VIDEO Kozákovi zverenci predĺžili skvelú sériu: Slovensko nezaváhalo ani s Macedónskom

Kornel Saláta (štvrtý sprava, Slovensko), Feran Hasani a Arijan Ademi (Macedónsko)Kornel Saláta (štvrtý sprava, Slovensko), Feran Hasani a Arijan Ademi (Macedónsko) Zdroj: SITA

ŽILINA - Slovenskí futbalisti vstúpili do druhej polovice kvalifikácie EURO 2016 domácim triumfom 2:1 nad Macedónskom v Žiline. Po nedeľňajšom súboji C-skupiny tak majú stále po šiestom zápase na konte plný počet 18 bodov, zostali lídrami tabuľky a výrazne si posilnili vyhliadky postúpiť na budúcoročný finálový turnaj do Francúzska.

Slováci začali tlakom, súpera k ničomu nepustili a pred vypredaným hľadiskom vypukla prvá gólová radosť domácich už v 8. minúte. Po štandardnej situácii odrazenú loptu poslal do ohňa hlavičkou Pekarík a Saláta na hranici ofsajdu prehlavičkoval bezmocného Pačovského. Pre stopéra Slovana Bratislava to bol druhý reprezentačný gól v 31. zápase. Domáci zostali aktívni, Hamšíkov pokus zblokovala obrana hostí na roh. V ďalších fázach sa hralo viac medzi šestnástkami, no hru tvorili Kozákovci, ktorí súperovi veľa loptu nedávali. Aj sa pritvrdilo, na čo doplatil žltou kartou Hasani, za hodenie lopty aj Kucka a za pomerne zbytočný faul na autovej čiare Škrtel. Keďže pre Kucku aj Škrtela to bola tretia ŽK v tejto kvalifikácii, nútene vynechajú zápas v Španielsku. Efektívni Slováci vystrelili na bránu druhýkrát v 38. minúte a bol z toho krásny gól Hamšíka. To Nemec sklepol nakopnutú loptu na Maka, ten ideálne vysunul Hamšíka, ktorý chladnokrvne naznačil strelu, položil si brankára a do prázdnej brány nezadržateľne skóroval.

Aj druhé dejstvo začali aktívnejšie Slováci, Hamšíkovu nepríjemnú strelu spoza šestnástky ale Pačovski v 47. minúte na dvakrát skrotil. Domáci tvorili hru, ich súper sa tak ako v prvom polčase na polovicu domácich takmer nedostával a v 55. minúte Kucka poriadne vyprášil rukavice brankárovi hostí. Hneď z ďalšej slovenskej akcie Weiss pekne vysunul Maka, jeho nájazd ale Pačovski výborne zlikvidoval. Slováci následne poľavili, chybovali aj v rozohrávke a súper ich zmrazil kontaktným gólom v 69. minúte, keď po rohu dorazil loptu do siete Ademi. Domáci sa snažili otupiť rastúcu snahu Balkáncov vyrovnať, do karát im zahrala aj zbytočná druhá žltá, a tým pádom aj červená karta Hasaniho v 84. minúte. Záver si domáci už postrážili, zaknihovali nesmierne cenný triumf a rázne vykročili na európsky šampionát.

Slovensko - Macedónsko 2:1
Góly: 8. Saláta, 38. Hamšík - 69. Ademi, ŽK: Kucka, Škrtel, Weiss - Hasani, ČK: 84. Hasani (Mac.) po 2 ŽK, rozhodovali: Hansen - Lars Rix, Vang Andersen (všetci Dán.), 10.765 divákov (vypredané).

SR: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Saláta, Hubočan - Kucka (73. Hrošovský), Pečovský - Mak, Hamšík (80. Duda), Weiss - Nemec (84. Hološko)

Macedónsko: Pačovski - Todorovski, Mojsov, Dimitrovski, Žuta - Trajčevski, Ademi - Ibraimi (89. Abdurahimi), Hasani, Muarem (82. K. Velkoski) - Trajkovski (56. Ivanovski)

Slováci natiahli víťaznú šnúru na deväť zápasov, naposledy zakopli v máji minulého roka v Petrohrade, keď v prípravnom meraní síl podľahli Rusom 0:1. Najbližšie sa 5. septembra v Oviede v kvalifikačnom zápase predstavia proti úradujúcemu majstrovi kontinentu Španielsku, no bez kapitána Martina Škrtela a stredopoliara Juraja Kucku, ktorí proti Macedónsom videli tretiu žltú kartu. O tri dni 8. septembra v Žiline Slováci privítajú v ďalšom súboji C-skupiny Ukrajinu.

Viac o téme: Kornel Saláta Slovensko Juraj Kucka Macedónsko
  • Zdroj: TASR, SITA