VIDEO Blatterova tlačovka sa nečakane zvrhla: Za korupčné škandály lietali bankovky

Sepp Blatter zasypaný falošnými peniazmiSepp Blatter zasypaný falošnými peniazmi Zdroj: SITA

ZÜRICH - Tlačová beseda po pondelkovom mimoriadnom zasadnutí výkonného výboru Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo švajčiarskom Zürichu, na ktorom sa určil termín predčasných prezidentských volieb organizácie (26. februára 2016), mala nečakaný úvod. Odchádzajúceho šéfa riadiaceho orgánu svetového futbalu Seppa Blattera v narážke na korupčnú kauzu zasypal narušiteľ dolárovými bankovkami.

Podľa agentúry AP bol "páchateľom" britský komik Simon Brodkin. "Musíme tu najprv upratať. Toto nemá nič spoločné s futbalom. Vrátim sa o pár minút," stroho podotkol Blatter. 

Pokračovalo sa zakrátko. Nový riaditeľ pre styk s verejnosťou Nicolas Maingot najskôr ubezpečil, že FIFA spolupracuje so švajčiarskymi i americkými vyšetrovateľmi pri objasňovaní korupčných afér. Generálny sekretár Jérome Valcke bol už v tom čase na ceste do Petrohradu, kde v sobotu vykoná žreb kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta v roku 2018 do Ruska. 

"Nie som sám, som tu s vami. Ide o dôležitý deň pre futbal. Som rád, že je tu mnoho zástupcov svetových médií. Dáva mi to pocit, že ešte žijem. Po ´cunami´ 27. mája (zatýkanie funkcionárov FIFA, pozn.) som mal pocit, že ma vlny spláchli. Po mojom znovuzvolení na kongrese prišiel tlak, aj zo strany médií, ktorých som stále súčasťou ako člen AIPS. Druhého júna, keď som oznámil rezignáciu, som vo futbalovej terminológii loptu odkopol za autovú čiaru, aby som niečo zastavil. Poskytol som svoj mandát k dispozícii, ale nateraz som riadne vo funkcii. Chcel som uvarovať organizáciu, seba ochrániť nemôžem," povedal v sídle FIFA končiaci líder Blatter. 

Sedemdesiatdeväťročný Švajčiar uviedol, že zriadia pracovnú skupinu, tá povedie plánované reformy. "Náš míting sa pretiahol, rokovali sme o podstatných veciach. V pondelok sme nedospeli len k rozhodnutiu, ale k rezolúcii. Futbalovo povedané, táto úderná jednotka bude mať desať hráčov a hrajúceho kouča. Tým bude nezávislá osobnosť," ozrejmil rodák z Vispu a zopakoval, že FIFA nemôže zodpovedať za všetkých. 

Sepp Blatter sa vrátil aj k spomenutému incidentu zo začiatku tlačovej besedy: "Mrzí ma, čo sa udialo. Ako by povedala moja mama, bol to iba prejav nedostatku vzdelania." Pri otázkach na výšku svojho zárobku sa vyhol priamej reakcii. 

Viac o téme: FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články