VIDEO Novota v Lige majstrov nezabránil prehre Rapidu: Atraktívny duel korisťou Valencie

Futbalisti Šachtaru Doneck oslavujú víťazný gól do bránky slovenského gólmana Jána Novotu Futbalisti Šachtaru Doneck oslavujú víťazný gól do bránky slovenského gólmana Jána Novotu Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Futbalisti Rapidu Viedeň prehrali v stredajšom úvodnom dueli play off tohtosezónnej edície Ligy majstrov doma so Šachtarom Doneck 0:1. Slovenského brankára Jána Novotu prekonal minútu pred koncom prvého polčasu Brazílčan Marlos a zaistil svojmu tímu dobrú východiskovú pozíciu na postup do skupinovej fázy. V ďalšom atraktívnom súboji zdolala FC Valencia na domácej pôde AS Monako 3:1.

Duel na štadióne Ernsta Happela vo Viedni medzi domácim Rapidom a Šachtarom začal herne vlažne. Tempo však postupom času naberalo na intenzite a v 10. minúte mohol ísť rakúsky tím do vedenia. Jeho hráči sa z úvodného gólu aj radovali, no ten napokon neplatil a Rapid zahrával len rohový kop. Podmienky pre oba tímy výrazne skomplikoval silný dážď. V komornej atmosfére sa na trávniku veľa toho nedialo, až prišla 44. minúta a Šachtar šiel do vedenia. Marlos si v pokutovom území efektnou kľučkou spracoval center Rakyckého a prízemným zakončením prekonal Novotu.

Po zmene strán mal v 54. minúte vyrovnanie na kopačke Schaub, no z hranice šestnástky neskóroval. To bolo však zo strany Rapidu všetko. Šachtar nepustil domácich do výraznejšej gólovej šance a výborným defenzívnym výkonom si s prehľadom postrážil najtesnejší náskok.

Štvrťfinalistu vlaňajšej edície Ligy Majstrov AS Monaco čaká náročná úloha. V stredajšom úvodnom dueli play off prehral na pôde FC Valencia 1:3 a ak si chce zahrať skupinovú fázu prestížnej súťaže aj tento rok, musí doma vyhrať minimálne o dva góly a neinkasovať. Vo Valencii musel francúzsky klub doháňať jednogólové manko už od 4. minúty, keď sa z dorážky presadil domáci Rodrigo. Hoci sa Mariovi Pašaličovi po zmene strán podarilo vyrovnať, sľubný výsledok 1:1 do odvety hostia neudržali. V 59. minúte šťastne tečoval loptu do hosťujúcej siete Dani Parejo a štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času strelil dôležitý tretí gól z pohľadu domácich Sofiane Feghouli.

Rapid Viedeň (Rak.) - Šachtar Doneck (Ukr.) 0:1 (0:1)
Gól: 44. Marlos, rozhodoval: Björn Kuipers (Hol.)
Ján Novota (Rapid) odchytal celý duel.

Valencia CF (Šp.) - AS Monako (Fr.) 3:1 (1:0)
Góly: 4. Rodrigo, 59. D. Parejo, 86. Feghouli - 49. Pašalič, rozhodoval: Mark Clattenburg (Angl.)

Skënderbeu Korce (Alb.) - Dinamo Záhreb (Chor.) 1:2 (1:0)
Góly: 37. Shkëmbi - 66. Soudani, 90.+ Pivarič, rozhodoval: Sergej Karasov (Rus.)

Celtic Glasgow (Škót.) - Malmö FF (Švéd.) 3:2 (2:0)
Góly: 3. a 61. Griffiths, 10. Bitton - 52. a 90.+ Berget, rozhodoval: Felix Brych (Nem.)

FC Bazilej (Švaj.) - Maccabi Tel-Aviv (Izr.) 2:2 (1:1)
Góly: 39. M. Delgado (z pok. kopu), 88. Embolo - 31. a 90.+ Zahavi, rozhodoval: William Collum (Škót.)

Viac o téme: Šachtar Doneck CF Valencia Rapid Viedeň AS Monaco Ján Novota