Fantastický úspech tenisových juniorov: Prvýkrát v histórii sa stali Majstrami Európy!

Kurhajec, Néma, Molčan, KleinKurhajec, Néma, Molčan, Klein Zdroj: stz.sk

LA ROCHELLE - Slovenskí tenisti do 18 rokov sa stali prvýkrát v ére samostatnosti víťazmi ME tejto vekovej kategórie. Vo finálovom dueli vo francúzskom La Rochelle zvíťazili nad Rumunskom 2:1 a získalo zlaté medaily. O všetkom rozhodla až záverečná štvorhra, v ktorej Alex Molčan s Lukášom Kleinom zdolali pár Bogdan Borza, Nicolae Daniel Frunza hladko v dvoch setoch 6:1, 6:3. Zverenci kapitána Ľubomíra Kurhajca odplatili súperom prehru z finále kvalifikácie v Piešťanoch. Členom tímu bol ešte Patrik Néma.

"Je to najcennejší tímový úspech slovenských juniorov v ére samostatnosti," hodnotil pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu víťazstvo Tibor Macko, prezident STZ. Dva razy v ére samostatnosti hrali Slováci predtým v tejto súťaži vo finále - v rokoch 2004 a 2010. Ani v jednom prípade nevyhrali. V roku 2004 tvorili tím Pavol Červenák, Lukáš Lacko, Peter Miklušičák, vo Verone prehrali so Srbskom a Čiernou Horou, za ktorú hrali Novak Djokovič a Viktor Troicki. V roku 2010 bol kapitánom strieborného tímu v Benátkach Miloslav Grolmus a tvorili ho Filip Horanský, Jozef Kovalík a Adrian Partl. Slovensko vo finále podľahlo Maďarsku.

Obrovskú radosť z víťazstva v prestížnom Galeovej pohári mal aj generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. "Galeovej pohár je najvýznamnejšou súťažou družstiev v Európe, má veľkú históriu. Pamätám si, že ešte za éry Česko-Slovenska v nej hrávali takí skvelí tenisti ako boli Ivan Lendl, Miloš Mečíř či Petr Korda. Všetci chlapci si zaslúžia absolutórium za predvedené výkony. Najväčší podiel na tomto triumfe má však Alex Molčan, ktorý v semifinále i vo finále skvele potiahol tím. Veľmi ma teší, že chalani nadviazali na tohtoročné úspechy junioriek Terezy Mihalíkovej a Viktórie Kužmovej. Rastie nám generácia skvelých hráčov. Alex mal v tejto sezóne na grandslamoch smolu na žreby, dostal súperov z prvej svetovej desiatky. Teraz potvrdil, že má veľký potenciál," povedal Moška.

Triumf mladých Slovákov vo Francúzsku potešil aj Branislava Stankoviča, ktorý bol v roku 1983 spoločne s Mečířom, Mariánom Vajdom a Karlom Nováčkom členom víťazného česko-slovenského tímu. "Pamätám si, že to bolo vtedy pre nás úžasné tímové víťazstvo. Určite to chalanov zblíži, zažijú väčšiu slávu. Túto súťaž vždy hrávali najlepší juniori sveta. Bolo by skvelé, keby sa chalani raz dostali vo svetovom rebríčku tam, kde boli Miloš, Karel, Maroš či ja a aby v budúcnosti ich menovky figurovali aj v Davisovom pohári," povedal pre Stankovič.

Slovenské dievčatá obsadili na finálovom turnaji ME do 18 rokov vo francúzskom Granville konečné siedme miesto, keď v záverečnom vystúpení zvíťazili nad Holanďankami 2:1. Rozhodujúci bod získali vo štvorhre Mihalíková s Kužmovou.

Tereza Mihalíková - Nina Kruijerová 6:1, 6:1
Martina Okáľová - Liza Lebedzevová 4:6, 6:7 (5)
Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková - Nina Kruijerová, Anastasia Mulderová-Syrovacká 6:1, 6:0