3. etapa pretekov Okolo Slovenska pre Vigana: Slovenská stopa v prvej desiatke!

Preteky Okolo Slovenska
Preteky Okolo Slovenska

ŽIAR NAD HRONOM - Talian Davide Vigano z tímu Team Idea 2010 ASD sa stal v piatok víťazom tretej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska so štartom v Poprade a cieľom po 195 km v Žiari nad Hronom. Vigano bol najrýchlejší v koncovke osemčlennej skupiny v úniku, ktorá mala pred ďalšími pretekármi v cieli náskok 3 minúty. Vigano, ktorý bol doteraz tretí v celkovej priebežnej klasifikácii, bude v sobotňajšej 4. etape novým lídrom 59. ročníka podujatia na slovenských cestách.

Vzhľadom na pomerne výrazné časové odstupy vedúcej osmičky od ostatných v cieli išlo zrejme o rozhodujúci únik celých pretekov. Najlepším slovenským jazdcom v piatok bol Patrik Tybor (KEMO Dukla Trenčín) na 10. mieste. Rozhodcovia pred záverečnými dvoma mestskými okruhmi v Žiari nad Hronom zastavili hlavný pelotón, aby sa cyklisti nezamiešali medzi lídrov pretekov. Konečné výsledky s presnými časovými odstupmi preto budú známe o čosi neskôr. 

"Začiatok dnešnej etapy bol veľmi rýchly. Všetci jazdili ako šialení, najmä jazdci tímu Itera Kaťuša boli mimoriadne dobrí v kopcoch. Keď sa sformovala naša úniková skupina, začali sme v nej spolupracovať a už to bolo lepšie," opísal priebeh 3. etapy viacnásobný účastník Giro d´Italia a Vuelty Vigano, ktorý si piatkovým triumfom pekný darček k 31. narodeninám. "Ráno pred etapou sme sa s kolegami v tíme dohodli, že mi budú pomáhať ako sa len bude dať a ja sa pokúsim v deň svojich narodenín zvíťaziť. Som veľmi rád, že sa nám tento zámer podarilo naplniť. Toto víťazstvo je prejavom mojej vďaky za prácu, ktorú pre mňa odviedli. Teší ma, že som to dokázal," zdôraznil Vigano. 

O celkovom prvenstve na tohtoročnom podujatí Okolo Slovenska sa ešte hovoriť nedá, myslí si to nový líder pretekov. "V záverečných dvoch etapách musíme byť stále ostražití a pozorní, pretože v pelotóne je viacero veľmi dobrých cyklistov, ktorí môžu prehovoriť do celkového poradia," dodal 

Najlepším Slovákom je po piatku Martin Mahďar z Dukly Trenčín. "Dnešná etapa bola veľmi ťažká. Jazdilo sa veľmi útočne. Každú chvíľu sa niekto snažil odísť z pelotónu. Stačilo jedno naše zaváhanie a za vrchárskou prémiou na Prašivej sa zrodil rozhodujúci únik, ktorý vydržal až do cieľa. My sme v druhej skupine sme mali iba Patrika Tybora. Verím, že odteraz sa bude jazdiť už s menšou intenzitou. Verím, že sa ešte dostanú k slovu aj iní pretekári," povedal v cieli Mahďar. 

Náročná, takmer 200 km dlhá etapa so 6 horskými prémiami čakala v piatok na pelotón Okolo Slovenska, ktorý sa spod Tatier presúval na juhozápad. Na štart sa postavilo 118 pretekárov. Víťazom prvej horskej prémie na Popovej (21,8 km) sa stal José Hernández z Kolumbie a potvrdil svoju líderskú pozíciu v súťaži o najlepšieho vrchára. V sedle Javorinka (39,8 km) bol prvý Rus Sergej Nikolajev a stav vo vrchárskom súboji bol na čele opäť vyrovnaný. Nikolajev vzápätí zabral a vyhral aj ďalšiu horskú prémiu o 4 km neskôr na Prednej hore. Vedúceho Nikolajeva neskôr doplnili Poliak Pawel Cieslik (Whirlpool) a Čech Daniel Turek (Cycling Academy), za nimi sa ešte zviezli dvaja belgickí kolegovia z tímu Telenet-Idea Tom Meeusen a Toon Aerts. Na 75. km už bol únik minulosťou, ale Rus Nikolajev bol naďalej aktívny. Ovládol aj štvrtú horskú prémiu na Sedle Chorepa (82,2 km) a čoraz viac si vylepšoval pozíciu najlepšieho vrchára pelotónu.

Po stúpaní na Prašivú na 104. km (prémiu vyhral Hernández) sa pelotón rozdrobil na viacero skupiniek, v tej čelnej zostali aj Slováci Juraj Sagan (Slovenská reprezentácia), Patrik Tybor a Maroš Kováč (obaja Dukla Trenčín). Približne 50 km pred cieľom sa vpredu vyprofilovala osemčlenná skupina, v ktorej bol aj tretí muž celkového priebežného poradia Davide Vigano či líder súťaže do 23 rokov Kazach Oleg Zemľakov, ale Slováci v nej chýbali. Hlavný balík aj s domácimi cyklistami zaostával o 1:30 min. Na 155. km sa náskok utečencov zvýšil už na 4 minúty a črtal sa možno rozhodujúci moment celých pretekov. Keď 5 km pred cieľom mali jazdci vpredu 3 minúty k dobru pred prenasledovateľmi, bolo jasné, že tento únik ovplyvní nielen etapu, ale aj celé podujatie.

Výsledky - Okolo Slovenska - piatok: 
3. etapa (Poprad - Žiar nad Hronom, 195 km): 1. Davide Vigano (Tal.) Team Idea 2010 ASD, 2. Matthias Krizek (Rak.) Team Felbemayr, 3. Matvej Nikitin (Kaz.) Kazašská reprezentácia, 4. Lorenzo Rota (Tal.) Unieuro Willier, 5. Oleksandr Polivoda (Ukr.) Kolss BDC Team, 6. Anatolij Pachtusov (Ukr.) ISD Continental,... 10. Patrik Tybor (SR) KEMO Dukla Trenčín 

Bodovacia súťaž: 1. Davide Vigano (Tal.), 2. Maxim Averin (Azer.), Matvej Nikitin (Kaz.) 
Vrchárska súťaž: 1. Sergej Nikolajev (Rus.) 
Najlepší Slovák: 1. Martin Mahďar (KEMO Dukla Trenčín) 


Tagy: Okolo Slovenska Davide Vigano

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA