Skvelé Slovenky zdolali na majstrovstvách Európy aj Litovčanky: Postup je na dosah

Slovenské basketbalistky Slovenské basketbalistky Zdroj: SITA

ŠOPRON - Reprezentantkám Slovenska by už nemal uniknúť postup zo základnej D-skupiny na majstrovstvách Európy basketbalistiek v Maďarsku. Zverenky Maroša Kováčika zdolali v piatkovom stretnutí Litovčanky 85:79 (45:35) a s potrebnými dvoma víťazstvami sú priebežne na čele tabuľky. V sobotu od 16.30 h vyzvú v Šoprone obhajkyne titulu zo Španielska.

Litovčanky odštartovali duel rýchlou päťbodovou šnúrou, ale zakrátko už bolo vyrovnané. Opraty zápasu brali čoraz pevnejšie do rúk Slovenky, ktoré si v prvom polčase viackrát utvorili dvojciferný náskok. Prezentovali sa rýchlou a účinnou hrou, strelecky navyše excelovala Kristi Toliverová, ktorá premenila štyri z piatich trojkových pokusov. Starostlivo vybudované desaťbodové slovenské vedenie (45:35) však bolo po zmene strán rýchlo fuč.

Súperky z Pobaltia v 26. min otočili na 51:50, neskôr viedli aj 62:57. Z nevydarenej tretej štvrtiny sa však Slovensko rýchlo otriaslo. Už v 32. min Vyňuchalová prinavrátila tímu SR vedenie, Toliverová ďalšou trojkou upravila rovných osem minút pred koncom na 70:67. Pre SR nádejný stav 78:71 svietil na tabuli v 36. min, keď Bálintová zakončila akciu dôležitou trojkou. Prišla však šesťbodová šnúra Litovčaniek a dramatické vyvrcholenie záverečnej dvojminútovky. Lepšie ju zvládli slovenské basketbalistky, ktoré zásluhou premenených trestných hodov

Žirkovej mali 24 s pred koncom rozhodujúci náskok 84:79.

Pozrite tiež: Slovenky nedostali nič zadarmo: Nikto nám neveril, je to krásne!

Výsledok - D-skupina - piatok:
Slovensko - Litva 85:79 (24:23, 21:12, 17:30, 23:14)
Zostava a body Slovenska: Toliverová 23 (6 trojok), Hruščáková 11, Jurčenková 9, Kiššová 8, Bálintová 7 (Žirková 17, Vyňuchalová 6, Krč-Turbová 4, M. Páleníková a Tetemondová po 0)
Najviac bodov Litvy: Nacickaite 22 (4 trojky), Kuktiene a Šikšniute po 12
TH: 17/11 - 28/17, fauly: 30 - 21, trojky: 10 - 8, rozhodovali: Jokič (Č. Hora), Kupatadzeová (Gruz.) a Manos (Gréc.)

Peter Jankovič (asistent trénera Slovenska): "Ťažko povedať, či nám desaťbodový náskok po prvom polčase pomohol alebo uškodil. Spadla na nás určitá deka, dostali sme 30 bodov za tretiu štvrtinu, čo je veľmi veľa. Našťastie sme to nevzdali a vrátili sa naspäť do hry o víťazstvo. Lepšou hernou pohodou sme to v závere dotiahli do úspešného konca. Bola by veľká škoda, ak by sme prehrali tento dobre rozohraný zápas, ale zvládli sme to. V sobotu na nás čakajú Španielky, čo nie je jednoduchý súper, ale rozhodne nepredáme kožu lacno. Budeme bojovať zo všetkých síl, aby sme si na sto percent zabezpečili postup zo skupiny."

Viac o téme: Slovensko Litva