Mizéria hádzanárov aj v odvete s Lotyšmi: Prvé body v kvalifikácii sme pustili z rúk

Ivan Kucharík zo Slovenska (v strede) a Uldis Libergs z LotyšskaIvan Kucharík zo Slovenska (v strede) a Uldis Libergs z Lotyšska Zdroj: SITA

HLOHOVEC - Reprezentácia hádzanárov Slovenska nezískala prvé body v II. fáze kvalifikácie ME 2016 ani v sobotu. Zverenci trénera Zoltána Heistera mali v Hlohovci sľubne rozohrané stretnutie, ale napokon podľahli Lotyšom 22:23 (16:10) a neodplatili im stredajšiu prehru 18:25 z Dobele.

Slováci zostávajú v tabuľke 3. kvalifikačnej skupiny po 4. kole na 4. mieste s nulou na konte a bez šance postúpiť na kontinentálny šampionát. Najbližšie sa slovenskí hráči predstavia v stredu 10. júna, keď v Prešove privítajú Slovincov.

Lotyši síce viedli v úvode 1:0 a 2:1, ale v ďalšom priebehu dlhé minúty vyhrávali Slováci. Tí sedemgólovou šnúrou otočili v 11. min na 8:2. Opäť bol ich oporou brankár Putera a strelecky ťahal družstvo Hruščák, ktorému sekundovali Rábek, Volenics i Szücs. Súper síce v 17. min znížil na 7:9, ale dva rýchle góly Szücsa priniesli vzápätí upokojenie do radov slovenského družstva. To tentoraz bránilo lotyšského kanoniera Krištopansa osobne a v prvej tridsaťminútovke mu dovolilo zapísať sa do streleckej listiny iba raz. Prvé dejstvo sa skončilo v prospech Heisterových zverencov 16:10.

Začiatok druhého polčasu nenaznačoval, že by mohli Lotyši skomplikovať domácim cestu za víťazstvom. Slováci hneď po zmene strán zvýšili rozdiel na sedem gólov (17:10 a 18:11), čím prakticky zmazali manko z prvého vzájomného duelu. Hostia však využili poľavenie a štyrmi gólmi znížili v 42. min na 15:18. To však nebolo z ich strany všetko. Vylúčenie Zechmeistera využili na dva góly Krištopansa, ktorý v 49. min upravil na 17:19. Slovenskí hádzanári sa ťažko presadzovali v útoku, za 24 min dali len tri góly a navyše Rábek nepremenil pokutový hod. Pri Volenticsovom vylúčení strelil v 52. min Tuminskis kontaktný gól (18:19) a následne Pavlovičs vyrovnal (19:19). Striedajúci Mikéci sa nemýlil z postu krídla (20:19) a prerušil 11-minútové čakanie na slovenský gól. Pavlovičs opäť vyrovnal a Tuminskis poslal v oslabení Lotyšsko do vedenia (21:20). Hruščák potom ešte dvakrát vykresal nádej vyrovnávajúcimi gólmi, ale 63 sekúnd pred koncom rozhodol o prehre SR Dude, ktorý zavŕšil
ký obrat.

Slovensko - Lotyšsko 22:23 (16:10)
Zostava a góly SR: Putera, Žernovič - Kopčo 1, Slaninka, Cigáň, M. Briatka, M. Volentics 3, Kysel, Cs. Szücs ml. 3, P. Hruščák 9, Mikéci 1, Rábek 4/2, Pekár, Ľ. Ďuriš, Kucharik 1, Zechmeister
Najviac gólov za Lotyšsko: Pavlovičs 9/2, Kreicbergs 4, Krištopans 3
Pok. hody: 3/2 - 2/2, vylúčení: 7 - 6, rozhodovali: Leandersson a Lindroos (obaja Fín.), 1500 divákov

Zoltán Heister (tréner SR): "Prvý polčas bol z našej strany dobrý. Hrali sme to, čo sme v podstate chceli a utvorili sme si šesťgólový náskok. V druhom dejstve sme opäť upadli do nejakej hernej kómy, ktorú si neviem vysvetliť."

Miloš Putera (brankár SR): "Ťažko povedať, kde nastal obrat. Možno nám za stavu 18:11 chýbali jeden - dva góly, aby sme ich definitívne zlomili. Mali sme to rozhodnúť v prvej desaťminútovke druhého polčasu, oni boli zrelí na uterák. Namiesto toho sme dostali Lotyšov do hry technickými chybami a nevyužitými šancami. Aj ja som mohol chytiť dve - tri góly navyše."

Viac o téme: Slovensko Lotyšsko