Slovenky nedostali nič zadarmo: Nikto nám neveril, je to krásne!

Slovenské basketbalistkySlovenské basketbalistky Zdroj: SITA

ŠOPRON – Slovenské basketbalové reprezentantky zvíťazili v piatok i v druhom zápase ME s Litvou 85:79. V maďarskom Šoprone majú v D-skupine na konte štyri body, priebežne figurujú na prvej pozícii a výrazným spôsobom sa priblížili k postupu do druhej fázy turnaja.

Slovenské basketbalové reprezentantky si svoj druhý triumf na majstrovstvách Európy vychutnali spoločne so slovenskými fanúšikmi, ktorí skandovali "Slovensko!", "Slovensko!". Nechýbala ani spoločná ďakovačka a Slovenky sa odobrali do šatne, kde si podľa slov Žofie Hruščákovej spoločne zaspievali i zatancovali.

Maroš Kováčik, tréner SR: "Dovolím si tvrdiť, že možno nielen na Slovensku, ale ani celá Európa neverili, že Slovensko môže po nevydarenej príprave v prvých dvoch zápasoch zvíťaziť. Aký bol priebeh, či obranný alebo útočný, je už jedno. Máme dve víťazstvá a to je krásne."

"Trošku som s tým rátala, že vyhráme prvé dva zápasy. Mali výškovú prevahu, ale vďaka našej bojovnosti sme vyhrali a ukázali sme, že sa dá hrať i s takýmito vysokými hráčkami. Fanúšikovia bola super, vyhrali sme dva zápasy z dvoch, len tak ďalej," zaželala si Hruščáková a dodala: "Dnes nám bude chutiť večera. Chceli sme si urobiť aj spoločnú selfie, ale ešte sme všetky rozlietané."

Pozrite tiež: Skvelé Slovenky zdolali na majstrovstvách Európy aj Litovčanky: Postup je na dosah

Veľký podiel mala na víťazstve Slovenska Kristi Toliverová, ktorá zaznamenala 23 bodov, z toho až šesťkrát namierila presne spoza trojkového oblúka. K trom doskokom pridala i šesť asistencií. "Celý tím sa ešte hľadá na ihrisku, no od zápasu k zápasu hráme lepšie. Som veľmi šťastná, že môžem byť súčasťou tejto partie," konštatovala skromne Toliverová.

I keď Američanke so slovenským pasom nevyšiel zápas proti Švédsku, tak o jej kvalitách nepochyboval ani na sekundu hlavný kouč Maroš Kováčik. "To bol dôvod, prečo sme ju včera nechávali na palubovke. Vedeli sme, že jej čas príde a že má kvalitu. Nevyšiel jej duel, chceli sme ju podporiť a nechali ju na ihrisku, dnes nám to vrátila," radostne konštatoval Kováčik.

Až dve hráčky prežívali radosť cez miernu bolesť. Anna Jurčenková utŕžila úder lakťom do tváre od Gintare Petronyteovej, čo si vyžiadalo i dva stehy. Barbora Bálintová mala po strete so súperkou rozťatú peru, ktorú však ošetril lekár priamo na palubovke. "Bol to bežný kontakt, bohužiaľ, jej lakeť mi sadol na nos tak, že mi to tam rozťala. Trošku to poľadujem, opuch odíde, nič vážne sa nestalo a ideme ďalej," odhodlane tvrdila po stretnutí Jurčenková.

Slovenky vstúpili do stretnutia veľmi zle a po piatich bodoch Kuktieneovej to v úvodnej minúte nevyzeralo dobre. O vyrovnanie sa však postarali tri hráčky - Kiššová, Jurčenková a Bálintová (5:5). Po zrovnaní stavu v 3. minúte sa pri plnení defenzívnych úloh zranila pivotka Anna Jurčenková, ktorej v oblasti tváre spôsobila tržnú ranu Petronyteová. Litve sa v 6. minúte po koši Nacickaiteovej podarilo odskočiť na rozdiel štyroch bodov (9:13), ale o dve minúty neskôr Kiššová otočila na 16:15 v prospech Slovenska. V 9. minúte Toliverová po druhej úspešnej trojke upravila na 22:20 a prvú štvrtinu ukončila dvoma bodmi Vyňuchalová - 24:23. Na začiatku 12. minúty sa po vypichnutí lopty Jurčenkovou dostala k zakončeniu Žirková (26:23) a vzápätí kapitánka Slovenska naservírovala loptu do streleckej príležitosti Toliverovej, ktorá sa rovnako nepomýlila 28:23. Zverenky Maroša Kováčika hrali agresívne, dobre bránili a nepúšťali súperky k otvoreným strelám. Za stavu 30:25 sa v 14. minúte Bálintová zrazila s protihráčkou a tento stret sa podpísal pod rozťatú peru na jej tvári. Kým bola v starostlivosti lekára, tak na palubovke úradovala Toliverová, ktorá sa v 15. minúte dvoma trojkami postarala o deväťbodové vedenie 36:27. Na dvojciferný rozdiel potom zvýšila premenenou šestkou Jurčenková (37:27). Slovenský tím nepoľavoval v tempe hry, ani agresivite v obrane i doskoku a Žirková v 18. minúte zvýšila na 41:30. Polčas napokon vyhralo Slovensko v pomere 45:35.

Druhé dejstvo otvorila presnou strelou Hruščáková (47:35), no v ďalšom priebehu hry začali mať navrch hráčky Litvy. Od stavu 49:37 sa im podarilo zaznamenať sedembodovú šnúru, na jej konci bola trojbodová Nacickaiteová - 49:44. Kapitánka Žirková síce premenila jeden z dvoch trestných hodov, ale Litovčanky pridali ďalších desať bodov po sebe a otočili na 54:50 vo svoj prospech. Slovenským basketbalistkám sa nedarilo v zakončení, defenzíva súperiek doskakovala lopty a po rýchlych protiútokoch sa hráčky Litvy dokázali i presadiť. Slovenský tím vrátila do hry Žirková, ktorá v 29. minúte znížila na 62:63, ale po tridsiatich minútach svietil na ukazovateli skóre stav 62:65. O vyrovnanie sa postarala na konci 31. minúty Toliverová, ktorá predviedla presnú ruku spoza trojkového oblúka a misku váh naklonila na slovenskú stranu Vyňuchalová - 67:65. V 34. minúte bol stav nepriaznivý 70:71, no v priebehu dvoch minút sa presadili Hruščáková (3), Vyňuchalová (2) a Bálintová (3), ktoré sa postarali o vedenie 78:71. Ani tento náskok nebol rozhodujúci a Litva korigovala v 38. minúte na rozdiel jedného bodu (78:77). Dramatický záver vyznel v prospech Slovenska, ktoré triumfovalo v pomere 85:79.

V sobotu sa opäť od 16.30 h stretnú s favorizovaným Španielskom, po nedeľňajšom dni voľna si v poslednom zápase D-skupiny zmerajú sily s domácimi Maďarkami. Z päťčlennej skupiny do druhej fázy postupujú prvé tri tímy.

D-skupina:
Slovensko - Litva 85:79 (45:35)
Štvrtiny: 24:23, 21:12, 17:30, 23:14.
Zostavy a body: Toliverová 23 /6 trojok/, Hruščáková 11, Jurčenková 9, Kiššová 8, Bálintová 7 (Žirková 17, Vyňuchalová 6, Krč-Turbová 4, M. Páleniková 0, Tetemondová 0) - Nacickaiteová 22 /4 trojky/, Kuktieneová 12, Petronyteová a Linkevicieneová po 11, Okockyteová 3 (Siksniuteová 12, Solopovová 5, Grigalauskyteová 3, Gutkauskaiteová 0). TH: 17/11-28/17, trojky: 10:8, osobné chyby: 30:21, 5 faulov: Jurčenková, Páleniková, Vyňuchalová - Siksniuteová, rozhodcovia: O. Jokič (ČH), M. Kaputadzeová (Gruz.), A. Manos (Gre.), 700 divákov.

Viac o téme: Slovensko Litva