Lotýšsko po vydretom víťazstve nad Rakúskom blízko k záchrane

Bernhard Starkbaum a Miks IndrasisBernhard Starkbaum a Miks Indrasis Zdroj: SITA

PRAHA - Lotyšskí hokejisti sa výrazne priblížili k záchrane v elitnej kategórii MS. V sobotňajšom dueli pražskej A-skupiny triumfovali 2:1 po predĺžení nad Rakúskom a so štyrmi bodmi sa vyšvihli šiestu priečku. Naopak Rakúšania sa dostali do patovej situácie a priebežne sú poslední.

Ak sa chcú zachrániť v top divízii MS, bezpodmienečne musia zvládnuť pondelňajší duel o 16.15 h proti Nemecku.  Keďže ich potom čaká už len vysoko favorizovaná Kanada, spoliehať sa musia aj na zakopnutie priebežne siedmeho Francúzska, s ktorým prehrali kľúčový zápas 0:2. Naopak pre Lotyšov mal triumf cenu zlata. Teraz majú k dispozícii tri dni voľna a v utorok o 16.15 h následne záverečný skupinový duel proti Francúzsku, proti ktorému ak získajú aspoň dva body, sú definitívne zachránení.

Rakúšania počas prvej tretiny ukázali, že po náročných piatkových dueloch pre oba tímy im zostalo viac síl. Nakopli sa presilovkou z 3. minúty a po nej pokračovali v nebezpečných kombináciách pred Masalskisom. V závere dejstva našiel M. Raffl prihrávkou od mantinelu Leblera a rakúsky tím zaslúžene viedol. V strednom dejstve sa duel rozbehol, čomu napomohol najmä vyrovnávajúci gól dovtedy v miernom útlme hrajúcich Lotyšov. Oba tímy si v pravidelnom rytme vytvárali nebezpečné palebné pozície, no v závere boli bližšie k triumfu a zároveň celkovej záchrane bližšie Rakúšania. Dve stopercentné šance ale nevyužili a v následnom predĺžení pykali. Tridsaťtri sekúnd po jeho začiatku rozhodol o všetkom Daugavinš.

A-skupina   Rakúsko - Lotyšsko 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 17. Lebler (M. Raffl) - 33. Darzinš (Daugavinš), 61. Daugavinš (Darzinš, Galvinš). Rozhodcovia: Mayer (USA), Björk (Švéd.) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR), vylúčení: 1:3 na 2 min., navyše Jerofejevs (Lotyšsko) 10 min. za napadnutie hlavy a krku, presilovky a oslabenia: 0:0, 12.735 divákov

Rakúsko: Starkbaum – Pallestrang, Heinrich, Altmann, Mühlstein, Schumnig, Iberer, Peter – Lebler, M. Raffl, Herburger - Latusa, Komarek, T. Raffl – Rotter, Hundertpfund, Geier – Ganahl, Fischer, Petrik - Cijan

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Jerofejevs, Sotnieks, Galvinš, Širokovs, Cibulskis - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - M. Redlihs, Sprukts, Bukarts - Indrašis, Abols, Cipulis - Saulietis, Berzinš, Skvorcovs

Michael Raffl, útočník Rakúska: "Celý zápas sme dominovali. Boli sme lepším tímom, no nepremenili sme šance na góly. Je ťažké zvíťaziť, ak ich nebudeme strieľať. Mali sme lepšie nohy, šesťdesiat minút sme pracovali lepšie ako oni. Žiaľ, aj taký je hokej."

Edgars Masalskis, brankár Lotyšska: "Bolo pre nás náročné zvládať druhý duel za 24 hodín. Bol však veľmi dôležitý. Nezískali sme tri body a už nemôžeme postúpiť do štvrťfinále. Ale pozeráme sa hlavne na záchranu. Z tohto pohľadu sme šťastní aj za dva."

Viac o téme: Rakúsko Lotyšsko