VIDEO Domáci miláčik zarmútil Wimbledon: Federer vo finálovej repríze proti Djokovičovi

Andy MurrayAndy Murray Zdroj: SITA

WIMBLEDON - Srbský tenista Novak Djokovič a Švajčiar Roger Federer sa v nedeľu o 15.00 rovnako ako vlani stretnú vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Djokovič si ako najvyššie nasadený obhajca titulu v úvodnom semifinále podľa očakávania poradil s Francúzom Richardom Gasquetom v troch setoch 7:6 (2), 6:4, 6:4.

Sedemnásobný wimbledonský šampión Federer v strhujúcom druhom semifinále vyradil ako turnajová dvojka domáceho Brita Andyho Murrayho v troch setoch 7:5, 7:5, 6:4. Djokovič bude bojovať v sedemnástom grandslamovom finále o tretiu wimbledonskú trofej, celkovo deviatu z podujatí veľkej štvorky. Federer bude mať šancu získať rekordný osemnásty grandslamový titul. Doposiaľ posledný ukoristil pred tromi rokmi práve na tráve All England Clubu.

Gasquet sa medzi elitnú štvoricu dostal na úkor Švajčiara Stana Wawrinku a v úvode zápasu s Djokovičom sa prezentoval sériou víťazných bekhendových longlajnov. Práve vďaka tomuto úderu Wawrinka zdolal Djokoviča vo finále Roland Garros v Paríži. Gasquet po strate podania v úvodnom geme rýchlo vyrovnal na 2:2 a vynútil si tajbrejk, v ňom však dominoval Djokovič. Hneď na začiatku druhého dejstva Srb zobral bývalej juniorskej svetovej jednotke podanie a potom mu stačilo držať si vlastný servis. Rodák z Belehradu bol istejší pri dlhých výmenách od základnej čiary a neomylný na sieti. Gasquet sa snažil hrať agresvíne, no v rozhodujúcich monentoch robil priveľa nevynútených chýb najmä z forhendu.

V treťom sete si Djokovič po rýchlom brejku vybudoval náskok 3:1 a zápas s prehľadom dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:4 premenil po víťaznom nabiehanom forhende v poradí tretí mečbal a upravil vzájomnú bilanciu s Gasquetom už na 13:1, pričom nadviazal na úspech z Roland Garros. Djokovič je postrachom francúzskych hráčov na ATP Tour. V uplynulých rokoch s nimi prehral iba raz, vlani na turnaji Masters v kanadskom Toronte nestačil na Jo-Wilfrieda Tsongu. Gasquet vo Wimbledone vyrovnal svoje maximum z roku 2007. V grandslamovom semifinále bol aj v roku 2013 na US Open.

Djokovič vyhral na posvätnej wimbledonskej tráve 51. zápas a vyrovnal zápis legendárneho Švéda Björna Borga. Po postupe do finále neskrýval veľkú spokojnosť. "Bol to z mojej strany naozaj veľmi dobrý výkon. Semifinále na grandslamoch je vždy veľmi zložité. Gasquet odohral dobrý turnaj a prvý set bol vyrovnaný. Dôležité bolo, že som zvládol tajbrejk. Pobolievalo ma rameno, no nie je to nič vážne, do finále to bude ok. Žijem svoj sen a v nedeľu opäť skúsim zo seba dostať maximum, vynasnažím sa predviesť čo najlepši výkon. Je to pre mňa obrovská česť byť opäť vo finále Wimbledonu. Je to najsledovanejší tenisový zápas na svete, pôjde o veľa. Počkám si, kto bude mojim súperom," povedal líder svetového rebríčka v prvom interview.

V zápase medzi Federerom a Murraym sledovali diváci od začiatku strhujúci tenis. Švajčiar mal vysoké percento prvého podania a pri svojom servise nepustil Brita prakticky k ničomu. Za stavu 6:5 využil slabšie druhé podanie Murrayho a prvý set získal vo svoj prospech. Aj v druhom dejstve sa chlieb lámal na konci. Za stavu 4:5 Murray po heroickom výkone otočil z 0:40, celkovo odvrátil päť setbalov a vyrovnal na 5:5. Koncovka však opäť patrila Federerovi, ktorý účinne využíval bekhendový slajz a kratšie údery Murrayho nekompromisne trestal winnermi. Aj v treťom dejstve sa rozhodovalo v závere. Federer sa za stavu 5:4 dostal po famóznom krížnom obhodení pri podaní Murrayho do vedenia 30:0 a za stavu 40:30 premenil hneď prvý mečbal.

Federer mal z postupu do jubilejného desiateho wimbledonského finále veľkú radosť. "Počas celej sezóny podávam veľmi dobré výkony. Vedel som, že dnes to budem mať veľmi náročné. Hovoril som si, že proti Andymu si musím čo najdlhšie udržať servis a využiť každú šancu, ktorá sa mi naskytne na returne. V rozhodujúcich momentoch som zahral dobre a dokázal som ho zatlačiť. Celý čas som skvele podával, čo je proti takému výborne returnujúcemu hráčovi, akým je Andy, vždy veľmi dôležité. V druhom sete tam bol maratónsky pätnásťminútový gem, v ktorom som nevyužil vedenie 40:0. Andy dokázal svoju hru zdvihnúť na vyšší level, k čomu mu výrazne pomohli diváci, ktorí boli dnes až príliš jednostranní. V koncovke som ho však dokázal pretlačiť. Zisk druhého setu bol kľúčom k úspechu. v tom rozhodujúcom sa mi už potom hralo lepšie. Vo finále nastúpim proti najlepšiemu tenistovi posledných dvoch rokov. Novak vie vyhrávať veľké turnaje. Urobím všetko pre to, aby som bol tentokrát úspešnejší ja," povedal Švajčiar.

Roger Federer (2-Švajč.) - Andy Murray (3-V. Brit.) 7:5, 7:5, 6:4

Novak Djokovič (1-Srb.) - Richard Gasquet (21-Fr.) 7:6 (2), 6:4, 6:4

Viac o téme: Roger Federer Andy Murray Novak Djokovič Richard Gasquet