VIDEO Impozantný vstup hviezdnej Kanady: Crosbyho gólový nájazd pečatil debakel Lotyšska

Nathan Mackinnon oslavuje so spoluhráčmi gól KanadyNathan Mackinnon oslavuje so spoluhráčmi gól Kanady Zdroj: SITA

PRAHA - Hokejisti Kanady impozantne vstúpili do bojov na MS v Česku, keď v prvom pražskom zápase v A-skupine zdolali Lotyšsko 6:1. O výsledku rozhodli už úvodné minúty, v ktorých bol pobaltský tím príliš poddajný, čo favorit využil na získanie výrazného náskoku.

Lotyši, ktorí vlani na zimnej olympiáde Kanadu na jej zlatej ceste riadne vyobšívali, začal zarážajúco bojazlivo. Prílišný rešpekt bol vodou na mlyn favorita, ktorý sa pár minút porozhliadal, oťukal si mantinely a potom udrel v krátkom čase tromi dynamickými kombináciami. Po treťom góle si kouč Lotyšov vybral oddychový čas a ten pomohol, lebo Kanaďanov až do prvého klaksónu pribrzdil v apetíte.

Až v 28. minúte prišiel prvý trest za faul a aj ten "spáchal" Crosby, čo jasne demonštrovalo, že odovzdaní Lotyši príliš do stretov s Kanaďanmi nešli. Medzitým už prehrávali 0:5 a vystriedali brankárov a Masalskis sa ukázal v lepšej fazóny. Z hry však neinkasoval gól aj preto, že Kanaďania trochu poľavili a dokonca dovolili súperovi streliť čestný gól. Záver zápasu ozdobil Crosbyho gól z trestného strieľania.

A-skupina:

Kanada - Lotyšsko 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)
Góly: 10. MacKinnon (Spezza, Savard), 14. Spezza (Hamhuis, MacKinnon), 15. Duchene (Hall, Barrie), 23. Toffoli (Hamhuis, Burns), 24. Spezza (MacKinnon, Crosby), 60. Crosby (tr. strieľanie) - 53. Daugavinš (Džerzinš, Darvinš). Vylúčení: 1:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0.

Kanada: Smiths - Hamhuis, Burns, Wiercioch, Savard, Muzzin, Barrie, Ekblad - MacKinnon, Crosby, Spezza - Ennis, Giroux, Seguin - Duchene, Hall, Eberle - Couturier, O'Reilly, Toffoli

Lotyšsko: Muštukovs (24. Masalskis) - K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis, M. Jass - Bukarts, Sprukts, M. Redlihs - Daugavinš, Džerzinš, Darzinš - Cipulis, Darzinš, Saulietis - K. Jass, Abols, Skvorcovs.

Nathan MacKinnon, Kanada: "Jednoznačne je to o super spolupráci s prvotriednymi hráčmi, akí sú Sid a Spezz. S nimi to išlo povznášajúco. Sú to konštruktívni hráči so skvelými zručnosťami, neustále hrajú so zdvihnutou hlavou a hľadajú voľného spoluhráča. Bude to tu určite veľmi príjemný hokej."

Lauris Darzinš, Lotyšsko: "Myslím, že po solídnom úvode sa naše štruktúry rozpadli. To sa proti Kanade nemôže stať. Mali pár šancí, niektoré využili a stav 0:3 sa proti takémuto súperovi v podstate nedá dotiahnuť. Nemyslím si, že by to dakto dokázal."

Kanaďania sa v druhom zápase základnej fázy predstavia v nedeľu o 16.15 proti Nemecku, Lotyši nastúpia už v sobotu o 20.15 proti domácim Čechom.

Viac o téme: Sidney Crosby Kanada Lotyšsko