Elita Kozákovmu výberu ušla: Slovensko pri žrebe kvalifikácie pred bránami prvého koša

Ján KozákJán Kozák Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Aj toto je úspech. Slovenský futbal sa nemôže rovnať tomu anglickému či nemeckému, je však výkonnostne medzi krajinami ako Taliansko či Česko. Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska nasadená v druhom výkonnostnom koši. Informujú o tom viaceré zahraničné médiá vrátane známej športovej televíznej stanice ESPN.

Slovensku bude v júlovom vydaní rebríčka Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), podľa ktorého sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude zostavovať rozdelenie do košov, figurovať spoločne s Rakúskom (1016 bodov) na delenej desiatej pozícii v rámci Európy, čo znamená, že mu iba o vlások ujde miesto medzi deväťčlennou elitou najvyššie nasadených tímov.

Postavenie Slovenska je napriek tomu výrazným úspechom. Pred žrebom aktuálnej kvalifikácie ME 2016 figurovali Slováci v 3. koši ako 25. najlepšia európska krajina. Slováci aktuálne ťahajú pod vedením trénera Jána Kozáka viac ako rok trvajúcu deväťzápasovú víťaznú sériu. Tím spod Tatier naposledy prehral 26. mája 2014 v medzištátnom prípravnom stretnutí v Rusku (0:1).

Prekvapením v prvom výkonnostnom koši sú pozície Rumunska a Walesu. Balkánci v poslednom období bojujú o návrat na stratené pozície, ktoré si vydobyli predovšetkým v 90. rokoch minulého storočia s hráčmi zlatej generácie ako Gheorghe Hagi, Gheorghe Popescu, Dan Petrescu, Ioan Lupescu či Florin Raducioiu. Od roku 2000 sa však Rumuni zúčastnili iba na jednom vrcholovom podujatí - ME 2008.

Wales katapultoval medzi najvyššie nasadených víťazný gól hráča Realu Madrid Garetha Bala v piatkovom dueli proti aktuálne druhému tímu rebríčka FIFA Belgicku (1:0), po ktorom patrí štátu patriacemu pod Veľkú Britániu líderské postavenie v B-skupine eliminácie ME 2016. Najväčším historickým úspechom Walesu je účasť na MS 1958 vo Švédsku. Walesania vtedy postúpili do štvrťfinále, v ktorom podľahli po góle Pelého neskorším majstrom sveta z Brazílie (0:1).
Prekvapením je umiestnenie štvornásobného majstra sveta Talianska a šampióna z roku 1998 Francúzska v druhom koši. Taliani si mohli zaistiť prvý kôš víťazstvom v utorňajšom medzištátnom prípravnom dueli proti Portugalčanom, na ktorých napokon v Ženeve nestačili (0:1). Francúzi zase doplatili na dve júnové prehry v príprave proti Belgičanom (3:4) a Albáncom (0:1).

Prekvapením je účasť Faerských ostrovov vo štvrtom koši. Súostrovie ležiace na polceste medzi Veľkou Britániou a Islandom si polepšilo najmä ostatným sobotňajším triumfom nad Gréckom (2:1).

V kurióznej situácii sa ocitlo Poľsko. Rozhodnutie odohrať utorňajší prípravný duel proti Grécku spôsobilo, že Poľsko má pre spomenutý zápas napokon nižší koeficient, ktorý ho posunul z druhého do tretieho koša. Miestenke v druhej výkonnostnej skupine sa tak potešili v Bosne a Hercegovine.

Európu bude na MS 2018 zastupovať 14 krajín - organizátor Rusko, deväť víťazov kvalifikačných skupín a štvorica úspešných tímov z baráže.

Rozdelenie do košov pri žrebe európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Ruska:

1. kôš: Nemecko, Belgicko, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Anglicko, Wales, Španielsko, Chorvátsko

2. kôš: SLOVENSKO, Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Česko, Francúzsko, Island, Dánsko, Bosna a Hercegovina

3. kôš: Ukrajina, Škótsko, Poľsko, Maďarsko, Švédsko, Albánsko, Severné Írsko, Srbsko, Grécko

4. kôš: Turecko, Slovinsko, Izrael, Írsko, Nórsko, Bulharsko, Faerské ostrovy, Čierna Hora, Estónsko

5. kôš: Cyprus, Lotyšsko, Arménsko, Fínsko, Bielorusko, Macedónsko, Azerbajdžan, Litva, Moldavsko

6. kôš: Kazachstan, Luxembursko, Lichtenštajnsko, Gruzínsko, Malta, San Maríno, Andorra   

Viac o téme: Ján Kozák Slovensko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA; Športky

Súvisiace články