VIDEO Kontroverzný duel: Prázdne tribúny, svastika na ihrisku a hrubé chyby rozhodcov

Na ihrisku sa ocitla aj svastika, ktorá sa spája predovšetkým s nacistickým NemeckomNa ihrisku sa ocitla aj svastika, ktorá sa spája predovšetkým s nacistickým Nemeckom Zdroj: Twitter

SPLIT - Chorvátsko bude možno čeliť ďalšiemu trestu od Európskej futbalovej únie (UEFA), keď sa v piatkovom stretnutí kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy proti Taliansku objavila na ihrisku svastika. Vyzeralo to, ako keby symbol nacizmu bol vysekaný do trávnika alebo na ňom namaľovaný. Bezpečnostná služba sa ho snažila cez prestávku zakryť, no neúspešne. Symbol sa nachádzal na polovici, ktorá v prvom polčase patrila hosťom.

Zápas sa hral pred prázdnym hľadiskom pre marcové rasistické správanie chorvátskych fanúšikov a skončil sa remízou 1:1. Už novembrové meranie síl medzi Talianskom a Chorvátskom na San Sire (tiež 1:1) musel hlavný rozhodca na desať minút prerušiť pre výtržnosti v sektore fanúšikov hostí.

"Je to jeden z problémov, ktoré sa snažíme odstrániť. Nanešťastie sa dnes stalo niečo podobné, ale radšej by sme o tom nehovorili dnes. Nechajme to na zajtra," povedal po dueli prezident Chorvátskeho futbalového zväzu (HNS) Davor Šuker. "Ospravedlňujeme sa Taliansku a všetkým," uviedol neskôr hovorca zväzu.

Na ihrisku sa ocitla Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA

Vyhrotenú atmosféru zažili diváci aj počas prípravného vzájomného súboja v roku 2006 v Livorne, kde približne 200 chorvátskych fanúšikov na tribúne vytvorilo svastiku z vlastných tiel a salutovali v nacistickom štýle.

Výkon v zápase si za klobúk nedá ani rozhodcovská trojica. Obidve penalty boli síce odpískané správne, avšak tesne po tej prvej nasledovala dvojica nesprávnych rozhodnutí. V 11. minúte skóroval taliansky útočník Stephan El Shaarawy, avšak postranný rozhodca nesprávne odmával ofsajd. Zatiaľ čo sa horkokrvní Taliani hádali s rozhodcom, Chorváti trielili do protiútoku, kde Mandžukič umiestnil Rakitičov center za chrbát Gianluigiho Buffona. Ako ukázali spomalené zábery, v tom prípade išlo o tesné postavenie mimo hru.

Chorvátsko ani Taliansko v doterajšom priebehu kvalifikácie ešte neokúsili trpkosť prehry. Chorváti sú na čele H-skupiny so 14 bodmi a bilanciou štyri víťazstvá, dve remízy. Talianom patrí druhá priečka (12 bodov, 3 - 3 - 0). Tretie Nórsko, ktoré v piatok remizovalo 0:0 doma s Azerbajdžanom, má na konte 10 bodov. Ďalšie kvalifikačné stretnutia sú na programe v septembri.

Viac o téme: Taliansko Chorvátsko
  • Zdroj: SITA, sportky.sk