17:50 min, 2 mínusové body, 1 zblokovaná strela, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 4:53 min, 1 asistencia, 1 plusový bod, 1 strela

Washington - New York Islanders 5:1 (1:1, 1:0, 3:0) - stav série 3:2
Góly: 10. Kuznecov (Johansson, Alzner), 31. Alzner (Brouwer, Beagle), 43. Laich (Beagle, Chimera), 47. Kuznecov (Niskanen, J. Ward), 49. Chimera (Johansson, Kuznecov) - 6. Bailey (Tavares, Leddy)
Jaroslav Halák (Islanders) odchytal 49 minút, potom ho vystriedal Michal Neuvirth, Halák kryl 30 z 35 striel, úspešnosť 85,7%

Západná konferencia - play off - 1. kolo:
Nashville - Chicago 5:2 (1:1, 0:0, 4:1) - stav série 2:3
Góly: 15. F. Forsberg, 41. Neal (Stalberg), 44. C. Wilson (Ribeiro, S. Jones), 44. F. Forsberg (Fisher, Neal), 60. F. Forsberg - 14. B. Richards (Bickell, Seabrook), 55. Versteeg (P. Kane, B. Richards)
Marián Hossa (Chicago) odohral 17:33 min, 4 strely, 2 trestné minúty, 1 mínusový bod

Vancouver - Calgary 2:1 (0:1, 1:0, 1:0) - stav série 2:3
Góly: 34. Bonino (Vrbata, Edler), 42. D. Sedin (Hamhuis, H. Sedin) - 3. D. Jones (Stajan)

Viac o téme: Jaroslav Halák New York Islanders