Na Vuelte okrem Sagana a Velitsovcov aj elita z TdF: Froome zabojuje o double

Najlepší pretekári so svojimi trofejami
Najlepší pretekári so svojimi trofejami

MÁLAGA - Tímovou časovkou na 7,4 km z Puerto Banús do Marbelly v Andalúzii na juhu Španielska odštartuje v sobotu 22. augusta 70. ročník cyklistickej Vuelty. Posledná súčasť prestížnej Grand Tour potrvá do nedele 13. septembra. Na ceste do Madridu cyklisti absolvujú 21 etáp v celkovej dĺžke 3357,1 km.

Bez obhajcu, ale s hviezdami Tour de France 

La Vuelta má po roku opäť hviezdne obsadenie. Hoci chýba obhajca víťazstva, Španiel Alberto Contador (líder Tinkoff-Saxo už ukončil sezónu), v pelotóne budú najlepší štyria muži tohtoročnej Tour de France v poradí Christopher Froome (V. Brit. / Team Sky), Nairo Quintana (Kol. / Movistar), Alejandro Valverde (Šp. / Movistar) a Vincenzo Nibali (Tal. / Astana). Na Vueltu sa chystá aj Američan Tejay van Garderen, ktorý až do svojho odstúpenia v 17. etape reálne útočil na tretie miesto na Tour de France.


Trojčlenné slovenské zastúpenie v Španielsku tvoria Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) a bratia Martin a Peter Velitsovci (Etixx - Quick Step, resp. BMC Racing). Aj oni budú musieť absolvovať 6 etáp s rovinatým charakterom, 13 horských etáp, 1 tímovú a 1 individuálnu časovku. Profilovo najnáročnejšia bude 11. etapa na území Andorry, maličkého horského štátu v Pyrenejach. Etapa z Andorry la Vella do Cortals d´Encamp meria iba 138 km, ale takmer celá bude len do kopca a z kopca. 

"Mnohí tvrdia, že pôjde o najťažšiu etapu v celej histórii Vuelty. Cyklisti musia prekonať šesť horských priechodov, jeden špeciálnej, ďalšie štyri prvej a jeden druhej kategórie. Na odpočinok či krátky výdych nebude čas. Cyklisti budú musieť zvládnuť 4950 výškových metrov," píše sa v profile 11. etapy na serveri La Vuelta 

Dosiahne Froome double Tour de France - Vuelta? 

Milovníci cyklistiky, ale aj historických štatistík v nej sa majú opäť na čo tešiť, hoci v trochu inom obsadení. Pôvodne sa v tomto roku očakával veľký útok Alberta Contadora na víťazné double Giro d´Italia - Tour de France. Od chvíle, keď šampión Gira Contador skončil piaty na TdF, sa do centra pozornosti dostal Chris Froome. Brit má jedinečnú šancu vyhrať po Tour de France aj Vueltu, čo sa v histórii podarilo len dvojici Francúzov Jacquesovi Anquetilovi (1963) a Bernardovi Hinaultovi (1978). Ich triumfy sa však zrodili v čase, keď Vuelta v kalendári predchádzala TdF a časový rozdiel medzi oboma veľkými pretekmi boli dva mesiace a nie mesiac, ako to je v súčasnosti. Odvtedy, čo je Vuelta v jesennom termíne (1995), len jeden šampión Tour de France sa pokúšal o double s pretekmi Okolo Španielska. Carlos Sastre v roku 2008 skončil na Vuelte tretí za Contadorom a Američanom Leipheimerom. 

"Mám pekné spomienky na tieto preteky a chcel by som to celé ešte raz zažiť. Po Tour de France som si kvalitne oddýchol a som pripravený na ďalšiu veľkú výzvu. V tíme máme veľa kvality, preto si trúfame na to, aby sme opäť potešili našich fanúšikov," uviedol Froome, vlani druhý muž celkového poradia Vuelty. 

"Je vždy náročné postaviť sa na štart Vuelty po absolvovanej Tour de France, lebo telo má málo času na dôkladnú regeneráciu. Vieme o tom, napriek tomu sa spoliehame na úspešné duo z Tour de France Quintana - Valverde," uviedol tímový šéf Movistaru Eusebio Unzué, ktorý by rád videl niektorého zo svojich jazdcov na pódiu v Madride. "V takýchto náročných pretekoch je okrem športovej formy dôležitá motivácia a ochota trpieť. Nášmu tímu to nechýba," doplnil Unzué. 

Silnú zostavu posiela na Vueltu kazašská Astana, ktorá popri Nibalim avizuje účasť ďalšej dvojice skvelých vrchárov Fabia Arua a Mikela Landu. "Všetci traja títo cyklisti majú potenciál stať sa víťazmi tohtoročnej Vuelty," tvrdí špecializovaný server Cyclingnews. A čo na to manažér Astany Giuseppe Martinelli? "Vincenzo a Fabio by mali byť lídrami nášho tímu. Čo sa týka Landu, ten sa bude starať o ich servis, minimálne na začiatku pretekov," uviedol Martinelli. 

Tinkoff-Saxo sa spolieha aj na Petra Sagana 

Peter Sagan už krátko po príchode na Slovensko z Tour de France avizoval, že rovnako ako vlani aj teraz sa postaví na štart Vuelty. Nevedel však povedať, s akým konkrétnym zámerom. Či to bude v prípade štvornásobného víťaza bodovacej súťaže na TdF iba príprava na septembrové majstrovstvá sveta, alebo bude mať aj vyššie ambície. Vedenie Tinkoff-Saxo potvrdilo, že Sagan bude jedným z dvoch lídrov tímu pre Vueltu. V kopcoch a celkovej klasifikácii by mal byť vysoko Poliak Rafal Majka a od Sagana sa očakáva boj o popredné priečky v koncovkách etáp na rovine, resp. s mierne zvlneným profilom. 

"Po náročnom vypätí na Tour de France som si dobre oddýchol a pripravil sa tak, aby som na Vuelte mohol odovzdať zo seba to najlepšie. Akú mám formu, to sa ukáže až počas pretekov. Vuelta v tejto náročnej podobe však bude nepochybne veľká výzva a ja sa už teším, ako si opäť zasúťažím so svojím tímom," citoval Petra Sagana server tímu Tinkoff-Saxo. "Bude to pre mňa aj vhodná príprava na majstrovstvá sveta v Richmonde," doplnil Sagan na stretnutí s novinármi v Bratislave. 

Peter Velits má najkrajšie spomienky na rok 2010 

Po dvojmesačnom výpadku po jarnej operácii nohy a absolvovaní niekoľkých prípravných pretekov sa na Vueltu chystá aj Peter Velits. Člen tímu BMC Racing pred piatimi rokmi dosiahol práve na španielskych cestách najväčší úspech profikariéry, keď skončil celkovo tretí za víťazným Vincenzom Nibalim a druhým Ezequielom Mosquerom. Po odhalení dopingu v prípade Španiela Mosqueru sa dodatočne posunul na druhú priečku. 

"Tie spomienky sú asi najkrajšie, aké v sebe nosím. Predsa len bol to môj najväčší úspech. Nikdy som na Vueltu nezanevrel, ale vždy sa to vyvinulo tak, že som tam neštartoval. Teraz som tu a chcem niečo ukázať. Veľa sa bude odvíjať aj od toho, aké dostanem úlohy od tímu a kto bude lídrom. Možno to bude Van Garderen, možno Sánchez a možno aj obaja. Určite sa necítim na to, aby som sa sústredil na celkové poradie, skôr na nejakú jednu konkrétnu etapu,“ uviedol Peter Velits pre agentúru SITA. 


Tagy: Peter Sagan Chris Froome Vuelta

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA