Slováci nezvládli skvele rozohraný zápas: Proti Číne nestačilo ani vedenie 2:0

Emanuel Kohút smečuje v zápase proti ČíneEmanuel Kohút smečuje v zápase proti Číne Zdroj: fivb.com

TEPIC - Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom zápase na prvom turnaji G-skupiny Svetovej ligy v Mexiku. Zverenci talianskeho trénera Flavia Gulinelliho prehrali v piatkovom stretnutí v meste Tepic s Číňanmi 2:3 (23, 21, -17, -17, -15), hoci po II. sete viedli nádejne 2:0. V druhom piatkovom dueli domáci Mexičania prehrali s Grékmi taktiež 2:3, aj oni viedli 2:0.

Slováci vstúpili do zápasu lepšie ako ich súperi, počas prvého setu si postupne vypracovali trojbodový náskok (10:7). Číňania sa následne začali viac presadzovať v útoku, ziskom troch bodov v sérii aj otočili skóre vo svoj prospech a viedli 15:14. Slováci však odpovedali rovnako a v koncovke setu boli vo výhodnejšej pozícii (21:19), tú napokon potvrdili výhrou o dva body a ziskom úvodnej časti hry - 25:23.

Aj v úvode druhého setu mali Gulinelliho zverenci navrch, viedli 4:1, no Číňania dokázali zmazať manko (5:5). V tejto časti ani jeden tím nezískal výraznejšiu prevahu, vyrovnanosť mužstiev potvrdilo aj nerozhodné skóre - 14:14. Pred záverečnou časťou setu však opäť mali navrch slovenskí volejbalisti, vyhrávali 20:18 a aj druhé dejstvo dotiahli do úspešného konca (25:21).

Tretí set Slováci nezvládli podľa svojich predstáv, už od jeho začiatku mali výrazné manko (3:8). Dokázali síce skorigovať skóre a znížili na 7:10, Číňania však neskôr svoj náskok ešte zveľadili, počas druhého technického oddychového času viedli 16:10 a napokon zvíťazili o osem bodov (25:17).

Po prvom technickom prerušení vo štvrtom sete dokázali Číňania vybojovať tri body po sebe a výraznejšie sa vzdialili Slovákom (11:6). V týchto pasážach zápasu sa Slováci nedokázali presadiť v útoku a kopili aj technické prehrešky. Rozdiel v prospech Číňanov narástol na osem bodov (17:9). Aj štvrtý set patril súperom slovenských volejbalistov, opäť 25:17.

K obratu vo vývoji v záverečnom dejstve zavelil kapitán Masný esom - 1:0. Slováci si udržiavali tesný náskok (7:5), Číňania však dokázali vyrovnať - 8:8. Od stavu 11:11 získali Číňania tri body po sebe a mali k dispozícii tri mečbaly. Ten prvý odmietli sami pokazeným podaním, druhý a aj tretí odvrátili Slováci úspešnými blokmi - 14:14. Pri svojom štvrtom mečbale Číňania sami chybovali, no piatu možnosť na ukončenie zápasu už využili a v piatom sete zvíťazili 17:15.

Svetová liga volejbalistov - G-skupina - piatok:
Slovensko - Čína 2:3 (23, 21, -17, -17, -15)
138 minút, rozhodovali: Burkiewicz (Poľ.) a Borroto Iglesias (Kuba)
Zostava SR: Paták, Bencz, Kašper, Kohút, Masný, M. Sopko st., libero Kubš (Ogurčák, A. Patúc, Horník, Palgut)

Flavio Gulinelli, tréner Slovenska: "Začali sme dobre. Hrali sme to, čo sme chceli a čo sme mali natrénované. V prvých dvoch setoch sme boli efektívni, ale napokon nás chyby stáli celý zápas. Nechcem znižovať víťazstvo Číny, ale myslím že sme sa zdolali sami. Najmä v štvrtom sete sme vyprodukovali veľké množstvo chýb v útoku, čo by sa nemalo stávať. Pritom súper nehral nič extra. V piatom sete sme sa dostali späť do hry a zo začiatku sme mali navrch. V závere sme ešte dotiahli na 14:14, ale nestačilo to. Musíme ešte veľa pracovať na hernom systéme. Bola to pre nás dobrá lekcia, v druhom zápase s Mexikom musíme udržať vysokú úroveň hry počas celého zápasu."

Michal Masný, kapitán Slovenska: "Prvé dva sety sme hrali naozaj dobre. Prihrávali sme, nerobili sme chyby a vyzeralo to veľmi dobre. Od tretieho setu sme začali robiť strašne veľa chýb aj z ľahkých lôpt, kazili sme veľa servisov a to bol dôvod, prečo sme ďalšie dva sety prehrali. Musíme sa naučiť hrať aj v situáciách, keď nám niečo nevychádza, keď prehrávame o dva-tri body, lebo pokiaľ sme viedli, tak to išlo bez problémov, ale keď sme sa dostali do bodového manka, akoby sme strácali sebadôveru a potom sa hrá ťažko. Dúfam, že zajtra budeme hrať minimálne tak dobre ako prvé dva sety."

František Ogurčák, smečiar Slovenska: "Nemyslím si, že súper bol lepší. Za stavu 2:0 sme poľavili, čo je žiaľ pre nás typické. Na tretí sme mali nastúpiť tak, aby sme im dali pocítiť, že nemajú šancu. To sa žiaľ nestalo a nebolo to prvýkrát. Asi je to v hlavách, pretože sme za stavu 0:3 v treťom sete začali panikáriť, pritom taký stav sa dá vo volejbale za sekundu zmeniť."

Martin Sopko st., smečiar Slovenska: "Dva sety boli dobré, ale potom sme zhoršili prihrávku, Mišo Masný musel nahrávať z ťažkých pozícií a išli sme proti dobrému bloku. Odtiahli nás od siete, zle sme si to prihrali a od toho sa odvíjal náš negatívny útok. Od tretieho setu sme navyše začali kopiť zbytočné chyby, ktoré nás zrážali. Bol to prvý zápas, prehrali sme po boji, možno sa mierne prejavila aj nervozita po dvoch vyhratých setoch."