VIDEO Poľsko deklasovalo slabého súpera 8 gólmi, Portugalci kradli body v nadstavenom čase

Robert Lewandowski padá v súboji s Jamesom CoombesomRobert Lewandowski padá v súboji s Jamesom Coombesom Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Nemecká futbalová reprezentácia zvíťazila v pondelňajšom šlágri D-skupiny kvalifikácie EURO 2016 v Glasgowe nad domácimi Škótmi 3:2 (2:2). Úradujúci majstri sveta sa výrazne priblížili k zisku miestenky na budúcoročný kontinentálny šampionát do Francúzska, keď im dve kolá pred koncom kvalifikačného cyklu patrí pozícia na čele tabuľky s 19 bodmi.

V glasgowskom Hampden Parku viedli hostia v prvom polčase po dvoch góloch Thomasa Müllera, ale húževnatí Škóti dokázali na zásahy útočníka Bayernu Mníchov nájsť odpoveď. O plnom bodovom zisku favorita rozhodol v 54. minúte Ilkay Gündogan. Nemecko môže spečatiť postup 8. októbra v Írsku, stačí mu aj remíza.

Fackovací panák Gibraltár, ktorý hrá svoju prvú kvalifikáciu, prehral vo Varšave s Poľskom vysoko 1:8. Popri nule v kolónke bodov má tím z juhu Pyrenejského polostrova katastrofálne skóre 2:46. Naopak, "orlica" si posilnila postupové vyhliadky, v tabuľke D-skupiny patrí Poľsku druhá priečka za Nemeckom so ziskom 17 bodov. Tretie Írsko zdolalo Gruzínsko 1:0 a stále môže zaútočiť na priamy postup. Štvrté Škótsko na ostrovného rivala stráca už štyri body.

Grécko bolo s dvoma bodmi na konte obrovským sklamaním doterajšieho priebehu kvalifikácie. Tentoraz si však "Hellas" čiastočne napravili pošramotené renomé a na pôde druhého tímu F-skupiny Rumunska remizovali 0:0. Gréci odolali veľkému tlaku a šanciam súpera a získali tretí bod v kvalifikácii, stále im to však na vyhrabanie sa z poslednej priečky nestačí. Prvýkrát sa na finálový turnaj ME túži prebojovať reprezentácia Severného Írska, ktorá mohla spraviť rozhodujúci krok pred vlastnými fanúšikmi v Belfaste, lenže s Maďarskom iba remizovala 1:1. V Belfaste nastúpil v 68. minúte v drese hostí útočník Slovana Bratislava Tamás Priskin, ktorý videl v 85. minúte žltú kartu za nešportové správanie. Hostia prišli o víťazstvo v 94. minúte, keď vyrovnal Kyle Lafferty. Severní Íri sa udržali na čele skupiny so 17 bodmi, 16 ich má druhé Rumunsko, trinásť Maďari.

Futbalisti Dánska iba remizovali s domácim Arménskom 0:0. Tím z Jutského polostrova má na konte 12 bodov, lenže v zostávajúcom priebehu I-skupiny odohrá už len jeden zápas. Portugalsko sa dlho trápilo v Albánsku, vyslobodil ho až gól Miguela Velosa v druhej minúte nadstaveného času. S 15 bodmi si Portugalsko upevnilo postavenie na čele tabuľky, tretie Albánsko ich má 11, oba tímy ešte čakajú dva októbrové zápasy.

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich. Z celkového počtu 53 tímov, ktoré bojujú v kvalifikácii, si účasť na turnaji vybojuje 23 tímov. Okrem deviatich víťazov skupín postúpia aj mužstvá na druhých miestach a jeden najlepší tím z tretej priečky plus štyria úspešní z baráže. Domáci "Les Bleus" majú ako organizátor účasť automatickú. Zápasy EURO 2016 sa budú hrať v desiatich mestách (Paríž, Saint-Denis, Lille, Lens, Lyon, Saint Etienne, Bordeaux, Toulouse, Marseille, Nice).

V utorok sú na programe ďalšie zápasy, medzi nimi aj šláger C-skupiny medzi Slovenskom a Ukrajinou. V prípade víťazstva sa tím trénera Jána Kozáka pripojí k už istým postupujúcim Islandu, Česku a Anglicku.

Výsledky pondelkových stretnutí kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska:

Poľsko - Gibraltár 8:1 (4:0)
Góly: 8. a 15. Grosicki, 19. a 29. Lewandowski, 56. a 72. Milik, 59. Blaszczykowski (z pok. kopu), 74. Kapustka - 87. Gosling