Skvelý úspech mladých futbalistov: Slováci získali Challenge Trophy

Radosť hráčov Slovensko U23 po vyhratom finále turnaja Challenge TrophyRadosť hráčov Slovensko U23 po vyhratom finále turnaja Challenge Trophy Zdroj: SITA

MYJAVA - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov v Myjave triumfovali nad hráčmi Turecka “23” v stredajšom finálovom stretnutí dlhodobého prípravného turnaja Challenge Trophy 3:2 až na strely zo značky pokutového kopu, keď v riadnom hracom čase i po predĺžení sa zápas skončil nerozhodným výsledkom 2:2.

Turci po úvodnom dejstve viedli 2:0 vďaka zásahom Cenka Tosuna a Ömera Bayrama, v druhom polčase však mladí Slováci vyrovnali zásluhou Filipa Kissa s Tomášom Malecom. V jedenástkovom rozstrele sa stal hrdinom domácich brankár anglického Fulhamu Marek Rodák. “Dvadsaťjednotka” SR v súlade s reglementom spomenutého podujatia bola v základnej zostave doplnená o piatich starších futbalistov do roku narodenia 1990 Lukáša Pauscheka, Lukáša Štetinu, Filipa Kissa, Dávida Gubu a Tomáša Maleca.

Najviac vzruchu priniesol prvý polčas, do ktorého vstúpili aktívnejšie mladí Slováci. V 14. min stredajší kapitán domácich Zreľák technickou strelou trafil vedľa tureckej bránky. O 4 min neskôr ten istý futbalista po spolupráci Maleca s Káčerom minul z dobrej pozície. V 21. min slovenský gólman Rodák zneškodnil nebezpečné zakončenie hostí, o ďalšie štyri minúty však už bol prikrátky po nechytateľnom projektile Tosuna - 0:1. V 43. min zaskočil Bayram defenzívu tímu pod trénerským vedením českého kouča Pavla Hapala - 0:2.

Po zmene strán poslal priamy kop len tesne nad brvno Kiss. Legionár z nórskeho Haugesundu sa v 78. min postaral o zníženie, keď jeho krížna strela ľavačkou z rohu šestnástky krásne zapadla za chrbát tureckého brankára - 1:2. V nadstavenom čase po závare, ktorý vznikol z rohového kopu, hlavou zblízka vyrovnal Malec - 2:2.
Na začiatku predĺženia mal v drese SR dobrú príležitosť Vestenický, ale lopta z jeho kopačky nešla do priestoru troch žrdí. V 101. min si mohol gólovú hlavičku po centri Briganta zopakovať Malec, no tentokrát sa mu to nepodarilo. V 112. min trestuhodne zahodil vyloženú šancu Turek Berber, keď prepálil odkrytú Rodákovu bránku. V úplnom závere Vestenického obstrelenie iba o kúsok minulo žrď hostí.

Víťaza teda musel určiť až daždivý jedenástkový rozstrel. Hneď v prvej sérii uspel Rodák proti pokusu Tosuna rovnako ako v druhej pri penalte Albayraka. Prvý “mečbal” nepremenil Vestenický, ten druhý zasa Brigant. Gólman anglického Fulhamu však o celkovom triumfe Slovenska rozhodol v piatej sérii, keď nedovolil skórovať Yardimcimu.

Konečný výsledok - streda:
Slovensko "21" - Turecko "23" 2:2 po predĺžení (2:2, 0:2), v rozstrele zo značky pokutového kopu 3:2, Slovensko sa stalo víťazom Challenge Trophy
Góly: 78. F. Kiss, 90.+ Malec - 25. Tosun, 43. Bayram, ŽK: 26. F. Kiss, 41. Štetina, 89. Skovajsa, 94. T. Vestenický - 58. Cagiran, 106. Bekdemir, rozhodovali: Nyberg - Klyver, Söderkvist (všetci Švéd.), 1500 divákov

Zostavy:

Slovensko: Rodák - Pauschek, Valjent, Štetina, Skovajsa (106. Chvátal) - F. Kiss - Guba (68. Haraslín), Káčer (61. D. Ivan), Chrien (74. T. Vestenický), Zreľák (85. Brigant) - Malec

Turecko: Akyüz - Yardimci, Parlak, Gör, Albayrak - Dursun (103. Kurt), Cagiran - Kanak (90.+ Berber), Bassan (74. Bekdemir), Bayram (82. Kurt) - Tosun

Viac o téme: Slovensko Turecko Challenge Trophy