Slovensko velebí Meszároša: Dvoma gólmi rozhodol o triumfe nad Bieloruskom!

Radosť hráčov zo Slovenska po góle Andreja MeszárošaRadosť hráčov zo Slovenska po góle Andreja Meszároša Zdroj: SITA

OSTRAVA - Ako cez kopirák: prvý inkasovaný gól, nešťastná koncovka, no vydreté víťazstvo. Slovenskí hokejisti druhy raz zví´tazili na majstrovstvách sveta, s Bieloruskom to bolo vydreté až po predĺžení. Slováci sú vďační dvojgólovému Andrejovi Meszárošovi, ale aj gólmanovi Jánovi Lacovi. Veľká dráma, nervy, žiadny ľahky zápas, Slováci už nie sú superfavoritom turnaja, naopak, Bielorusi pred rokom hrali vo štvrťfinále. Ďalší zápas hrajú Slováci v utorok večer proti Slovinsku.

Vítame vás pri on-line prenose.

Góly: 53. Meszároš (Hudáček, Dravecký), 62. Meszároš - 52. Sergej Kostycin, (Kalužný, Andrej Kostycin)

Zostavy:

SLOVENSKO:  J. Laco - Meszároš, A. Jánošík, Jurčina, Sersen, Marek Ďaloga, J. Mikuš, Graňák - M. Daňo, T. Kopecký, Gáborík - Tatar, Viedenský, Jurčo - Pánik, Bližňák, Bartovič - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - Surový (náhradný brankár Július Hudáček, Branislav Konrád, Michel Miklík a Ivan Baranka do duelu nezasiahli)

BIELORUSKO: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustinenko - A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn - Gavrus, Stas, Drozd - Stepanov, Kovyršin, Kulakov - Demkov, Volkov, Kitarov - Demagin

Rozhodcovia: Mayer (USA), Šindler (Česko) – Carnathan (USA), Dahmen (Švédsko)

Vylúčenia 5:4, Strely na bránku 27:17

Andrej Meszároš Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA
    Skvelé, tešíme sa z druhého víťazstva, no máme len štyri body zo šiestich možných. Zatiaľ to neznamená ani istotu postupu, ani nič, v základnej skupine nás čaká ešte päť zápasov a to s ťažšími súpermi.
    Slovenskí hokejisti hrali v riadnom hracom čase opatrne, akoby si uvedomovali riziko straty bodov, ale v predĺžení to roztočili naplno vedomí si, že nemajú, čo stratiť.
62' Kruté pre Bielorusov, senzačná správa na Slovensko. Andrej Meszároš strelil svoj druhý gól v zápase a rozhodol ním predĺženie aj celý zápas. Slovenskí hokejisti majú ďalšie vydreté dva body. Paráda.
61' V predĺžení Gáboríkova strela, Meszárošova dorážka a Jurčinov ďalší pokus. Paráda, máme tlak.
60' 60 minút víťaza zápasu neprinieslo, nasleduje predĺženie 5 minút.
58'   Bielorusi v pásme, veď hrajú presilovku.
56' Dominik Graňák je piatym vylúčeným Slovákom v zápase, úplne zbytočne pred koncom. Bude sa treba ubrániť, aby sme neprišli o všetky tri body.

Meszároš vyrovnáva proti Bielorusom Galéria fotiek (16) Zdroj: rtvs

Vyrovnanie Slovákov

Bielorusi posielajú puk za Galéria fotiek (16) Zdroj: rtvs

Gól Bielorusov

53' Doslova o pár sekúnd vyrovnané, najlepšia odpoveď na gól. Andrej Meszároš dostal puk, trochu zamieril, vystrelil a puk skončil za gólmanom Bielorusov Lalandom. Jeho prvý gól v reprezentácii.
52' Katastrofálny scenár pre Slovákov, inkasovali sme z hokejky Sergeja Kostycina.
51' Obrovská príležitosť Milana Bartoviča, doslova tutovka, ale gólman Bielorusov bol proti. Výborne zahraná presilovka, chýba len gólové korenie. Sersen bol podrazený, ale nepíska sa.
50' Rišo Pánik vybojoval v zovretí troch hráčov z Bieloruska presilovku, sekery, hákovania, ale iba v náznakoch, až to bola vysoká hokejka.
48'   V tretej tretine iba tri strely, dve zo strany Slovákov.
47'   Už sú to nervy, bezgólové dianie, ten, kto dá gól, je veľmi blízko víťazstva. Je to opatrné a napäté.
46'   Jeden z Bielorusov v protiútoku, Bielorusi ho nevedeli odzbrojiť, až to bolo na hrane, ale rozhodca pán Bielorusa videl zblízka a nepískal.
45' Chyba na našej strane, rozpačitú rozohrávku Slovákov zachytil Gavrus a hneď bol v šanci
44' Až v štvrtej minúte prvý raz Bielorusi pre Jánom Lacom, Kostycin vyskúšal nášho gólmana, ten zachránil semaforom v lapačke.
42'   Tatar, Daňo, Slováci stále v útoku počas presilovky, výborne zahraná. Skúsil to aj Gáborík, cez cloniaceho Kopeckého.
41' Okamžite v príležitosti Marián Gáborík, Lalande krásne do lapačky.
41' Hrá sa tretia tretina, Slováci s výhodou presilovky 101 sekúnd - môže to byť kľúčový moment zápasu. Tímy sú veľmi vyrovnané. Slováci mali prečíslenie, Bielorusi nebezpečnejšie strely.
40' Skončila sa druhá tretina. Veľmi opatrná s malým množstvom šancí na oboch stranách. Tretia tretina rozhodne, jej úvod bude mimoriadne dôležitý.
40' Marek Viedenský, Tomáš Tatar v závere druhej tretiny obrovský tlak, no neskončil gólom, iba presilovkou. Bielorusom praskajú nervy, hraju dosť hrubo a rozhodcovia ich trestajú málo na náš vkus.

Fanúšikovia zo Slovenska počas Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA
18' Obrovská šanca Slovákov: Marko Daňo a Tomáš Kopecký sa snažili dostať puk za gólmana Bielorusov, ten bol na zemi. Po trestnom strieľaní najväčšia šanca našich.
35'   Dravecký unikol v oslabení, jeho pokus končí u gólmana súpera. Bielorusi hrajú veľmi tvrdo.
35'   Bielorusi odohrali presilovku dobre, naši sa budú môcť skonsolidovať. Zvládli ju. Je to tuhý boj o každý puk a každé miesto, hráči si dávajú pozor na svoje chyby.
33' Veľmi diskutabilné vylúčenie Mária Bližňáka: Sergej Kosticyn bezdôvodne a nebezpečne narazil Bližňáka na mantinel, Slovák nepochopiteľne inkasoval dve minúty za hrubosť. Zvláštne.
32'   Hudáček nabil Meszárošovi a ten zci-voči Lalandovi. Stav sa nemení.
31' Sersen si pekne obišiel bránku a z ľavej strany nahadzoval puk, no nik zo spoluhráčov tam nebol, Marko Daňo si nakorčuľoval asi o polsekundu neskôr.
28'   Druhá tretina veľa vzruchu nepriniesla, je to skôr o vyčkávaní a tuhom boji o stredné pásmo. Minimum striel, minimum pokusov. Je to viac o taktike, hráči si uvedomujú dôležitosť prvého gólu.
24'   Jurčina tvrdo, ale čisto Bielorusa odstavil od puku a vyslúžil si potlesk.
21' Slováci v prečíslení vo vlastnom oslabení, Bartovič nedal gól po prihrávke Bližňáka, ale vynikajúce.
21' Slováci hneď budú hrať v oblabení, Marián Gáborík za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou.
21' Začala sa druhá tretina

Vladimír Dravecký (druhý sprava) Galéria fotiek (16) Zdroj: SITA
    Slováci sú predsa len papierový favorit a musia tvoriť, nie čakať, čo vymyslia Bielorusi. Po prvej tretine to vôbec nevyzeralo, že naši sú silnejší, viackrát našich podržal gólman Jano Laco.
    Mário Bližňák pre RTVS: Mali sme nejaké šance, len to treba využiť. Už je to lepšie, ale stále tomu chýba gól. Bielorusi dobre korčuľujú
20' Aj posledné striedanie prvej tretiny patrilo Bielorusom, Ján Laco mal ďalšie dva zákroky. Koniec prvej tretiny, stav 0:0
20' V poslednej minúte mal prácu Ján Laco, stav sa našťastie nemení
19'   Bielorusi sa zasa usadili pred našou bránkou, pozor na nich, dostaňme sa do útoku.
19' Dve minúty pred koncom obrovská šanca Lušňáka, no snažil sa sám zakončiť a nehľadal prihrávkou spoluhráčov
17'   Výborný pokus Draveckého zo strany našich. Pozor na nepresné rozohrávky
16'   Treba viac striel zo strany Slovákov, ale aj viac pokoja, pokúsiť sa niečo vymyslieť. Bielorusi hrajú s väčším nasadením ako naši, pozor na to.
16' Pred bránkou súpera v šanci Jurčo, ale rozhodcovia hru prerušili, stav sa nemení.
16' Andrej Kostycin v šanci len tak z ničoho nič, treba si na Biielorusov dávať pozor.
15'   Hra zatiaľ v prvej tretine počas rovnovážneho stavu vyrovnaná, šance jedine v presilovkách a to na oboch stranách.
12' Pozor na Bielorusov, v presilovke musel na dvakrát hasiť situáciu Ján Laco. Iba jemu vďačíme za stav 0:0
9' Súper mieril do prázdnej bránky, Juraj Mikuš v poslednej sekunde zabránil gólu aj za cenu faulu. Budeme sa dve minúty brániť.
9'   Už v plnom počte, Slováci nevyužili ani presilovky, ani trestné strieľanie. Súpera sme v prvej fáze hry prestrieľali 7:1, no zatiaľ bez gólu.
7' Za podrazeenie Hudáčka v rohu 22 sekúnd presilovka o dvoch hráčov pre Slovensko, potom samozrejme výhoda o jedného muža.
    Marián Gáborík nahnevaný, svoj pokus nevyužil, stav je 0:0, hráme aj naďalej presilovku
5' Veľká výhoda pre Slovákov, Marián Gáborík pôjde na trestné strieľanie vďaka technickej chybe Bielorusov, ktorí prikopli zlomenú hokejku Tomáša Kopeckého.
4' Skvelý Patrik Lušňák zo štvrtej formácie. Tá má vydržať na ľade, kým si elitní hráči oddýchnu, ale vybojovala početnú výhodu. Patrik vie, ako na Bielorusov
3'   V oslabení sme to bez Andreja Meszároša dve minúty zvládli
1' Už po pár sekundách súper s výhodou presilovky.