VIDEO F1 je späť! V legendárnom Spa to môže byť opäť riadna divočina

Momentka z Veľkej ceny Belgicka na okruhu Spa-FrancorschampsMomentka z Veľkej ceny Belgicka na okruhu Spa-Francorschamps Zdroj: SITA

Belgická klasika má až 7 kilometrov a vďaka množstvu pestrých sľubuje riadne súboje a možno aj odvetu za minuloročnú kolíziu Rosberga s Hamiltonom. Sledujte VC Belgicka v nedeľu o 14.00 naživo na Sport2 HD.

Nádherná členitá trať s výraznými prevýšeniami vedúca naprieč nevyspytateľným pohorím Ardeny. K tomu Eau Rouge, Stavelot, Blanchimont, šikana Bus stop. Čo zákruta, to pojem, príbeh, dramatická spomienka, úchvatný predbiehací manéver. Nepoznám pilota, ktorý by sa na okruh Spa-Francorschamps netešil. Aj vo viacerých hlasovaniach fanúšikov skončil suverénne na prvom mieste. A priznám sa, že som mal veľký problém vybrať len tie NAJ momenty, pretože pri tých 47 ročníkoch, špeciálne v posledných dvoch dekádach, sa toho udialo dosť aj na päť článkov.

Pôvodný takmer 14,5 km dlhý okruh viedol cez tri dediny a písal sa ešte rok 1925. Trvalo takmer polstoročie, kým sa najmä zásluhou Jackieho Stewarta objavili na trati aspoň nejaké zvodidlá, nielen ojedinelé balíky slamy. Piloti, ktorí prežili, dodnes spomínajú, že ste nikdy nevedeli či vrazíte do stromu, dopravnej značky alebo skolíte sliepku.

Ani skrátenie na sedem kilometrov nepripravilo Spa o status najdlhšej trate v kalendári. Jubilejné piate víťazstvo Ayrtona Sennu v roku 1991 bolo zároveň dňom debutu vychádzajúcej hviezdy - Michaela Schumachera, ktorý sa kvalifikoval na senzačnom siedmom mieste. Škoda, že pár metrov po štarte mu zhorela spojka jeho Jordanu. Presne o rok sa tu už Schumi ale v službách Benettonu tešil aj z premiérového víťazstva v kariére. Druhému Mansellovi naložil v premenlivých podmienkach 36 sekúnd.

Ale bol to Senna, ktorého čin ešte počas piatkového tréningu ohúril svet. Erik Comas tvrdo havaroval v zákrute Blanchimont, Senna si všimol jeho nehybne visiacu hlavu, a tak na rozdiel od ostatných pilotov na mieste okamžite zastal a bežal Francúzovi na pomoc. Ten dodnes spomína na to, ako mu brazílska legenda zachránila život. V Imole o dva roky neskôr už ale sám Senna nemal toľko šťastia. Tri mesiace po jeho pohrebe vládla v zákulisí F1 stále ponurá atmosféra, a tak sa z bezpečnostných dôvodov rozhodlo o vytvorení šikany v zákrute Eau Rouge.

Táto anomália sa ale našťastie už nikdy neopakovala! A to sa kúsok od miesta, kde pramení potôčik „Červená voda“ (ako znie preklad Eau Rouge), udialo viacero hrôzostrašných nehôd. Jednu z nich nazval Jacques Villeneuve symbolicky: "My best-ever crash". Aj keď piloti súčasnosti už nehovoria o takej veľkej výzve, keďže celá sekcia sa dá prejsť viac menej v pohode na plný plyn, aj tak je obdivuhodné, že kým autá DTM prechádzajú týmto úsekom približne v rýchlosti 160 km/hod, monopost Formuly 1 to dokáže v trojstovke.

Okrem svojho premiérového víťazstva v roku 1992 tu Schumi vyhral ešte päťkrát, v roku 1995 dokonca zo šestnásteho miesta a veru mohol aj viackrát. Kým v deväťdesiatom štvrtom bol diskvalifikovaný, v roku 1998 si to pokazil sám. A to sa mu podarilo bez ujmy prežiť prvý štart, po ktorom nasledovala zrážka trinástich monopostov! 

Pri reštarte vypadol Mika Häkkinen, zatiaľ čo Michael Schumacher sa postupne prepracoval na čelo a v pohode si išiel po dôležitých desať bodov do celkového hodnotenia šampionátu. Lenže pri predbiehaní o kolo pomalšieho Coultharda prišlo k ťažko pochopiteľnej kolízií a následnej boxovej roztržke. Nazúrený Schumi kričal na Coultharda, že ho chce zabiť!

O týždeň neskôr sa obaja súkromne stretli a po hodine a pol dlhej debate nasledovalo podanie rúk. Michael uznal, že David neurobil nič zlé a ten s odstupom času tiež priznal, že zvoľniť v daždi v ideálnej stope nebol najlepší nápad. Nasrdený však bol aj mladší Schumacher – Ralf, ktorý bol v závere pretekov evidentne rýchlejší ako tímový kolega Damon Hill. Ten ale cez vysielačku prosil Eddieho Jordana, aby poradie zostalo zachované, a tak si žlté žihadlá pripísali po 126 veľkých cenách premiérový triumf, a hneď dvojnásobný. Posledná belgická prehra Michaela Schumachera patrí k tým najpamätnejším. Rok 2000, rovinka Kemmel straight, štyri kolá do konca, o kolo pomalší Ricardo Zonta a životný predbiehací manéver.

Genialita okamihu, brilantné prevedenie, podľa mnohých najlepšie predbehnutie v histórii F1. V danej situácii, navyše pri defenzívnej stene Schumiho dokonalý manéver. Hoci, stačil jeden hlúpy pohyb od Zontu a mohlo to celé skončiť katastrofou. Aj preto ponúkam skvelý on-board záber z monopostu brazílskeho pilota tímu BAR, ktorý po pretekoch sám priznal, že bol v riadnom šoku z toho, čo sa to okolo neho deje. A niet sa čo čudovať!

Ani v poslednom desaťročí nebola núdza o vzrušujúce preteky v Spa. A to organizátori prežili vlastný krach i zákaz tabakovej reklamy. Riadne kontroverzný bol triumf Massu v roku 2008, keď v cieli prvý Hamilton bol dodatočne potrestaný za diskutabilné predbehnutie Räikkönena. Pred tromi rokmi zostrelil premotivovaný Grosjean po štarte Hamiltona aj Alonsa, čo ho nakoniec vyšlo na pokutu 50 000 eur, stopku na Monzu a návštevu psychológa. Nuž a minuloročné víťazstvo Daniela Ricciarda aj s legendárnou „zrážkou“ Rosberga s Hamiltonom si zaslúži vlastný zostrih.

Piloti milujú Spa-Francorschamps najmä kvôli rýchlosti a pestrosti zákrut. Na plný plyn sa ide až počas 75 sekúnd jedného kola, čo je takmer 5,5 kilometra. Mimochodom, z aktuálneho štartového poľa sa tu až štyrikrát tešil Kimi Räikkönen, dvakrát Sebastian Vettel a po jednom víťazstve pridali Massa, Hamilton, Button a Ricciardo. Namlsaný fantastickým Hungaroringom nás po nekonečnej mesačnej prestávke čaká Veľká cena Belgicka v tradičnom nedeľnom čase, od 14.00 hod. na stanici Sport 2 HD.

Viac o téme: Veľká cena Belgicka Spa-Francorschamps
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: Števo Eisele, komentátor

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy