VIDEO Obrovská smola Sloveniek: S majsterkami Európy v dráme prehra iba o bod!

Zuzana ŽirkováZuzana Žirková Zdroj: TASR

ŠOPRON - Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali v sobotu v treťom zápase ME s obhajcom titulu zo Španielska až po dramatickej koncovke 81:82. V maďarskom Šoprone v D-skupine majú na konte päť bodov a priebežne figurujú na prvej pozícii. Slovenské družstvo odohralo väčšinu duelu bez svojej kapitánky Zuzany Žirkovej, ktorá do diania na palubovke zasiahla až v 33. minúte.

Po nedeľňajšom dni voľna si Slovenky v poslednom zápase D-skupiny zmerajú sily s domácimi Maďarkami (19.00). Z päťčlennej skupiny do druhej fázy postupujú prvé tri tímy.

Od úvodných minút sa v šopronskej aréne hral rýchly a agresívny basketbal. Španielky si v 2. minúte vypracovali vedenie 6:0, ale slovenský tím v 5. minúte korigoval po koši Jurčenkovej na 5:6. Španielske družstvo vyhrávalo 8:5, obrat však zariadila Hruščáková (2) s Toliverovou (3) a favoritky stretnutia sa museli doťahovať skóre. Podarilo sa to Xargayovej i Torrensovej (12:12), do konca prvej štvrtiny sa však Slovenkám podarilo získať šesťbodový náskok aj vďaka dravým prienikom Kiššovej s Bálintovou (14:20).

Sľubné vedenie si zverenky Maroša Kováčika udržali do 11. minúty (17:23), ale potom prišla deväťbodová šnúra Španielok. Úspech slávilo zrýchlenie hry, výborná defenzíva, ktorá prinútila súperky k ofenzívnym faulom a stratám lopty - 26:23. Slovenské družstvo tento moment nezlomil a predovšetkým vďaka Toliverovej streleckým schopnostiam naklonili misku váh znova na svoju stranu (28:34). Rovnaká hráčka uzavrela i prvý polčas presnou strelou spoza trojkového oblúka - 34:39.

Rozdiel medzi oboma družstvami nebolo vidieť ani na začiatku druhého dejstva. Obidve sa striedali v zakončení a ani jedno z nich sa nepúšťalo do bezhlavého útoku. Španielky v obrane prešli do zóny, Torrensovej sa v 27. minúte podarilo korigovať na rozdiel dvoch bodov (49:51) a Gilová v 29. minúte upravila na 55:53. Po tridsiatich minútach svietil na ukazovateli skóre stav 58:57. Za stavu 65:61 sa dostala na palubovku i kapitánka Zuzana Žirková a práve ona, svojimi režisérskymi i streleckými schopnosťami pomohla zmazať osembodové manko, keď v 37. minúte korigovala na 69:72 z pohľadu Slovenska. V zostávajúcom čase sa šťastie priklonilo na stranu Španielska, ktoré sa radovalo z najtesnejšieho víťazstva 82:81.

Výsledok - D-skupina - sobota:
Španielsko - Slovensko 82:81 (14:20, 20:19, 24:18, 24:24)
Najviac bodov Slovenska: Toliverová 22 (3 trojky), Bálintová 16, Jurčenková 10

Peter Jankovič, asistent trénera SR: "Zápas sa lámal v druhom polčase, prvý sme odohrali fantasticky. Chytili sme úsek, kde sme dostali veľa ľahkých bodov spod koša a prehrali sme súboj jedna na jedna, čo bol dnes najdôležitejší ukazovateľ tohto stretnutia. Napriek tomu klobúk dole pred dievčatami, že zvládli takýto ťažký zápas, či už v hlave alebo po fyzickej stránke."

Barbora Bálintová, hráčka SR: "Naozaj nám chýbal iba krôčik k víťazstvu. Škoda toho, pretože celý zápas sme sa doťahovali, raz sme vyhrávali my, raz oni. Myslím si, že nás zdobil tímový a bojovný výkon a môžeme byť na seba hrdé."

Anna Jurčenková, hráčka SR: "Do zápasu vstupovali s tým, že je to hrateľný súper a treba do neho ísť. Keby sme si neverili, že môžeme vyhrať, tak zbytočne pôjdeme na palubovku. Znova sme podali kolektívny výkon, bolo tam srdce, no zlomilo sa to v poslednej štvrtine, kde sme dostali veľa bodov spod koša a toto nás asi porazilo."