VIDEO Žilina drámu rozhodla v posledných sekundách, Trenčín náskok na čele udržal

Hráči AS Trenčín Milan Rundič a Matúš Bero sa tešia z góluHráči AS Trenčín Milan Rundič a Matúš Bero sa tešia z gólu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Po 28. kole sa situácia v boji o titul vo futbalovej Fortuna lige 2014/2014 nezmenila. Líder súťaže AS Trenčín si doma poradil s Košicami 1:0 a nezaváhal ani jeho jediný prenasledovateľ MŠK Žilina, ktorý si odviezol tri body z Brezna po triumfe 3:2 nad Podbrezovou. Náskok Trenčína, ašpirujúceho na prvý titul, tak päť kôl pred koncom súťaže predstavuje 5 bodov. Slovan sa už v pondelok vďaka víťazstvu 4:1 nad Senicou posunul na 4. miesto zaručujúce štart v predkole Európskej ligy.

Futbalisti Dukly Banská Bystrica zvládli existenčný zápas, keď triumfovali na trávniku konkurenta v boji o záchranu ViOn-u Zlaté Moravce 1:0. Hrdinom Bystričanov sa stal Jozef Rejdovian, ktorý v 52. minúte strelil jediný gól stretnutia. Hostia bodovali naplno v najvyššej domácej súťaži prvýkrát po desiatich kolách od 8. novembra minulého roka, keď zdolali práve Zlaté Moravce (2:0). V súboji o záchranu na ne priebežne z poslednej priečky strácajú šesť bodov.

Žilina v posledných sekundách vydrela v Brezne tri body

Skóre otvoril už v 6. min z bieleho bodu po zemi k pravej žrdi Milan Škriniar, keď Pavol Penksa skúsil opačnú stranu. Penalta bola za ruku Vratislava Greška po centri Lukáša Čmelíka, domáci protestovali márne. O štyri minúty neskôr si síce poradili s rohovým kopom favorita, ale Ernest Olivier Mabouka Massoussi poslal z pravej strany loptu nazad do ohňa a Matej Jelič na päťke učebnicovo predskočil Penksu. Zo vzduchu zavesil svoj 15. tohtosezónny ligový gól, dotiahol sa v súperení o korunu pre kráľa strelcov na senického Jana Kalabišku.

Po zmene strán "železiari" výrazne pridali a za aktivitu si vyslúžili kontaktný gól, keď v 66. min po rohovom kope zahranom k bližšej žrdi hlavou posunul loptu Ivan Minčík a Blažej Vaščák zblízka akrobaticky zavesil pravačkou na 1:2. Rovnaký hráč mal štvrť hodiny pred koncom na kopačke pravej nohy vyrovnanie, ale po zbehnutí za obranu Žiliny z prvej trafil iba konštrukciu. Podbrezová sa dočkala až v 83. min, keď ruka Škriniara viedla k pokutovému kopu a Dávid Škutka sa nemýlil, hoci Miloš Volešák vystihol smer a sľubne plachtil ku svojej ľavej žrdi - 2:2. Keď už sa zdalo, že sa zrodí remíza, vykúpil Žilinčanov svojím ďalším zásahom Jelič, ktorý sa výborne zorientoval na hrote a skóroval hlavou.

Žilina sa revanšovala Podbrezovej za augustovú prehru 0:1. V novembri s ňou pod Dubňom hrala 0:0 a teraz sa teda dočkala nielen víťazstva, ale aj prvého gólu do siete ŽP Šport v tomto súťažnom ročníku.

ŽP Šport Podbrezová - MŠK Žilina 2:3 (0:2)
Góly: 67. Vaščák, 83. Škutka (z 11 m) - 10. a 90.+ Jelič, 6. Škriniar (z 11 m), 90.+ Jelič (Žilina), rozhodovali: Straka - R. Sluk, Ferenc, hralo sa v Brezne

Podbrezová: P. Penksa - Migaľa, Kupčík, Minčič, Greško - Gál-Andrezly (74. Nworah), Podio, M. Kochan, Harvilko (60. Juraj Pančík) - Vaščák (85. Michal Pančík), Škutka

Žilina: Volešák - Mabouka, D. Vavro, Škriniar, Letič - Pečovský - Čmelík 57. (Bénes), Káčer (86. Paur), J. Mihalík - Jelič, William Alves de Oliveira (78. Špalek)

Trenčín zdolal Košice, stále vedie o 5 bodov

Trenčania nastúpili proti východniarom po náročnom popradskom finále Slovenského pohára. Stopy po únave na nich však na začiatku vidieť nebolo, hostia z Košíc sa dopredu nehrnuli a sústredili sa v prvom rade na pozornú defenzívu. V 11. min sa rýchlostne presadil Van Kessel. Jeho pokus Tofiloski neudržal a následná strela Bera mierila iba do stredu brány. V 17. min skúšal šťastie spoza šestnástky Madu, no minul priestor Tofiloskeho brány. O malú chvíľu technická strela Van Kessela z hranice pokutového územia nešla do priestoru troch žrdí. Zverenci trénera Martina Ševelu boli síce v úvodnej polhodine výrazne aktívnejším tímom, ale do vyloženej gólovej akcie sa neprepracovali. Gól neprinieslo ani sólo Van Kessela. Až v 34. min sa z rohu pokutového územia presadil Bero, poslal loptu do päťky Berovi, ktorý tvrdou strelou pod brvno otvoril skóre zápasu.

Po prestávke sa snažili domáci streliť upokojujúci gól čo najskôr. Van Kesselova strela skončila mimo troch žrdí a Jairov pokus dokázala obrana Košíc v poslednej chvíli zblokovať. Po ôsmich minútach hry platila Van Kesselova rýchlosť. Na jeho prihrávku si nabehol Guba, bol však už príliš blízko Tofiloskeho, aby dokázal dobre zakončiť. Druhý gól nepriniesol ani závar pred košickou bránou. Až následne sa k slovu prvý raz dostali východniari, Kubíkov strieľaný center vystrašil Šemrinca. V 70. min mohol zmraziť fanúšikov Pačinda, keď z rohu šestnástky vyslal strelu, ktorá sa odrazila od tyče. O päť minút po priamom kope strieľal z húštiny tiel Huk tesne mimo a Košičania zrazu boli blízko vyrovnávajúceho gólu. V záverečných minútach sa zápas už iba dohrával. Trenčín napokon v stretnutí sotva priemernej úrovne zvíťazil zaslúžene.

AS Trenčín - MFK Košice 1:0 (1:0)
Gól: 34. Bero, ŽK: 38. Viazanko (Košice), rozhodovali: Marhefka - Bobko, Borsányi, 2780 divákov

Trenčín: Šemrinec - Čögley, Ramón Rodríguez da Silva, Rundič, Madu Kingsley - Lobotka, Bero - Guba (78. Mondek), Ibrahim Rabiu (63. Koolwijk), Van Kessel - Jairo da Silva (84. P. Kleščík)

Košice: Tofiloski - Mikuláš Tóth, Djordjevič, Pavúk, Žebík - Dimun (64. Šinglár) - T. Kubík (B. Gáll), Huk, Viazanko - Pačinda, O. Diaby (84. Haskič)

Ivan Vrabec, tréner Trenčína: "Víťazstvo sa nerodilo ľahko, aj keď sme celý zápas dominovali. Snažili sme sa o našu hru. Súper bol pripravený slušne. Realizácia nebol taká, akú by sme si želali. V niektorých fázach sme pomalšie pracovali s loptou ako sme boli zvyknutí. Bol by úplne iný pohľad, keby sme šance premenili. Hostia hrozili z protiútokov. Tešíme sa z víťazstva. Sme radi, že naťahujeme sériu výhier. Víťazstvo by som venoval Kubovi Holúbekovi a Petrovi Kleščíkovi."

Marek Fabuľa, tréner Košíc: "Vedeli sme o veľkej sile domácich. S predvedeným výkonom som spokojný. Ukázali sme taktickú disciplínu, tímového ducha. Celý čas sme čakali na svoju šancu. Trpezlivo sme čakali na jednu šancu. V závere sme mali niekoľko dobrých akcií a pri troche šťastia mohli skončiť gólom. Domáci tím bol futbalovejší a o gól lepší."

Dunajská Streda jedným gólom zarmútila Myjavu

Už 6. minúte zahrozili hostia, po rohovom kope hlavičkoval tesne vedľa Jánošík. V 15. minúte sa dočkali gólu domáci, keď Straka loptou za obranu hostí vysunul Štepanovského, ktorý prestrelil vybiehajúceho brankára hostí - 1:0. Od úvodu zápasu mali loptu na kopačkách prevažne domáci, Myjavčania však hrozili z nebezpečných protiútokov. V 27. minúte zahral domáci Szabó z ľavej strany sľubný priamy kop z 22 metrov, jeho strela však išla nad. V 33. minúte prišla ďalšia šanca v podaní DAC, Sesarov priamy kop ale zblokovali hostia. V závere polčasu spálil tutovku i Szarka, po kombinácii Straku s Brašňom sa dostala lopta k útočníkovi Dunajskej Stredy, no ten sám pred bránou nastrelil ľavú tyčku.

V 50. minúte sa predral do pokutového územia Kuzma, strela z ľavačky však išla nad. Napriek vedeniu sa Dunajská Streda neustále tlačila dopredu. V 56. minúte po prihrávke Ljubičiča pred pokutovým územím Brašeň minul tesne bránu. V 63. minúte sa blysol strelou Pape Sarr, lopta však minula Solničkovu bránu. O ďalšiu minútu sa dostal do pokutového územia Szarka, z ľavej strany však tesne minul bránu. V 66. minúte po priamom kope Brašeňa hlavičkoval na bránu Michalík, opäť sa blysol Solnička. O dve minúty neskôr sa oprel do lopty Daniel, Polačeka však neohrozil. V 74. minúte poslal loptu do siete hosťujúci Jastráb, gól však neplatil. Aj napriek mnohým príležitostiam na domácej strane Dunajská Streda už neskórovala, ale po piatich zápasoch konečne získala cenné víťazstvo.

DAC Dunajská Streda - Spartak Myjava 1:0 (1:0)
Gól: 15. Štepanovský. Rozhodca: Glova, ŽK: Černáček, 1891 divákov.

DAC Dunajská Streda: Polaček - Turňa, Michalík, Tóth, Szabó - Ljubičič, Straka (59. Ľupták) - Brašeň, Sesar (62. Pape Sarr), Štepanovský - Szarka (85. Černák)

Spartak Myjava: Solnička - Kolár, Jánošík, Černáček (46. Častulín), Švec - Bílovský - Daniel (85. Janco), Peňaška, Cypris (60. Jastráb) - Kuzma, Pekár

Tomislav Marič, tréner Dun. Stredy: "Dnes to nebol ľahký zápas, hrali sme proti dobre organizovanému mužstvu. Po našej sérii piatich prehier a vypadnutí z pohára sme snažili vyhrať tento zápas. Čo hráčom môžem vyčítať, je len druhý gól, čím by ukľudnili priebeh zápasu. Keď som prišiel do Dunajskej Stredy, videl som, že máme najlepších fanúšikov v lige. Prial by som si, aby sme spolu - mužstvo, klub a fanúšikovia - išli spolu za úspechom."

Peter Gergely, tréner Myjavy: "Do Dunajskej Stredy sme prišli s úmyslom bodovať, čo sa nám nepodarilo, preto som sklamaný. Domáci prakticky z prvej šance dali gól. Dobre sa bránili, ťažko sme sa presadzovali. V druhom polčase po našich chybách si vypracovali ďalšie šance. Víťazstvo DAC je preto zaslúžené."

Banská Bystrica zvládla existenčný zápas proti ViOn-u

Len hŕstka najvernejších priaznivcov ViOn-u bola zvedavá na duel posledných dvoch tímov fortunaligového pelotónu. Od úvodu sa hrala obojstranne vyrovnaná partia s množstvom nepresností. V 5. minúte sa domácim podarila rýchla kontra, Juhar vysunul Orávika, ktorého strela z uhla pozdĺž celej brány skončila mimo. V 21. minúte Orávik nabil Mikiničovi, jeho prudkú strelu z hranice šestnástky pozorný Boroš skrotil. V 33. minúte pohrozili hostia, výborný Faškov center z ľavej strany však stiahol pred nabiehajúcim Gálikom brankár Kováč. V 40. minúte Charizopulosov center našiel Orávika, ktorý z hranice šestnástky mieril vysoko nad. Na opačnej strane Faško našiel na "malom vápne" Polievku, ale ani ten si s koncovkou nepotykal.

Ani druhé dejstvo veľa futbalovej krásy neprinieslo. Do vedenia mohli ísť domáci v 51. minúte, keď Juhar ponúkol tutovku Charizopulosovi, ten však z troch metrov minul pravý dolný kút Borošovej brány. A tak opäť raz platilo nedáš - dostaneš. V 52. minúte prišla rýchla kontra Dukly, Kupec poslal center do "malého vápna" a Rejdovian z päťky prekonal Kováča. O štyri minúty sa v dobrej pozícii po centri Chrena ocitol Juhar, z ôsmich metrov ale prestrelil. V 69. minúte mohlo byť "vymaľované", keď aktívny Kupec naservíroval na striebornom podnose loptu Vajdovi, ktorý však Kováča neprekonal. V záverečnej štvrťhodine sa domáci snažili o vyrovnanie, ale pozorná defenzíva Dukly stála na pevných nohách. V 82. minúte sa dostal do zakončenia striedajúci Mance, ale z uhlu napálil loptu vysoko nad.

ViOn Zlaté Moravce - Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:0)
Gól: 52. Rejdovian. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Szöke, Tipurič, Pavlenda - Willwéber, Vajda, Kapor, Gálik, Savič, 810 divákov

ViOn Zlaté Moravce: Kováč - Pavlenda, Tipurič, Pintér, Chren - Orávik, Szöke (71. Kovjenič), Charizopulos (66. Mance), Mikinič - Karaš (57. Mazan) - Juhar

Dukla Banská Bystrica: Boroš - Vajda, Kapor, Had, Savič - Gálik, Willwéber, Rejdovian (70. Snitka), Kupec (88. Marinkovič) - Faško - Polievka (80. Šovčík)

Branislav Mráz, tréner Zlatých Moraviec: "Dnešný zápas nám absolútne nevyšiel. Nevedeli sme sa presadiť ani po stranách, ani stredom. Táto prehra je veľmi nepríjemná, ale verím, že potrebné body získame."

Štefan Rusnák, tréner Banskej Bystrice: "Duel bol pre nás výzvou, chceli sme prvýkrát zvíťaziť, čo sa nám aj podarilo. Dali sme gól a mohli sme pridať aj druhý. Teraz sa pripravíme na Dunajskú Stredu, skúsime stiahnuť stratu na tri body a v závere súťaže sa uvidí. Väčšiu radosť ako z víťazstva mám z toho, že sa presadzujú mladí chlapci, ktorí by za iných okolností možnosť hrať nedostali."

Viac o téme: AS Trenčín MŠK Žilina MFK Košice ŽP Šport Podbrezová