Slovensko sa teší už z troch medailí: Varga strieborný v trape, Tužinský získal bronz

Erik Varga získal striebornú medailu
Erik Varga získal striebornú medailu

BAKU - Po bronze zápasníka Istvána Lévaia získalo Slovensko na I. európskych hrách v azerbajdžanskom Baku druhú medailu - tentoraz striebornej hodnoty. O jej zisk sa postaral reprezentant v športovej streľbe Erik Varga.

Zverenec trénera Branislava Slamku splnil úlohu spolufavorita súťaže v trape mužov. V dvojdňovej kvalifikácii trafil 123 zo 125 terčov, po jednom minul v úvodnej i poslednej položke, čo mu s prehľadom stačilo na postup do vyraďovacej časti z druhého miesta. Pred úradujúcim majstrom sveta figuroval len Alexej Alipov z Ruska, ktorý mal na konte rovnaký počet terčov. V semifinále, v ktorom sa začínalo od nuly, Varga ako jediný trafil všetkých 15 terčov. Vo finálovom súboji s Alipovom sa dopustil jednej chyby, zaváhanie zo štvrtého terča ho napokon pripravilo o zlato, keďže jeho súper bol stopercentný. Tridsaťdeväťročný Varga nevyužil šancu stať sa víťazom ďalšieho vrcholného podujatia, keď na svojom konte má prvenstvá z MS, MSJ, ME, MEJ, SP i finále SP. Tretí skončil Talian Giovanni Pellielo. 

"Mám veľkú radosť. Sú to prvé európske hry a hneď som na nich získal striebro. Som na to veľmi hrdý, je za tým veľa tréningu a času. Streľba je na týchto hrách špecifická, v trape štartovalo 28 najlepších Európanov. Každý mohol vyhrať i byť posledný. Veril som, že sa mi môže podariť dobrý výsledok. Štart bol dobrý, dnes som chcel len udržať formu a skoncentrovať sa na preteky. Ťažšie sa strieľalo, lebo fúkal vietor, malo to vplyv na terče. Tak, ako som minul niektoré, tak som mal pri iných aj šťastie. Vo finále bol ten štvrtý výstrel vysoký ľavák, minul som ho dvakrát aj v kvalifikácii. Je to niečo úžasné, budem hrdý na ďalšiu medailu v mojej zbierke. Bojoval som ako lev," povedal Erik Varga. 

Druhému slovenskému reprezentantovi Mariánovi Kovačócymu sa nepodarilo prebojovať medzi elitnú šesticu, keď počas kvalifikácie zaváhal až sedemkrát a jeho výkon 118 terčov ho zaradil v konkurencii 32 trapistov na konečnú 19. priečku. Kovačócy doplatil na slabší záver svojho vystúpenia, keď v stredu mu uleteli štyri terče, z toho tri v záverečnej piatej položke. Na postup bolo v Baku potrebné dosiahnuť aspoň 122 terčov. 

Tretia medaila pre Slovensko

Zaslúžil sa o ňu športový strelec Juraj Tužinský, ktorý vybojoval bronz v disciplíne vzduchová pištoľ 60. Trapista Erik Varga ukoristil v stredu v azerbajdžanskej metropole striebro, István Lévai bol v nedeľu v grécko-rímskom zápasení bronzový.  

trap 
muži (konečné poradie): 1. Alexej Alipov (Rus.) 123 b. (v kvalifikácii) - semifinále 13+8, finále 15, 2. Erik Varga (SR) 123 - semifinále 15, finále 14, 3. Giovanni Pellielo (Tal.) 122 - semifinále 13+7, o 3. miesto 13, ... 19. Marián Kovačócy (SR) 118 

vzduchová pištoľ 60 
muži (konečné poradie): 1. Damir Mikec (Srb.) 201,8 b. (v kvalifikácii 579), 2. Joao Costa (Portug.) 201,5 (582), 3. Juraj Tužinský 180,1 (582), ... 10. Pavol Kopp (obaja SR) 578 


Tagy: Erik Varga Európske hry v Baku

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA