VIDEO Phelps predviedol ďalší výkon roka: Je trojnásobným tieňovým majstrom sveta

Michael PhelpsMichael Phelps Zdroj: SITA

SAN ANTONIO - V nedeľu rozdali v ruskej Kazani posledné medaily na plaveckých majstrovstvách sveta, ale Michael Phelps, ktorý do Ruska necestoval pre disciplinárny trest za šoférovanie pod vplyvom alkoholu, si usporiadal vlastný šampionát.

Na majstrovstvách USA v San Antoniu sa zatiaľ predstavil v troch disciplínach a vo všetkých zvíťazil časmi, ktoré by mu v Kazani stačili na zisk zlatých medailí. Titul tieňového majstra sveta mu patrí na 100 a 200 m motýlik a na 200 m polohové preteky.

Osemnásťnásobný olympijský víťaz najskôr v piatok zaplával vo finále dvojstovky motýlik čas 1:52,94 s, zatiaľ čo Maďar László Cseh bral v Kazani najcennejší kov za 1:53,48. V sobotu Baltimorčan zvíťazil v tej istej disciplíne na polovičnej trati za 50,45 - na titul majstra sveta potreboval Chad le Clos z Juhoafrickej republiky čas 50,56. Parádny predĺžený víkend zakončil Phelps nedeľňajšou krátkou polohovkou. Prvé tri finálové bazény plával pod úrovňou svetového rekordu Ryana Lochteho zo Šanghaja 2011. Na záverečnej krauliarskej päťdesiatke sa však vytrápil a dohmatol za 1:54,75 min, stále o vyše sekundy rýchlejšie ako zlatý Lochte v Kazani (1:55,81). "Som mimoriadne spokojný s tým, kde sa momentálne nachádzam. Veľmi solídne základy. Dávno som takto ďaleko pred olympijskými hrami nebol v takejto forme. Rozhodne nie pred Londýnom 2012. Možno v roku 2007 pred Pekingom, čo bol najlepší rok mojej kariéry," neskrýval nadšenie Phelps. 

Nadmieru spokojný bol aj jeho dlhoročný tréner Bob Bowman. "Predbehli sme plán. Keď sa pozerám na jeho časy, hovorím si, že asi budem musieť opraviť svoje pôvodné predpoklady, čo by sa dalo tento rok dosiahnuť. Veril som, že je schopný priblížiť sa k svojmu maximu, ale nebol som si istý, či to dokáže takto rýchlo," povedal 

Tridsaťročný najúspešnejší olympionik všetkých čias v pondelok uzavrie svoje účinkovanie v San Antoniu štartom na prsiarskej dvojstovke, kde však jeho ambície nesiahajú vysoko. 

Viac o téme: Michael Phelps
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA; VIDEO: youtube
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články