V Nemecku šok z jasného neba: Majsterkami Európy sa stali naše kajakárky!

Jana Dukátová
Jana Dukátová

MARKKLEEBERG - Medailový účet desiatich disciplín uzavreli v nedeľnom vyvrcholení na ME slalomárov na divokej vode v nemeckom Markkleebergu štyri. Posledná slovenská nádej v individuálnych pretekoch na zisk titulu, deblisti Hochschornerovci, stroskotala. Trojnásobní olympijskí šampióni skončili vo finále deviati, keď na zlatých Nemcov Behlinga - Beckera im chýbalo 8,34 sekundy. Napriek sklamaniu v individuálnych disicplínach Slováci zabrali v tímoch a po nečakanom zlate kajakárok a v podstate očakávanom v debloch nazbierali najviac medailí. V konečnej bilancii vzácnych kovov zvíťazilo tak ako pred rokom vo Viedni Slovensko 3-0-2 pred Nemeckom 2-4-0, Španielskom 2-0-1, Veľkou Britániou 1-2-3, Slovinskom a Francúzskom 1-0-0.

Hochschornerovci dovedna nazbierali šesť trestných sekúnd, najviac zo všetkých finálových lodí, a hlavne nešťastnú 22. bránku pre slovenských deblistov poriadne rozkývali. "Tá 22. bránka bola už len vyústením našej jazdy, chyby sme sa dopustili nad tým na erke, riskovali sme a a Paľo sa do 22-ky nezmestil," vysvetľoval Peter Hochschorner. "Snažili sme sa ísť na doraz, ako som už spomínal, užšie bránky nám robili problémy, preto sme ťukali. Aj ich extrémna nízkosť nebola pre nás dobrá. Tento šampionát bol naším prvým sezónnym vážnym podujatím, neboli sme tu ani trénovať, aj na pretekoch boli viacerí, naši i zahraniční, my sme sa na Markkleeberg až tak neústsredili. Pre nás budú dôležitejšie merania síl, dobrým výsledkom by sme si však zdvihli náladu a chuť, takto sa musíme cez to nejako prehrýzť. Oproti konkurencii nám treba dostať do jazdy pohodu, istotu, to nemáme. Len dúfam, že sa počas sezóny dostaneme do laufu a pôjde to ľahšie." 

Vo finále kajakárok bez slovenskej účasti sa Nemky zlata nedočkali, keď Funková oň prišla na 22. bránke. Práve na tento úsek trate nebude v dobrom spomínať legenda českého slalomu Hilgertová, ktorá musela eskimovať a odsúdila sa až na 8. priečku. Zlato patrilo Španielke Chourrautovej s tesným náskokom 0,43 sekundy pred Funkovou.

V záverečných finálových disciplínach ME sa slovenská výprava spoliehala hlavne na tím deblistov, ktorý obhajoval zlato z Viedne. Pochvalu v tej najnečakanejšiej podobe si však najskôr zaslúžili kajakárky, so skúsenou Dukátovou a menej ostrieľanými Nevařilovou a nováčikom Zárubovou. Po ich dojazde dokonca slovenská vizitka svietila na čele priebežného poradia, no ďalších šesť hliadok ním malo výrazne otriasť. Postupne papierovo lepšie tímy prepadávali, domáce Nemky si dokonca pripísali aj 50 trestných sekúnd a pred slovenským triom sa otvorila šanca aj na medailu. Nakoniec sa stal zázrak, aký šport pomerne často prináša a slovenské kajakárky sa ovenčili nečakaným zlatom.  Druhé Poľky za nimi zaostali 2,55 sekundy, tretie Rakúšanky až 8,21.

V dejisku ME zarezonoval aj Liptovský Mikuláš, keď predstavitelia organizačného výboru budúcoročných ME prevzali štafetový kolík od Markkleebergu. "Je to milá procedúra, treba dôstojne prebrať štafetu, symbolickú vlajku Európskej kakoistickej asociácie, aby sme ju priniesli do Liptovského Mikuláša," povedal šéf organizačného výboru Alexander Slafkovský st. "Majstrovstvá Európy organizujeme budúci rok druhý májový víkend. Teraz v Markkleebergu sme aj v úlohe pozorovateľa. Pre nás je to aj o poučení, ako Nemci organizujú šampionát, ako ho technicky zabezpečujú, aby sme udržali krok s trendom a štandard bol podobne vysoký. S technikou stavby trate, s vodou už veľa nenarobíme, je to dané, ale okolo toho zaváži ešte veľa detailov, ktoré treba doriešiť."

O ďalšiu zlatú medailovú radosť sa postarali aj deblkanoe Peter a Pavol Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera, Ján Bátik, ktoré vyhrali 3xC2 mužov. Slováci si tak z Kanuparku v Markkleebergu odvážajú celkovo päť cenných kovov - tri zlaté a dva bronzové. Už v sobotu vyhrali hliadky 3xC1 mužov Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš, posledne menovaný pridal aj bronz v singlkanoe a v K1 mužov skončil tretí Andrej Málek.

Finálové výsledky
K1ž: 1. Mailen Chourrautová (Špan.) 108,09 (2), 2. Ricarda Funková (Nem.) 108,52 (4), 3. Kateřina Kudějová (ČR) 109,30 (0), 4. Elizabeth Neaveová (V. Brit.) 111,40 (2), 5. Ursa Krageljová (Slovin.) 112,09 (6), 6. Lisa Fritscheová (Nem.) 112,65 (4)

C2: 1. Robert Behling - Thomas Becker 104,46 (0), 2. Franz Anton - Jan Benzien (obe Nem.) 104,72 (0), 3. David Florence - Richard Hounslow (V. Brit.) 106,06 (2), 4. Pierre Picco - Hugo Biso (Fr.) 107,04 (2), 5. Mark Proctor - Etienne Stott (V. Brit.) 107,29 (0), 6. Pietro Camporesi - Niccolo Ferrari (Tal.) 108,85 (2), ...9. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 112,80 (6)

3xK1ž: 1. Slovensko (Jana Dukátová, Kristína Nevařilová, Kristína Zárubová) 133,95 (6), 2. Poľsko (Natalia Pacierpniková, Klaudia Zwolinská, Sara Cwiková) 136,50, 3. Rakúsko (Violetta Oblingerová-Petersová, Corinna Kuhnleová, Viktoria Wolffhardtová) 142,16 (12)

3xC2: Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera - Ján Bátik) 131,24 (6), 2. Česko (Ondřej Karlovský - Jakub Jáně, Jonáš Kašpar - Marek Šindler, Tomáš Koplík - Jakub Vrzáň) 131,93  (8), 3. Rusko (Dmitrij Larionov - Michail Kuznecov, Maksim Obrazcov - Aleksej Suslov, Aleksej Popov - Vadim Voinalovič) 140,46 (12)


Tagy: ME slalomárov

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA