Profesor zo Žilinskej univerzity navrhuje pohyblivé roboty, ktoré vedia rozprávať

Klub akčných hrdinovKlub akčných hrdinov

ŽILINA - Prof. Ing. Juraj Miček, PhD., z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, chodí do svojho zamestnania za zábavou. Navrhuje a vyrába hračky a iné zábavné aplikácie na báze mikropočítačov.

„Sú to napríklad pohyblivé roboty, ktoré vedia rozprávať a vzájomne sa počúvať, pričom spoločne dosiahnu stanovený cieľ, prípadne robot, ktorý rozpozná myš od psa a dokáže ju sledovať. Práve sa pozerám na rozpracovanú elektromagnetickú pušku,“ prezrádza sympatický vynálezca, ktorý je dokonalým príkladom toho, ako to môže vyzerať, keď sa stane práca hrou. 

Čím však chcel byť profesor Miček ako mladý? „Asi rentierom, k čomu ma inšpiroval Jean Gabin z jedného francúzskeho filmu, na ktorého názov si už nespomínam. To ale nie je zvlášť pekný príklad pre mladú generáciu,“ pohotovo dodáva pán profesor so skvelým zmyslom pre humor.

Keď spojenie informatiky a matematických metód prináša ovocie v reálnom svete

Doc. Ing. Ľuboš Buzna, PhD., z Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, dnes vykonáva profesiu, ktorá je skôr výsledkom viacerých náhod ako premysleným plánom. Ako mladý veľmi nerozmýšľal nad tým, čím chce byť a veru dobre urobil. Dnes by sme totiž boli ochudobnení o jedného veľmi talentovaného a cool vedca, ktorého práca prináša reálne ovocie pre nás všetkých.

Hľadá spôsoby, ako spojiť informatiku a matematické metódy pri hľadaní čo najlepších riešení zložitých matematických problémov, ktoré majú využitie v reálnom svete. Znie to celkom komplikovane, avšak pán docent má v rukáve hneď niekoľko príkladov: „Jednoduchým príkladom takého problému môže byť nájdenie čo najvhodnejšieho umiestnenia nemocníc pre danú krajinu tak, aby pacienti nemuseli cestovať príliš ďaleko. Iným, podobným problémom je, ako férovo rozdeliť obmedzené prostriedky v rôznych druhoch sietí. Napríklad, akým spôsobom by mala byť v budúcnosti prideľovaná elektrická energia v elektrických sieťach, ak v dôsledku rozšíreného používania elektrických vozidiel nebude možné, upokojiť všetky požiadavky naraz.“

Hlasuj aj ty za najcoolerskejšieho vynálezcu v hre a svojimi hlasmi rozhodni o tom, ktorí vedci sa stanú historicky prvými členmi KLUBU AKČNÝCH HRDINOV. Hlasovanie je bezplatné a neobmedzené, trvá do 20. 10. 2015 a zúčastniť sa ho môže každý, koho vek neprekročil 30 rokov.  Za tvoju pomoc môžeš získať COOL CENY! Viac informácií nájdeš na www.dikymoc.sk v sekcii TECHNOLÓGIE. 

Anketu s názvom „KLUB AKČNÝCH HRDINOV – hľadá sa najcoolerskejší vynálezca v hre“ ti prináša edukačno-mentorský portál www.dikymoc.sk v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR ako priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Profesor zo Žilinskej univerzity Galéria fotiek (2)

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: PR článok

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy