Tréner majstrov sveta Filc o Vůjtkovi: Mal skončiť oveľa skôr, treba niečo modernejšie

Ján Filc dlhodobo kritizuje trénera Vůjtka
Ján Filc dlhodobo kritizuje trénera Vůjtka

BRATISLAVA - Tréner hokejových majstrov sveta z Göteborgu 2002 Ján Filc je dlhodobým kritikom súčasného vedenia hokejového zväzu a celkovo diania v slovenskom hokeji.

„Správajú sa ako politici v duchu hesla: všetko naše je dobré a to ostatné je zlé,“ reagoval na krste knihy o Mariánovi Gáboríkovi pre Športky. Na otázku, či môže byť konkrétny, reagoval pohotovo: „To by sme tu boli štyri hodiny a toľko času nemáme.“

Po svetovom šampionáte v Prahe a Ostrave skončil tréner reprezentácie Vladimír Vůjtek, ktorý odíde do hokejového dôchodku. Filc hovorí, že skončiť mal už skôr. Zisk striebra v roku 2012 naznačil, že by mohlo začať slušné obdobie, avšak opak bol pravdou. Uplynulé tri roky sme na ústupe. Nemyslím si, že pán tréner Vůjtek mal zostať vo funkcii po olympijských hrách či vlaňajších MS. Mohlo sa hľadať iné riešenie na štvorročný olympijský cyklus. A zdôvodnenie, že MS budú v jeho rodnom meste, nebolo pre hokejovú verejnosť prijateľné," povedal Filc.

Práve neúspechy by mohli pomôcť rozhýbať dianie v slovenskom hokeji a dať priestor tímu okolo Richarda Lintnera, Petra Bondru a Mira Šatana. V tomto tíme je aj Filc. Súčasné vedenie spájané s Jurajom Širokým riadi slovenský hokej od rozpadu federácie a akoby nemalo čo nové ponúknuť. Hráčov od reprezentácie odrádza aj zlá atmosféra a nedokázateľné podozrenia z preferovania hráčov, ktorých má ako agent pod palcom syn trénera Vůjtka.

Mám za to, že slovenský hokej potrebuje impulz, niečo modernejšie, vnímavejšie. Verím tomu, že vedenie hokeja si vyhľadá trénerov, ktorí majú túto ambíciu a budú prínosom. Môže to byť výber zo slovenských trénerov v zahraničí ako Ľubo Pokovič v Minsku. Myslím však, že budú hľadať aj zahraničie, možno nejaký pokus zo Škandinávie či Severnej Ameriky. Uvidíme, všetky možnosti sú otvorené," dodal obľúbený kouč majstrov sveta.

Okrem Pokoviča sa ako o hlavnom trénerovi hovorí aj práve o Filcovi, ale aj Vladimírovi Országhovi, ktorý po skončení aktívnej kariéry nastúpil ako kouč Banskej Bystrice, stal sa asistentom trénera reprezentácie a ako asistent pomáhal aj pri Slovane v KHL.


Tagy: Vladimír Vůjtek Ján Filc

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
kt; Športky; TASR
Foto:
SITA, Koláž Športky

DISKUSIA