VIDEO Skvelí Slováci na Vuelte: Tímy Petra Velitsa a Sagana ovládli úvodnú etapu

Tím BMC Racing aj s Petrom Velitsom vyhral prvú etapu VueltyTím BMC Racing aj s Petrom Velitsom vyhral prvú etapu Vuelty Zdroj: cyclingnews.com

MARBELLA - Víťazmi úvodnej etapy cyklistickej Vuelty, ktorou bola tímová časovka na 7,4 km z Puerto Banús do Marbelly, sa stal tím BMC Racing so slovenským jazdcom Petrom Velitsom. Práve Velits priviedol v sobotu podvečer ako prvý do cieľa svojich spolujazdcov vo výslednom čase 8:11 min, ktorý bol o sekundu rýchlejší ako sumárny výkon členov Tinkoff-Saxo s lídrom Petrom Saganom.

Tretie miesto patrí tímu Orica-GreenEdge. Ďalší zo spolufavoritov Etixx - QuickStep so Slovákom Martinom Velitsom obsadil v úvodnej etape 5. miesto.

Víťazný tím BMC Racing je úradujúcim majstrom sveta v časovke družstiev. Z pôvodnej deviatky jazdcov BMC prišla do cieľa iba pätorka. Peter Velits vzhľadom na to, že preťal cieľovú čiaru ako prvý, bude prvým lídrom Vuelty a zároveň nositeľom červeného dresu napriek tomu, že výsledky tímovej časovky sa do celkovej klasifikácie jednotlivcov nerátajú. "Kľúčom k úspechu bola tímová stratégia. Rozhodli sme sa niekoľkých jazdcov obetovať už po štarte. Nebol konkrétny plán, kto by mohol byť v červenom drese. Vyšlo to na mňa a som na to hrdý," cituje oficiálny server Vuelty Petra Velitsa.

"Bola to veľmi zaujímavá trať, úzka a technická, pripadal som si ako na pretekoch Strade Bianche. Snažili sme sa ísť naplno. Skončil som zase druhý, čo už môžem na to povedať... Zajtra je na programe etapa s dojazdom do kopca a k slovu sa zrejme dostanú špecialisti," povedal Peter Sagan v rozhovore pre Eurosport.

Sedemdesiaty ročník cyklistických pretekov Vuelta a Espaňa odštartoval netradične - krátkou tímovou časovkou v atraktívnom prímorskom prostredí. Trať viedla takmer po úplnej rovine, ale po úzkych cestičkách s množstvom zákrut a zmien rytmu, s prašnými, pieskovými aj drevenými sekciami v bezprostrednej blízkosti mora. Práve piesok a vznášajúci sa prach boli príčinou toho, že Medzinárodná cyklistická únia (UCI) rozhodla o nezarátaní výsledkov tímovej časovky do celkovej klasifikácie jednotlivcov, iba družstiev.

V nedeľu je na programe Vuelty 2. etapa z Alhaurin de la Torre do Caminito del Rey (165 km) a na cyklistov čaká prvý z deviatich dojazdov do kopca na trase tohtoročných pretekov Okolo Španielska.

1.etapa (Puerto Banús - Marbella, tímová časovka na 7,4 km): 1. BMC Racing (Samuel Sánchez, Darwin Atapuma, Marcus Burghardt, Alessandro de Marchi, Jempy Drucker, Amael Moinard, Joey Rosskopf, Tejay van Garderen, Peter Velits) 8:10,6 min, 2. Tinkoff-Saxo, 3. Orica-GreenEdge - obaja +1 s, 4. LottoNL-Jumbo +8, 5. Etixx - QuickStep +10, 6. Trek Factory Racing +11

Viac o téme: Peter Sagan BMC Racing Peter Velits Tinkoff-Saxo Vuelta