Kližan v Davis Cupe vyrovnal stav: Súpera rozmetal a vyprevadil s kanárom

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenskí tenisti hrajú po úvodnom dni stretnutia 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára s domácim Rumunskom nerozhodne 1:1. O vyrovnávajúci bod pre tím kapitána Miloslava Mečířa sa na antuke v Konstanci zaslúžil líder slovenského družstva Martin Kližan, ktorý po kvalitnom a koncentrovanom výkone zdolal rumunskú dvojku Adriana Ungura hladko v troch setoch 6:4, 6:2, 6:0.

V úvodnom singli zvíťazil Marius Copil nad slovenskou dvojkou Norbertom Gombosom po takmer štyroch hodinách v štyroch setoch 7:6 (5), 6:7 (6), 6:4, 7:6 (10). Svojmu súperovi nastrieľal 26 es. V sobotňajššj štvorhre so začiatkom o 14.00 SEČ by v rumunskom drese mal nastúpiť čerstvý wimbledonský víťaz Horia Tecau po boku ďalšieho deblového špecialistu Florina Mergeu proti páru Andrej Martin, Igor Zelenay.

Ungur držal s Kližanom krok iba do stavu 4:4 v prvom sete. Zverenec českého trénera Maritna Damma potom získal šesť gemov v rade a prakticky rozhodol o osude stretnutia. Kližan kvalitne podával, vychádzali mu forhendy po čiarách i dropšoty, robil minimum nevynútených chýb. Ungur bol pri dlhších výmenách od základnej čiary neustále pod tlakom a nevedel nájsť žiaden recept na rebríčkovo oveľa vyššie postaveného súpera. Tretí set bol už v znamení exhibície Kližana, ktorý po dvoch brejkoch odskočil Ungurovi na 4:0 a uštedril mu "kanára".

Kližan bol po zisku vyrovnávajúceho bodu spokojný. "Z mojej strany to bol dnes super zápas. Trochu ťažšie som sa rozbiehal, kurt bol viac poliaty a odskoky loptičiek nepríjemnejšie. Keď som ho však brejkol za stavu 4:4, opadol zo mňa tlak. Gombi v úvodnej dvojhre prehral a nastupovať za stavu 0:1 nie je ľahké. Od stavu 5:4 som diktoval tempo, vnútil som mu svoju hru a Ungur nemal ani jediný brejkbal. Škoda Gombiho, ktorý mal v tajbrejkoch šance, nedotiahol ich však do konca. Ideme ďalej, stav 1:1 je viac-menej očakávaný. Zloženie nášho páru vo štvorhre je otvorené, sú tam tri varianty, musíme o tom dobre popremýšľať," povedal najlepší slovenský singlista, ktorý si pochvaľuje Konstancu. "Celé prostredie je tu super. Páči sa nám tu všetko, hotel je päť minút od kurtov, je tu celkom dobré jedlo."

Gombosovi vyšiel úvod zápasu s Copilom a po brejku vo štvrtom geme sa ujal vedenia 3:1. Rumun však v ďalších minútach vyrovnal na 3:3 a o osude prvého setu napokon rozhodol tajbrejk. V skrátenej hre si Gombos po rýchlom minibrejku vybudoval náskok 4:1, Copil však potom získal päť bodov v rade a za stavu 6:5 premenil v poradí druhý setbal. Rumun ťažil z kvalitného prvého podania, ktoré často dosahovalo rýchlosť cez 200 km/h.

V druhom dejstve mal Gombos za stavu 3:3 k dispozícii dva brejkbaly, Copil ich však odvrátil skvelým servisom a tak opäť prišiel na rad tajbrejk. V skrátenej hre bol rodák z Galanty útočnejším hráčom a za stavu 6:4 mal dva setbaly. Copil síce vyrovnal na 6:6, no koncovka patrila Gombosovi. Rumun sa však rýchlo otriasol, hneď v úvodnom geme tretieho dejstva prelomil súperov servis a výhodu brejku pretavil vo vedenie 2:1 na sety. Na začiatku štvrtého dejstva Gombos opäť stratil podanie, potom však pridal na agresivite, otočil na 4:1 a za stavu 5:3 sa dostal k setbalu. Copil ho však odvrátil, vyrovnal na 5:5 a vynútil si tajbrejk. V ňom viedol Gombos už 5:2, No Copill otočil na 6:5 a v dramatickej koncovke slávil úspech. Za stavu 11:10 premenil po úspešnom voleji v poradí štvrtý mečbal.

Gombos bol po prehre sklamaný: "V úvode som cítil nervozitu, predsa len, hrať vonku je iné ako doma. Po čase som sa uvoľnil. Bol som prekvapený, že som súpera, ktorý dobre servoval, brejkol v prvom sete. Z mojej strany však bola chyba, že som brejk nepotvrdil a neustrážil si podanie. To ho nakoplo a išli sme do tajbrejku. Ten som dobre rozohral, no nedotiahol som to. Súper si pomohol servisom a ja som mu vždy daroval nejaké chyby. V tajbrejku som nezvládol detaily a prehral som ho. To ma nakoplo, vyhral som druhý set, odľahlo mi, ale to bola chyba. Lebo som hneď v treťom sete prehral servis a súper už set dopodával. Škoda štvrtého setu, Marius bol už nalomený, ale diváci ho vždy vrátili späť do hry. Súper už cítil únavu, ale ja som nevyužil setbaly, a tak sme nešli do piateho setu. Bol som sklamaný po zápase. V niektorých situáciách som viac potreboval prvý servis, na druhý si súper veril. V sobotu sa pokúsim vycibriť údery, vyladiť ich. Dúfam, že budem hrať v tretí deň a zabojujeme o postup do baráže," citovala slová Gombosa oficiálna stránka Slovenského tenisového zväzu.

Slovenský kapitán Mečíř by bol radšej, keby jeho zverenci viedli po prvom dni 2:0. "Škoda, že to Norovi nevyšlo, bolo by to veselšie. Takto je to všetko otvorené. Prvý zápas bol veľmi vyrovnaný, tesný a dlhý. Noro s Copilom sa naťahovali o každý gem, o každú loptičku. Martin Kližan zahral proti Ungurovi výborne. Odkedy ho brejkol za stavu 4:4, nedal mu prakticky žiadnu šancu a jasne dominoval. Ukázal, že je hráčom svetovej päťdesiatky. Diktoval hru a zápas bol jasne v jeho réžii. Uvažujeme o tom, že ho postavíme aj do štvorhry, no musíme sa o tom ešte poradiť, ako sa cíti a či ho nešetriť radšej na singla. Copil dnes výborne podával, ťažko sa ho returnovalo. Nemôžeme vypustiť žiaden bod a musíme dať do toho všetko aj vo štvorhre," povedal Mečíř.

Copil mal z víťazstva nad Gombosom radosť. "Teší ma, že sa mi podarilo pre Rumunsko vybojovať prvý bod. Vedel som, že to bude náročný zápas. Gombos sa od začiatku druhého setu zlepšil, ja som naopak začal kopiť chyby. Vo štvrtom dejstve bolo veľmi dôležité, že sa mi za stavu 3:5 podarilo odvrátiť setbal. V tajbrejku to bola veľká dráma. Ďakujem divákom, ktorí ma dnes aj v ťažkých momentoch vyrtvalo povzbudzovali," povedal Copil v prvom interview pre rumunskú televíziu.

V daviscupovej histórii ide o druhý vzájomný zápas, v tom prvom v septembri 2002 v baráži o účasť vo svetovej skupine v Prešove zvíťazili Rumuni 4:1. Ústrednou postavou hostí bol vtedy Pavel, ktorý vyhral obe dvojhry a uspel aj vo štvorhre po boku Gabriela Trifua. Slováci začiatkom marca deklasovali v 1. kole euro-africkej zóny v bratislavskom NTC Slovinsko 5:0. Rumuni si v Sibiu rovnakým výsledkom poradili s Izraelom.

Rumunsko - SLOVENSKO 1:1 po úvodnom dni

• Marius Copil - Norbert Gombos 7:6 (5), 6:7 (6), 6:4, 7:6 (10)
  • Adrian Ungur - Martin Kližan 4:6, 2:6, 0:6
  • sobota 14.00 Horia Tecau, Florin Mergea - Andrej Martin, Igor Zelenay
  • nedeľa 12.00 Copil - Kližan, Ungur - Gombos

Zvyšné výsledky stretnutí I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2015:

• Rusko - Španielsko 0:2 po piatkových dvojhrách
  • Rakúsko - Holandsko 0:1 po piatkovej I. dvojhre (druhú piatkovú dvojhru prerušili pre dážď a dohrajú ju v sobotu predpoludním, pozn.)
  • Rumunsko - Slovensko 1:1 po piatkových dvojhrách
  • Poľsko - Ukrajina 1:1 po piatkových dvojhrách