Lotyšsko si v dráme so Švajčiarskom pripísalo prvé body: Rozhodovalo sa v predĺženi

Andris Dzerins a Reto Berra Andris Dzerins a Reto Berra Zdroj: SITA

PRAHA- V stredajšom zápase A-skupiny na hokejových MS zvíťazilo Lotyšsko nad Švajčiarskom 2:1 po predĺžení. Rozhodujúci gól pobaltského tímu strelil v 63. minúte Kaspars Daugavinš. Lotyši si do tabuľky "pražskej" skupiny pripísali prvé dva body, Švajčiari ich majú na konte osem a v neúplnej tabuľke im patrí tretia priečka. Ďalším súperom Lotyšska bude v piatok (8. mája o 20.15 h) Nemecko, Švajčiarov po dvoch dňoch voľna čaká zápas so Švédskom (sobota 9. mája o 20.15 h).

Švajčiari sa mohli ujať vedenia v 2. minúte, Masalskis však vystihol blafák Brunnera. Pred lotyšským brankárom neuspel v 6. minúte počas početnej výhody ani dorážajúci Suri. Po počiatočnom tlaku Helvétov skĺzla hra vo zvyšku prvej tretiny do priemeru a ubudli šance. V 25. minúte Švajčiari totálne prepadli, keď sa pozabudli v útočnom pásme a prečíslenie o dvoch hráčov zužitkoval Džerinš, ktorý prepálil Berru. Hanlonovi zverenci mali možnosť chytiť sa počas troch presiloviek, ale postupne si na skvele chytajúcom Masalskisovi vylámali zuby Almond, Brunner a v stopercentnej šanci aj Grossmann. V 49. minúte Švajčiari opäť trestuhodne nechali ísť Lotyšov do prečíslenia troch na jedného, M. Redlihs však neprekonal Berru. Favorita súril čas a vyrovnať sa mu podarilo až v 59. minúte, keď Bieber s prispením Spruktsovho teču prepasíroval puk do bránky. V predĺžení najskôr trafil Darzinš žrď, ale napokon nemusel smútiť, pretože jeho spoluhráč Daugavinš v 63. minúte úspešne zakončil peknú kombinačnú akciu.

Švajčiarsko - Lotyšsko 1:2 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 59. Bieber - 25. Džerinš (Darzinš, K. Redlihs), 63. Daugavinš (Darzinš). Rozhodcovia: Sidorenko (Biel.), Šindler (ČR) - Lazarev (Rus.), Kilian (Nór.), vylúčení: 3:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 10.856 divákov.

Švajčiarsko: Berra - Geering, Streit, Blum, Josi, Helbling, Grossmann, Kukan - Fiala, Almond, Suri - Ambühl, Bodenmann, Bieber - Hollenstein, Romy, Brunner - Wieser, Walker, Trachsler - Schäppi

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis, Jass - Indrasis, Sprukts, M. Redlihs - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - Bukarts, Abols, Cipulis - Saulietis, Berzinš, Bajaruns - Skvorcovs

Edgars Masalskis, brankár Lotyšska: "To bol teda zápas! Mal som veľa práce, ale nesťažujem si, tak sa mi totiž chytá lepšie. Dnes mi výrazne pomohli spoluhráči, ktorí zblokovali veľa striel. Hrali sme disciplinovane, bez zbytočných vylúčení a to bol základ úspechu. Sme radi za dva body, mali sme na úvod turnaja ťažkých súperov, ešte sa pokúsime zabojovať o štvrťfinále."

Roman Josi, obranca Švajčiarska: "Mali sme dostať viac pukov do lotyšskej bránky, šance sme na to mali. Boli sme pred bránkou súpera málo dôrazní, nedorážali sme a neclonili sme. Na tomto musíme popracovať."

Viac o téme: Švajčiarsko Lotyšsko