Kráľovská etapa Giro d'Italia pre Landu, Contador zvýšil náskok

Alberto Contador
Alberto Contador

APRICA - Španiel Alberto Contador z tímu Tinkoff-Saxo v utorkovej kráľovskej etape 98. ročníka cyklistických pretekov Giro d'Italia zvýšil náskok na čele priebežného celkového poradia na vyše 4 minúty. Víťazom náročnej horskej previerky z Pinzola do Apricy (174 km) sa stal Contadorov krajan Mikel Landa (Astana), ktorý si zopakoval nedeľňajší horský triumf z Madonny di Campiglio. Druhý skončil Holanďan Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) a tretí Contador, obaja s odstupom 38 sekúnd za víťazom.

Landa sa posunul na druhú pozíciu celkovej klasifikácie pred svojho tímového kolegu Fabia Arua, ktorý prišiel do cieľa v Aprice vyčerpaný s odstupom 2:51 min na 7. mieste. Aru pred utorkom zaostával za Contadorom o 2:35 min, teraz sa jeho strata zvýšila na 4:52. "Na Montirole mi kolega z tímu Fabio Aru povedal, že sa necíti najlepšie a aby som šiel dopredu, ak na to mám. Potom som sa pokúsil trhnúť Contadora s Kruijswijkom a podarilo sa mi to," povedal víťazný Landa v prvej reakcii pre Eurosport.

Po dni voľna čakala na cyklistov na Gire náročná previerka v Dolomitoch. Šestnásta etapa z Pinzola do Apricy (174 km) v sebe skrývala päť vrchárskych prémií vrátane legendárneho stúpania I. kategórie na Passo del Mortirolo s dĺžkou 11,9 km a priemerným sklonom terénu 10,9% a maximálnym 18%. Prémia na Montirole vo výške 1854 m, ktorá bola zároveň aj spomienkou na domácu legendu Marca Pantaniho, sa stala korisťou Holanďana Stevena Kruijswijka.

Ešte predtým v stúpaní na Montirolo sa vpredu sformovala silná skupina, v ktorej boli okrem Kruijswijka aj dvaja jazdci Astany - druhý a štvrtý muž priebežného celkového poradia Fabio Aru a Mikel Landa. Líder pretekov Contador mal za nimi v istom okamihu vyše minútové manko, a preto začal útočiť. Sám bez tímových kolegov v obávanom kopci predbiehal jedného cyklistu za druhým. Štyridsať kilometrov pred cieľom dostihol trojicu súperov a ďalej útočil. Zjavne vyžmýkaný Aru nestačil tempu zvyšnej trojice a začal zaostávať. Desať kilometrov pred cieľom strácal už 1:15 min. Štyri kilometre pod vrcholom Landa zaútočil a bol to rozhodujúci útok. Contador a Kruijswijk na neho nenašli odpoveď.

Giro d'Italia:

16. etapa (Pinzolo - Aprica, 174 km): 1. Mikel Landa (Šp.) Astana 5:02:53 h, 2. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo +38 s, 3. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo +38, 4. Jurij Trofimov (Rus.) Kaťuša +2:03 min, 5. Andrey Amador (Kost.) Movistar +2:03, 6. Ryder Hesjedal (Kan.) Cannondale-Garmin +2:10, 7. Fabio Aru (Tal.) Astana +2:51, 8. Damiano Caruso (Tal.) BMC +3:16

Poradie po 16. etape: 1. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo 65:04:59 h, 2. Mikel Landa (Šp.) Astana +4:02 min, 3. Fabio Aru (Tal.) Astana +4:52, 4. Andrey Amador (Kost.) Movistar +5:48, 5. Jurij Trofimov (Rus.) Kaťuša +8:27, 6. Leopold König (ČR) Sky +9:21, 7. Damiano Caruso (Tal.) BMC +9:52, 8. Steven Kruijswijk (Hol.) Lotto-NL Jumbo +11:40  


Tagy: Alberto Contador Giro d'Italia

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA