VIDEO Deväťgólová prestrelka Slovana na Myjave: Drvivý triumf Trenčína a tesná prehra Trnavy

Hráč MFK Košice Lazar Dordevič (v strede) a hráč FC Spartak Trnava Marek Janečka (vľavo)Hráč MFK Košice Lazar Dordevič (v strede) a hráč FC Spartak Trnava Marek Janečka (vľavo) Zdroj: SITA

KOŠICE - Futbalisti MFK Košice zvíťazili v piatkovom stretnutí 29. kola najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy na domácom trávniku nad hráčmi Spartaka Trnava 1:0. Osem minút po zmene strán sa presadil košický stredopoliar Miroslav Viazanko. Hosťujúci futbalisti nedokázali na jeho presný zásah odpovedať, brankár MFK Darko Tofiloski si udržal čisté konto.

Obidve mužstvá začali piatkový súboj veľmi opatrne a v snahe neurobiť žiadnu chybu sa v prvej štvrťhodine hralo väčšinou od šestnástky po šestnástku. Úvodnú gólovú šancu si vypracovali domáci, keď sa v 19. minúte po ľavej strane predral do pokutového územia Pačinda a z jeho centra Diaby hlavou trafil len do rúk brankára Kelavu. O tri minúty neskôr na druhej strane Vlasko z priameho kopu mieril vedľa. V 26. minúte mali Košičania druhú veľkú šancu, keď sa v pokutovom území dostal k lopte voľný Dimun, ale jeho strelu zrazili brániaci hráči Trnavy späť do hry. Po polhodine sa prezentoval hosťujúci Kleber. Vypálil z hranice šestnástky, ale lopta smerovala len tesne vedľa ľavej žrde Tofiloskeho brány. Košice si následne vypracovali päť gólových šancí, ale ani jedna z nich neskončila v bráne hostí.

Po zmene strán začala Trnava aktívnejšie. V 51. minúte bola aj blízko ku gólu, ale Vlasko netrafil odkrytú časť domácej brány. Čo sa nepodarilo hosťom, dokázali o dve minúty neskôr Košice. Po pravej strane vnikol do pokutového územia Viazanko a strelou k žrdi otvoril skóre - 1:0. V 59. minúte mohol ten istý hráč pridať aj druhý gól, ale brankár Kelava jeho strelu vyrazil. Až potom prevzali iniciatívu aktívnejší hostia a neustále sa tlačili do pokutového územia domácich. V 82. minúte mal vyloženú šancu Vyskočil, ale hlavou netrafil dobre loptu, ktorá napokon skončila v aute. V závere sa domáci už iba sústredili na defenzívu a tesný náskok ubránili.

MFK Košice - Spartak Trnava 1:0 (0:0)
Gól: 53. Viazanko. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Žebík, Šinglár, Djordjevič - Cleber, Vlasko, Sláder, Vyskočil, 1560 divákov

MFK Košice: Tofiloski - Mikuláš Tóth, Huk, Žebík, Djordjevič - Šinglár - Viazanko (88. Kubík), Dimun, Pačinda, Haskič (76. Pavúk) - Diaby (90.+2 Gál)

FC Spartak Trnava: Kelava - Martin Tóth (53. Hlinka), Nikolič, Greššák, Čonka - Janečka, Casado, Sabo, Cleber (57. Vojtuš) - Vlasko, Sládek (64. Vyskočil)

Marek Fabuľa, tréner Košíc: "Som rád, že za taký krátky čas sme sa dokázali pripraviť na Trnavu. Vypracovali sme si viac šancí, ale chýbal nám väčšej pokoj pri zakončení. Teší nás, že duel skončil priaznivo pre náš tím."

Juraj Jarábek, tréner Trnavy: "Chceli sme z Košíc odísť aspoň s bodom, ale keďže sme nedali gól, odchádzame naprázdno. Chlapcom som prízvukoval, aby sa nenechali vyprovokovať od niektorých domácich hráčov a aby zbytočne nediskutovali s rozhodcom. Keďže Košice v druhom polčase často kúskovali hru, nedokázali sme sa dostať do tempa."

Deväťgólová prestrelka Slovana na Myjave

Zápas sa začal vo svižnom tempe a už v 11. minúte sa zmenilo skóre, keď v pokutovom území fauloval Saláta domáceho Kuzmu. K realizácii pokutového kopu sa postavil Pekár a s prehľadom premenil – 1:0. V 13. minúte mal Slovan výhodu priameho kopu, na center Milinkoviča si nabehol Saláta, ktorý loptu hlavou tečoval, ale Solnička reflexívne vyrazil. Milinkovič testoval pozornosť domáceho brankára aj o tri minúty, no mieril iba do stredu brány. Belasí mali loptu viac na kopačkách, kopaničiari sa snažili o protiútoky. Rovnako aj v 36. minúte Kolár potiahol loptu po pravom krídle, prihral na nabehnutého Pekára, ktorý z jednej poslal loptu tesne vedľa Krnáčovej brány. V 38. minúte v domnienke, že lopta prejde za bránkovú čiaru, prestali Myjavčania hrať. Zachytil ju však Lásik, prihral pred bránu na voľného Soumaha, ktorý pohodlne vyrovnal – 1:1. V 42. minúte pristála Bílovského prihrávka na hlave Kuzmu a zazvonilo Krnáčovo brvno.

Slovan gólovo udrel dvojnásobne hneď po zmene strán. Najskôr v 49. minúte prihrávku od Mészárosa zúročil Simovič a strelou k žrdi rozvlnil sieť – 1:2. O ďalšie tri minúty kopali hostia rohový kop, odrazenej lopty sa zmocnil Zreľák a bolo 1:3. V 64. minúte zahrali hostia štandardnú situáciu, na jej konci bol Niňaj, ktorý usmernil loptu za Solničkov chrbát – 1:4. Gólové hody pokračovali, v 69. minúte posunul Pekár loptu na Kuzmu, ten strelou k žrdi vykresal ešte pre domácich iskierku nádeje - 2:4. V 79. minúte sa opäť zmenilo skóre, domácej obrane unikol Oršula a svoju príležitosť premenil – 2:5. Ani to však ešte nebolo všetko. Už o minútu sa Mészáros vyhol ofsajdu a tiež sa zapísal na zoznam strelcov – 2:6. Gólové počítadlo sa zastavilo až na čísle 9, keďže ešte v samom závere usmernil loptu za vlastného gólmana Saláta. Zápas tak skončil divokým skóre 3:6.

Spartak Myjava - Slovan Bratislava 3:6 (1:1)
Góly: 11. Pekár (z 11 m), 69. Kuzma, 90. Saláta (vl.) – 38. Soumah, 49. Simovič, 52. Zreľák, 64. Niňaj, 79. Oršula, 80. Mészáros. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Marček - Saláta, 2083 divákov

Myjava : Solnička – Švec (85. Jastráb), Černáček, Jánošík, Častulín – Bílovský, Marček – Kolár, Pekár, Daniel – Kuzma

Slovan : Krnáč - Čikoš, Saláta, Niňaj (87. Záhumenský), Gorosito – Milinkovič (81. Peltier), Simović, Lásik, Soumah (73. Oršula) – Mészáros, Zreľák

Peter Gergely, tréner Myjavy: "Zápas sa hodnotí veľmi ťažko. Prvý polčas bol vyrovnaný, možno sme mali viac vyložených šancí. Ťažko sa hrá proti takému súperovi ako je Slovan, keď im dovolíme v druhom polčase dať zo šiestich akcií päť gólov. Ako sa hecovali hostia, tak sme sa hecovali aj my v kabíne. Bohužiaľ, vyšli sme z kabíny a z dvoch situácií sme dostali dva lacné góly. Ťažko môžem hráčom niečo vyčítať, lebo aj za stavu 1:4 chceli s výsledkom niečo urobiť. Dali sme na 2:4, len potom prišli ďalšie dve chyby. Súper bol maximálne efektívny. Môžem súhlasiť, že to bol pre divákov dobrý futbal. Ale z našej strany bolo strašne veľa chýb a keď budeme robiť takéto chyby, tak nemáme šancu, aby sme bodovali."

Ján Švehlík, tréner Slovana Bratislava: "My sme veľmi radi, že sme získali veľmi cenné tri body v boji o európsku súťaž. V prvom polčase to nevyzeralo na takéto jednoznačné víťazstvo. Myslím, že to bola reklama pre futbal. Deväť gólov, z toho sedem v jednom polčase, je niečo neuveriteľné. Myslím, že nám pomohol začiatok druhého polčasu. Hráči sa v kabíne vyhecovali, chceli tento zápas vyhrať. V priebehu piatich minút sme dali dva góly. Potom sme ešte zvýšili na 4:1 a myslím, že zápas bol rozhodnutý. Sme veľmi radi, že sme proti tak kvalitnému súperovi získali tri body."

Štvorgolový triumf Trenčína v Senici

Po minulotýždňovom finále Slovenského pohára sa obe mužstvá stretli opäť vo vzájomnom súboji, tentoraz vo Fortuna lige. Hneď v 12. sekunde skúsil pozornosť Šemrinca domáci Dolný, to bolo však zo strany Záhorákov na dlhe chvíle všetko. Zápas ovplyvnil rýchly gól Trenčanov v 7. minúte, keď Jairo využil chybu Pillára a pomedzi Šullove nohy otvoril skóre - 0:1. Potom sa hra odvíjala prevažne v strede poľa a pred oboma bránami bolo len málo vzruchu. Z ničoho nič prišiel druhý gól Trenčanov v 33. minúte, keď peknú akciu zakončil krížnou strelou z rohu šestnástky Van Kessel - 0:2. Domáci dali o sebe vedieť až v 41. minúte, Majtánovu strelu zblokoval v poslednej chvíli Ramon na roh. Tesne pred odchodom do kabín dvakrát podržal Senicu brankár Šulla.

Po prestávke Trenčania kontrolovali hru vedomí si svojho náskoku. V 61. minúte sa dostali do brejkovej situácie, Jairo prihral do prázdnej brány Gubovi a bolo 0:3. Záhoráci hrali v útlme a nič sa im nedarilo. Trenčiansku bránu vážnejšie ohrozil len v 67. minúte Majtán, ktorý nastrelil ľavú žrď. Konečný výsledok spečatili hostia v 75. minúte, keď najskôr Bero netrafil prázdnu bránu, no lopta sa onedlho dostala k Lobotkovi a ten technickou strelou prekonal štvrtýkrát bezmocného Šullu.

FK Senica - AS Trenčín 0:4 (0:2)
Góly: 7. Jairo, 33. Van Kessel, 61., Guba, 75. Lobotka. Rozhodoval: Leško, ŽK: Kóňa, Opiela - Van Kessel, 1543 divákov

FK Senica: Šulla - Opiela, Pavlík, Pillár, Čermák (69. Pitner) - Kóňa, Hušek (82. Krč) - Dolný (63. Kosorin), Holohovský, Kalabiška - Majtán

AS Trenčín: Šemrinec - Čögley, Ramon, Rundič, Madu - Lobotka - Guba (74. Koolwijk), Bero, Rabiu (89. Kleščík), Van Kessel (66. Mondek) - Jairo

Ivan Vrabec, tréner AS Trenčín: "Mali sme dobrý vstup do zápasu, dali sme hneď v úvode stretnutia gól. Potom sme kontrolovali priebeh stretnutia, vytvárali sme si šance. Cez polčas sme hráčom povedali, aby sa neuspokojili. Chalani splnili do bodky, čo sme od nich chceli. Zápas sme si užili."

Eduard Pagáč, tréner FK Senica: "Pre nás to bol veľmi dôležitý zápas. Všetci vedia, čo sa udialo pred začiatkom zápasu. To sú veci, ktoré ovplyvnia hlavy hráčov. Dnešný výkon bol vyslovene o našich hlavách. Možno telo chcelo, ale hlavy to neuniesli. Veľmi ťažko sa mi to hodnotí."

B. Bystrica prehrala s Dunajskou Stredou, hrdinom Szarka

Od domácich sa čakal plnokrvný výkon hlavne preto, že v predchádzajúcom kole na ihrisku Zl. Moraviec naplno bodovali a svojho hlavného rivala v boji o záchranu do výraznejšieho trháku nepustili. Na Štiavničky si diváci cestu nenašli a hráčov v zúfalej snahe nemal ani kto poriadne povzbudiť. Dukla sa dosť trápila a v útoku si vypracovala len zopár okamihov, ktoré stáli za zmienku. V 6. min nakopol z krídla do pokutového územia loptu Had a okrem reklamácie ruky sa nič neudialo. Hostia pôsobili na ihrisku kompaktnejšie a vypracovali si aj viac príležitostí. V 8. min sa v jednej z nich ocitol Štepanovský, v 24. min Strakovi zasa nesadla na nohu v dobrom postavení prihrávka od Štepanovského. Trestný kop v 28. min poslal Szabo tesne vedľa a strelu Brašeňa brankár Boroš v 30. min vyrazil. V 35. min vyslal z trestného kopu Szabo len propagačnú strelu presne do stredu bránky, rovnako ako v 44. min Willwéber a viac práce už brankári na oboch stranách nemali.

V druhom polčase mieri hlavou nepresne v 49. min Brašeň a o minútu neskôr sa už DAC tešil. Stačilo, aby do odkopu domácej obrany vložil nohu Štepanovský, lopta sa odrazila k úplne voľnému Szarkovi a ten pohodlne otvoril skóre. Zaujímavosťou bolo, že v tejto sezóne po predchádzajúcich dvoch bezgólových remízach sa na gól čakalo presne 230 minút. Vedenie hostí dlho trvať nemuselo, keď v 54. min Rejdovianovu tutovku reflexne vyrazil Polaček. Potom sa dlhé minúty k slovu už brankári nedostali, hralo sa väčšinou v strede ihriska a vzruchu takmer nebolo. Jedine diváci hostí mohli hlučne oslavovať trojbodový prírastok do tabuľky, ktorý pre DAC znamenal aj definitívnu záchranu vo Fortuna lige. V 79. min ešte Štepanovský v brejku vyskúšal pozornosť Boroša a zápas sa dohral už bez ďalších vztušujúcejších situácií, okrem vylúčenia Faška v 90+. minúte.

Dukla B. Bystrica - DAC D. Streda 0:1 (0:0)
Gól: 50. Szarka. Rozhodca Prešinský, ŽK: Gálik, De Vito, Faško - Michalík, Szarka, Ljubičič, Turňa, ČK: 90+. Faško za druhú ŽK, 616 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš - Vajda, Kapor, Had, Kupec - Willwéber (72. De Vito) - Gálik (62. Snitka), Rejdovian (75. Marinkovič), Faško, Polievka - Šovčík

DAC D. Streda: Polaček - Turňa, Michalík, Tóth, Szabo - Ljubičič - Štepanovský (90+. Majerník), Straka (83. Sesar), Ľupták, Brašeň (75. Sarr) - Szarka

Štefan Rusnák, tréner B. Bystrice: "Snažili sme sa potvrdiť víťazstvo zo Zlatých Moraviec, snažili sme sa pozorne brániť a streliť nejaký gól. Súpera sme do väčších šancí nepustili, no inkasovali sme po chybe, a potom už bolo ťažké v slabšej kvalite a v nervozite vyrovnať. Na chlapcov sa však treba pozerať tak, že pracujú naplno a oni za situáciu v klube nemôžu, preto si prehnanú kritiku nezaslúžia."

Tomislav Marič, tréner DAC: "Vedeli sme, že na nás nečaká ľahký súper a aj to, že to nebude futbal na krásu. Dôležité bolo dobre pracovať v defenzíve, trpezlivo hrať, a to sa nám darilo väčšinu zápasu. Žiaľ, nevychádzalo nám zakončenie v brejkoch, som však spokojný, že sme takto víťazne zvládli dva zápasy za sebou."

Jozef Rejdovian, stredopoliar B. Bystrice: "Vychádzali sme zo zabezpečenej obrany, dostali hlúpy gól a sily už márne hľadali na zvrat. Aj ja som mohol vyrovnať, snažil som sa loptu umiestniť, viac sa asi žiadalo prudšie vystreliť. Prehrali sme, musíme bojovať s tým, čo máme. Zbytočne sme hrali na vysoké lopty a viac sme mali tlačiť hru po zemi. Nemáme typy hráčov na vysokú hru, snažili sme sa, no inkasovaný gól nás trochu nalomil."

Ákos Szarka, jediný strelec gólu: "Vedeli sme, že súper sa doma snaží, hlavne v obrane. Dlho sme sa na Bystricu pripravovali, ten môj gól bol o lopte, ktorú Peter Štepanovský označil za nahrávku, ja mu však neverím. Verím, že psychicky nás toto víťazstvo posunie ďalej. Už nevypadneme, teraz hľadíme na vyššie priečky, dúfam, že ešte nazbierame veľa bodov."

Ružomberok pod Čebraťom zdolal Podbrezovú, vlastný gól Greška

Dlho sa pod Čebraťom nič nedialo, hra sa prelínala len medzi šestnástkami. V 23. minúte však Janič kolmicou za obranu hostí oslovil Masaryka a ten rutinérsky otvoril skóre. O tri minúty mohol Baláž druhý raz vyťahovať loptu zo siete, no po hlavičke Rosu, ktorý zblízka zakončoval štandardku, ho zachránila pravá žrď. Výsledkom zvýšenej aktivity Liptákov bol druhý gól, keď v skrumáži, po centri Zošáka, si loptu do vlastnej siete hlavou zasunul Greško. V nadstavenej minúte prvého dejstva z bezprostrednej blízko pred domácou bránou zle loptu trafil Nosko, a tak sa skóre nemenilo.

Druhá polovica sa začala odvíjať v ružomberskej réžii. V 58. minúte Masaryk z 20 m otestoval gólmana Podbrezovej. Vzápätí však prvú tutovku mali hostia. Argentínčan Nworah, ktorý bol len minútu na trávniku, prenikol po ľavej strane a Vaščáka v "malom" vápne bravúrne vychytal Šavol. Tento moment železiarov povzbudil, prevzali iniciatívu a začali byť aj nebezpečnejší. Práve Nworah priniesol nový vietor do ofenzívy hostí. V 82. minúte Gál-Andrezly v páde v sľubnej pozícii prekopol ružomberskú bránu. Horehronci sa až do konca snažili aspoň o čestný úspech, ale ten im nebol súdený. V poslednej minúte riadneho hracieho času domáci stredopoliar Gerát uvidel druhú žltú kartu a zároveň aj červenú. Vzápätí bol vylúčený aj Práznovský.

MFK Ružomberok – ŽP Šport Podbrezová 2:0 (2:0)
Góly: 23. Masaryk, 33. Greško (vl.). Rozhodoval: Kružliak, ŽK: J. Maslo, Gerát, Rosa – Podio, Kochan, Gál-Andrezly, ČK: 90. Gerát, 90+. Práznovský (obaja Ružomberok), 1954 divákov.

Ružomberok: Šavol – Boszorád, J. Maslo, Práznovský, Rosa – M. Nagy – Zošák, Janič (73. Vavrík), Gerát – Masaryk (86. Turčák), Lovás (57. Almaský)

Podbrezová: Baláž – Migaľa, Nosko, Minčič, Greško – Kochan – J. Pančík (57. Nworah), Podio, Gál-Andrezly (84. Šlapák) – Škutka (77. Harvilko), Vaščák

Ivan Galád, tréner Ružomberka: "Všade na svete, v akejkoľvek súťaži, sa hrá futbal na góly a na body. Dnes sme ich získali, súper ukázal svoju kvalitu. Boli tam fázy, keď sme neboli dominantní, ale netreba zabúdať, v akej situácii môj realizačný tím sem prišiel, keď bol Ružomberok na predposlednom mieste. Dnes je situácia úplne iná. Preto si myslím, že naša misia bola úspešná. Mrzí ma záver, určite si o tom pohovoríme, disciplinárne priestupky sme nemali počas celej jarnej časti a dnes sa vyskytli dva."

Branislav Benko, tréner Podbrezovej: "Do zápasu sme vstúpili celkom dobre, držali sme loptu do nešťastnej 23. minúty, keď sme inkasovali gól po jedinom útoku súpera. Domáci potom prevzali aktivitu a my sme sa nevyvarovali ďalších chýb. Vedeli sme, že domáci majú smrtiace štandardky a napokon z jednej nám dali aj druhý gól. V druhom polčase sme chceli niečo s vývojom zápasu urobiť, ovládli sme hru, mali sme aj šance, ale góly sme nedali. Domáci by z nich dali tri."

Viac o téme: Spartak Trnava MFK Košice Miroslav Viazanko Ákos Szarka