Vůjtekovi zverenci zakončili prípravu na šampionát: Odvetu s Lotyšskom rozhodli nájazdy

Vladimír Vůjtek na lavičke SlovenskaVladimír Vůjtek na lavičke Slovenska Zdroj: SITA

RIGA - Slovenskí hokejoví reprezentanti zakončili zápasovú časť prípravy na šampionát v Prahe a Ostrave prehrou. V sobotňajšej generálke podľahli v Euro Hockey Challenge domácemu Lotyšsku 2:3 po nájazdoch, keď herne nevyšli z tieňa nevýrazného výkonu v prvom vzájomnom dueli (1:5). Rozhodujúci gól zaznamenal Lauris Darzinš, proti ktorému sa prvýkrát v príprave postavil do bránky Branislav Konrád.

Slováci odštartovali záverečný prípravný duel aktívnejšie. Hoci sa ťažšie predierali stredným pásmom, postupne si vypracovali strelecké možnosti, ktoré zamestnali Muštukovsa v lotyšskej bránke. V 4. minúte ho z kruhu preveril Meszároš a v nasledujúcom striedaní z osi útočnej tretiny aj Bližňák. Lotyšská ofenzíva sa prihlásila o slovo až počas dvoch vylúčení Pánika. Najskôr v 9. minúte stihla Lacova lapačka zareagovať na Daugavinšovu strelu švihom a o niekoľko okamihov neskôr mal slovenský brankár kvantum práce s Bukartsovou strelou. Svojich spoluhráčov držal na vodou aj pri druhom pobyte Pánika na trestnej. V 15. minúte zlikvidoval tutovku Džerinša a následne sa stihol presunúť a zneškodniť gólové zakončenie Širokovsa. Slováci výkonnostne nevyšli z tieňa piatkovej prehry a v závere prvej tretiny im chýbala potrebná iskra na rozprúdenie duelu vo svoj prospech. A to ich v závere musel opäť podržať Laco, keď Jurčinovu neefektívnu prihrávku takmer potrestal z pravého kruhu Bukarts.

Druhé dejstvo veľké herné zmeny neprinieslo. Slovákom chýbala ľahkosť a priamočiarosť v zakočení, kým domáci naďalej pôsobili smelo a kombinačne boli ďaleko pred svojím súperom. V 33. minúte mohol Slovákov naštartovať Hudáček, ale v samostatnom nájazde zvolil krátky blafák do forhendu, ktorý Muštukovs vystihol. Následne sa tretím faulom v strednom pásme prezentoval Pánik, v nervovom vypätí sa pustil do Spruktsa a daroval domácim ďalšiu presilovku. Tá mala z ich pohľadu gólový efekt, keď sa Daugavinš v 36. minúte dostal sprava poľahky na os útočného pásma a nedal Lacovi šancu - 1:0.

Prečítajte si viac: Vůjtek zhodnotil duely reprezentantov v Lotyšsku: Čo koučovi Slovákov pridalo ďalšie vrásky?

Početná prevaha pri vylúčení Jevpalovsa v úvode tretej tretiny pomohla zasa Slovákom. Viackrát sa dostali na dostrel domácej bránky, Muštukovsa ale neprekonali a pykali. V 47. minúte im Lotyši uštredrili lekciu hokejovej jednoduchosti, cez dve prihrávky z obranného pásma sa do šance dostal Daugavinš a s prehľadom zvýšil na 2:0. Menej výrazné momenty ukončila až 53. minúta, keď Ďalogove nahodenie od modrej doklepol so šťastím do siete Libor Hudáček. Necelé dve minúty pred koncom opustil Laco svoju bránku. Hudáček preniesol hru do útočného pásma, naservíroval puk Surovému, ktorého delovka skončila v sieti - 2:2.

Predĺženie prinieslo opäť viac vzruchu pred Lacom. V jeho bránkovisku to horelo najmä po akciách Daugavišna či Širokovsa, no ani tie rozuzlenie nepriniesli. Do slovenskej bránky sa na nájazdy prvýkrát v príprave postavil Konrád, ktorého prekonali Darzinš s Daugavinšom a zaistili lotyšský triumf.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka absolvovali v uplynulých týždňoch dovedna osem duelov. Prípravu otvorili domácim dvojzápasom proti Švédsku, keď najskôr v Trenčíne podľahli "Tre kronor" 3:4, no o dva dni neskôr v Bratislave triumfovali 3:1. O týždeň neskôr nedobyli jihlavský ľad, domácim Čechom podľahli 2:3 po nájazdoch a v následnom vzájomnom stretnutí 1:3. Príprava tímu sa v ďalšom bloku presunula na východ republiky. V piatom dueli v Košiciach prišla prehra 4:5 pp a sn s Bieloruskom, no o dva dni neskôr v Poprade aj náprava reputácie po triumfe 5:2. Záverečné duely mu však absolútne nevyšli. Po nevýrazných výkonoch podľahli v Rige domácemu Lotyšsku 1:5 a 2:3 po nájazdoch.

Lotyšsko - Slovensko 3:2 pp a sn (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 36. Daugavinš (Galvinš, Darzinš), 47. Daugavinš (Darzinš, Sotnieks), roz. nájazd Darzinš - 53. L. Hudáček (Ďaloga, Daňo), 59. Surový (L. Hudáček). Vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0

Lotyšsko: Muštukovs – K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Cibulskis, Širokovs, Ševčenko – M. Redlihs, Sprukts, Bukarts - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - Cipulis, Berzinš, Saulietis - Jevpalovs, Abols, Jekimovs

Slovensko: Laco – Ďaloga, Graňák, Meszároš, Baranka, Sersen, Jurčina, Švarný, Jánošík - Daňo, Surový, L. Hudáček - Réway, Kopecký, Miklík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Dej, Lušňák, Haščák

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Dnes sme hrali lepšie ako v piatok. V prvej tretine sme ešte boli pod tlakom súpera, ale od druhej časti sme sa zdvihli. Veľmi si vážim, že sme aj za stavu 0:2 nezložili zbrane, bojovali a dokázali vyrovnať. Bohužiaľ, nájazdy nie sú naša silná stránka. Čakali sme viac, ale úplne sklamaný nie som. Stále miešame so zostavou. Skončilo sa obdobie skúšania a od utorka by sme mali byť kompletní. Musím dať dokopy formácie a začať sa pripravovať na šampionát. Zápasy v Lotyšsku nám v niečom pomohli pri výbere hráčov, v niečom zamotali hlavu. Od niektorých špičkových hráčov sme čakali viac, zase sa nám zranil Laco Nagy. Na dnešné nájazdy sme stiahli Jána Laca, vieme, že ich vie chytať veľmi dobre, ale chceli sme súpera trochu prekvapiť."

Libor Hudáček (útočník SR, zdroj: RTVS): "Tréner Vůjtek po týchto zápasoch vie, čo je potrebné zmeniť. My sa musíme zlepšiť a hrať oveľa lepšie ako v Lotyšsku"

Richard Pánik (útočník SR, zdroj: RTVS): "Mužstvo ukázalo charakter, keď dokázalo vyrovnať dvojgólový náskok súpera a vrátiť sa do zápasu. Lotyši majú kvalitný tím, čo ukázali v oboch dueloch. V našom družstve je potenciál, potrebujeme hrať kvalitne najmä v defenzíve."

Viac o téme: Vladimír Vůjtek Slovensko Lotyšsko
  • Zdroj: TASR, SITA