Sklamanie Kováčika aj šéfa klubovej únie: Konferencia SFZ neschválila reorganizáciu súťaží

Delegáti konferencie SFZ
Delegáti konferencie SFZ

BRATISLAVA - Nedeľňajšia konferencia Slovenského futbalového zväzu (SFZ) v Žiline neschválila reorganizáciu republikových súťaží od ročníka 2015/2016, ktorej grom bolo zníženie dvanásťčlennej Fortuna ligy z nadchádzajúcej sezóny na 10 účastníkov v ročníku 2016/2017. Znamená to, že v novej sezóne nevypadne priamo trio klubov z 10.-12. miesta, pričom mal zostať zachovaný doterajší 33. kolový systém.

Delegáti potrebovali na schválenie návrhu kvalifikovanú väčšinu 61 hlasov, za bolo však iba 56, proti bolo šesť, 17 sa zdržalo hlasovania a dvaja z 81 delegátov s právom hlasovať nehlasovali.

Podľa navrhovaného modelu z DOXXbet ligy 2015/2016, ktorá bude mať tak ako v uplynulej sezóne 24 účastníkov mal postúpiť medzi elitu najlepší z 12-člennej nadstavby, mužstvá v nadstavbových skupinách Západ a Východ priamo zostúpiť do III. líg. V sezóne 2016/2017 mal vypadnúť z najvyššej súťaže, ktorá mala mať až 36 kôl priamo posledný 10. klub, ktorého mál nahradiť víťaz 2. ligy. Mužstvo na 9. mieste FL malo hrať barážový dvojzápas s druhým tímom 2. ligy. Druhá najvyššia súťaž mala mať v sezóne 2016/2017 18 účastníkov, víťaz mal postúpiť do FL, druhý mal hrať barážový dvojzápas s deviatym z FL a mužstvá na 13. až 18. mieste mali zostúpiť priamo. V sezóne 2017/2018 z desaťčlennej FL po 36 kolách mal zostúpiť posledný, deviaty mal hrať dvojzápasovú baráž s druhým z 2. ligy, ktorá mala mať v rovnakom ročníku už len 16 tímov a jej víťaz mal postúpiť, druhého mala čakať baráž s deviatym fortunaligistom a priamo mali zostúpiť štyria z 13. až 16. miesta.

Výkonný výbor SFZ sa na zasadnutí 2. júna v Bratislave uzniesol, aby delegáti konferencie SFZ schválili reorganizáciu súťaží, na ktorej sa podieľala pracovná skupina v zložení - prezident SFZ Ján Kováčik, generálny sekretár Jozef Kliment, zástupcovia Únie ligových klubov (ÚLK), II. ligy, regiónov a administratívy SFZ. Po ročníku 2016/2017 by už dlhodobo nemalo dôjsť k ďalším zmenám. Dôležitým výsledkom spoločných rokovaní bol aj súhlasný postoj všetkých aktérov, že po reorganizácii najvyšších súťaží bude kladený ešte väčší dôraz na plnenie licenčných podmienok, takže popri športovej kondícii by bolo potrebné, aby kluby z I. resp. II. ligy splnili všetko, čo im systém ukladá aj v oblasti infraštruktúry.

"Návrh na reorganizáciu súťaží vzišiel z aktivít klubov druhej ligy. Ukázalo sa, že rozdeliť a rozšíriť 2. ligu nebolo dobré. ÚLK ako riadiaci orgán Fortuna ligy podporuje návrh odsúhlasiť reorganizáciu súťaží," povedal prezident ÚLK Ivan Kozák v zdôvodnení rokovacieho bodu odsúhlasiť reorganizáciu.

"Rozhodnutie delegátov treba rešpektovať, rozhodli sa takto. Futbal je aj o politike a ja som z toho trošku sklamaný, pretože opäť nebol vypočutý hlas profesionálneho futbalu," povedal v prvej reakcii šéf ÚLK Kozák, ktorý na argument, že ÚLK neposkytla delegátom dostatok materiálu na presvedčenie zareagoval: "To sú alibistické pripomienky, väčšina členov ÚLK odsúhlasila reorganizáciu súťaží a tam sme si všetci argumenty vydiskutovali a to bolo pre nás najpodstatnejšie. Stále sme presvedčení, že desaťčlenná liga je najlepšia a budeme na tom pracovať. Uvidíme, ako sa to politicky bude dať. Opakujem, rešpektujem hlasovanie delegátov a budeme hrať ďalej dvanásti."

Aj prezident SFZ Ján Kováčik podporoval schválenie reorganizácie, verdikt konferencie tiež rešpektuje. "Reorganizáca v navrhnutom modele nebola schválená, ja rešpektujem väčšinu a budeme sa tým ďalej zaoberať. Osobné sklamanie necítim, lebo ja môj osobný názor nepovyšujem nad názor väčšiny. Keď väčšina v tejto chvíli reorganizáciu odmieta, tak ju jednoducho rešpektujem. Analýza  reorganizácie bola veľmi jednoduchá - dnes na Slovensku nemáme dvanásť klubov, ktoré by dlhodobo udržateľne dokázali hrať prvú ligu, v čo nám posledný rok dal za pravdu a ja verím, že ďalšie obdobie nám bude tento fakt potvrdzovať. Keby sme mali ekonomicky silné kluby, tak by sme sa dnes nerozprávali o znižovaní z dvanásť na desať, ale rozširujeme z dvanásť na šestnásť. Súčasný stav však je taký aký je a treba si ho otvorene a na rovinu priznať. Ak sa budeme klamať ďalej, tak stratíme ďalší rok a tie problémy budú v  budúcnosti ešte väčšie ako teraz," uviedol Kováčik.

Konferencia SFZ bola uznášaniaspochná, keďže na nej bolo 81 z 87 delegátov s právom hlasovať. V jej priebehu na návrh Bratislavského futbalového zväzu schválili aj pripojenie rokovacieho bodu programu o účinnosti a platnosti noriem SFZ. V jeho rámci padol návrh, aby konferencia SFZ schválila účinnosť prestupového a registračného poriadku, resp. súťažného poriadku k 1. júlu 2016 po dopracovaní, čo delegáti neprijali.

Ďalším dôležitým bodom bolo hlasovanie o zmene a doplnení stanov SFZ, pri ktorom sa hlasovalo o pozmeňovacom návrhu vypustiť jeden z článkov doplnenia. Návrh neprešiel a delegáti počtom hlasov následne ani tento návrh neprijali, keď za bolo z kvalifikovanej väčšiny iba 45 hlasov.

Konferencia schválila prijatie Vojtecha Christova za čestného člena SFZ. Christov, ktorý sa narodil 16. marca 1945 vo Vranove nad Topľou ako medzinárodný arbiter rozhodoval finále ME 1984 v Paríži. "Je to jedno z najväčších ocenení, som dojatý. Som presvedčený, že budúcnosť slovenského futbalu bude svetlá," povedal Christov. Ocenenie SFZ si prevzalo aj duo Peter Adamec a Vojtech Kováč.


Tagy: Ivan Kozák Ján Kováčik Slovenský futbalový zväz

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
TASR
Foto:
futbalsfz.sk

DISKUSIA