Okolo Slovenska štartujú už v utorok: Exhibícia otvorí cyklistické preteky

Ilustračné foto: Momentka z minuloročnej 1. etapy pretekov Okolo Slovenska
Ilustračné foto: Momentka z minuloročnej 1. etapy pretekov Okolo Slovenska

BRATISLAVA - Utorkové predstavovanie tímov a následné vylučovacie preteky od 19.00 h na námestí v Šahách otvoria 59. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska. V utorok večer sa bude bojovať o dresy, v ktorých cyklisti budú nastupovať na štart stredajšej úvodnej etapy. Výsledky exhibičných vylučovacích pretekov sa nebudú počítať do klasifikácie Okolo Slovenska. Každý tím bude zastupovať jeden cyklista, víťaz si v stredu oblečie žltý dres.

"Pre divákov to bude veľmi zaujímavé. V Šahách nám maximálne vyšli v ústrety, od rána bude v meste bohatý sprievodný program," uviedol generálny riaditeľ pretekov a šéf Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

V poradí 59. ročník Okolo Slovenska sa uskutoční od 10. do 14. júna na cestách medzi Šahami a Bratislavou, päť etáp absolvuje maximálne 138-členný pelotón zložený z cyklistov z 23 tímov. Chýbať nebude vlaňajší víťaz Oleksander Polivoda, v slovenskej reprezentácii sa zasa predstavia dvaja jazdci tímu ProTour Tinkoff-Saxo Michael Kolář a Juraj Sagan. Na najvýznamnejšie etapové podujatie cestnej cyklistiky v SR príde sedemnásť kontinentálnych, tri reprezentačné a tri klubové celky. Domáce farby okrem reprezentácie budú obhajovať aj tímy Dukla Trenčín a CK Banská Bystrica, Slováci budú aj na ďalších súpiskách.

Etapovými centrami 59. ročníka budú Šahy, Telgárt, Poprad, Žiar nad Hronom, Nové Mesto nad Váhom a Bratislava. Najväčšie podujatie na slovenských cestách je aj tento rok v kalendári UCI v kategórii 2.2. Rozpočet pretekov je 180-tisíc eur. "Šahy neboli vybrané za prvé etapové mesto náhodne. Prvá etapa povedie po trase slovenskej Route 66 do Telgártu," doplnil Peter Privara.

Na Okolo Slovenska sa bude súťažiť o päť rôznych dresov - žltý pre najlepšieho v celkovom poradí, bodkované za bodovaciu súťaž a pre najlepšieho vrchára, biely pre najlepšieho mladého jazdca a bielo-modro-červený pre najvyššie postaveného Slováka. Na Okolo Slovenska sa predstavia niektoré zaujímavé zoskupenia. Tím AWT Greenway je prípravným družstvom pre protourový Etixx - Quick-Step a podporuje ho slovenská firma Janom, Itera Kaťuša je farmou Kaťuše, podobný štatút má aj Lotto Soudal. Cycling Academy Team je zasa projekt, do ktorého je zainteresovaný aj Peter Sagan.

Víťaz pretekov si pripíše do rebríčka UCI 40 bodov, za etapové prvenstvo je osem bodov a za nosenie žltého trička 4 body. Celkovo rozdelia na slovenských cestách 220 bodov do kontinentálneho renkingu UCI.

Na cyklistov čaká 861 km cez 168 miest a obcí. Na trati je šestnásť horských a trinásť rýchlostných prémií. Preteky zavítajú do tradičných slovenských regiónov, nevynechajú ani Tatry. Oproti vlaňajšku sú etapy náročnejšie a preveria pripravenosť cyklistov. V kráľovskej druhej etape z Telgártu do Popradu absolvujú cyklisti šesť náročných kopcov, novinkou je stúpanie z Osturne na Bystrú.

Okrem profesionálnych cyklistov budú môcť časť trasy Okolo Slovenska absolvovať aj nadšenci športu na dvoch kolesách. V posledný deň sa pôjde podujatie pre verejnosť od novostavby SND do Mosta pri Bratislave, pre rodiny s deťmi je pripravený menší okruh.

Organizátori už myslia aj na rok 2016, keď sa pôjde jubilejný 60. ročník. Snahou je, aby sa začal v Banskej Bystrici a etapovými centrami boli kúpeľné mestá.

Zoznam tímov na preteky Okolo Slovenska:
UCI kontinentálne tímy: KEMO Dukla Trenčín (SR), CK Banská Bystrica (SR), Whirlpool Author (ČR), AWT Greenway (ČR), Team Felbermayr - Simplon Wels (Rak.), Kolss BDC Team (Ukr.), Amore & Vita - Selle SMP (Ukr.), Itera Kaťuša (Rus.), GM Cycling Team (Tal.), Unieuro Wilier Trevigiani (Tal.), Team Idea 2010 ASD (Tal.), Telenet - Fidea (Belg.), Parkhotel Valkenburg CT (Hol), Team Differdange - Losch (Lux.), Meridiana Kamen Team (Chor.), Synergy Baku Cycling Project (Azerb.), Cycling Academy Team (Izr.)
Národné tímy: Slovensko, Česko, Kazachstan
Klubové tímy: Lotto Soudal (Belg.), KED - Stevens (Nem.), Team Humard Vélo-Passion (Švaj.)

Program 59. ročníka pretekov Okolo Slovenska:

Utorok 9. júna: predstavenie tímov v Šahách (18.00), exhibičné vylučovacie preteky (19.00)
Streda 10. júna - 1. etapa: Šahy - Telgárt (181,1 km, štart 12.00 h, cieľ po 16.07 h)
Štvrtok 11. júna - 2. etapa: Telgárt - Poprad/Spišská Sobota (158,6 km, štart 12.30 h, cieľ po 16.22 h)
Piatok 12. júna - 3. etapa: Poprad - Žiar nad Hronom (196,2 km, štart 11.30 h, cieľ po 16.27 h)
Sobota 13. júna - 4. etapa: Žiar nad Hronom - Nové Mesto nad Váhom (201,7 km, štart 11.30 h, cieľ po 16.18 h)
Nedeľa 14. júna - 5. etapa: Nové Mesto nad Váhom - Bratislava (123,5 km, štart 10,00 h, cieľ po 12.53 h)


Tagy: Okolo Slovenska

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA