Nečakaný koniec šampióna spred troch rokov: Murray skončil na rakete Andersona

Andy MurrayAndy Murray Zdroj: SITA

NEW YORK - Britský tenista Andy Murray na US Open skončil už v osemfinále. Stopku na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny mu vystavil Juhafričan Kevin Anderson, ktorý tretieho nasadeného hráča vyradil po vyše štvorhodinovej bitke 7:6 (5), 6:3, 6:7 (2), 7:6 (0).

Medzi najlepšiu osmičku postúpili obaja Švajčiari - druhý nasadený Roger Federer i päťka turnaja Stan Wawrinka, vypadol Čech Tomáš Berdych.

Murray sa prvýkrát za päť rokov neprebojoval na grandslame do štvrťfinále. Anderson ho zničil delovými podaniami (25 es) i plejádou víťazných úderov, ktorých zahral až 81. Frustrovaný Brit prehral tajbrejk záverečného štvrtého setu na nulu. Duel trval 4 hodiny a 18 minút. Na uplynulých osemnástich major turnajoch neskončil Murray tak skoro, naposledy sa medzi osem najlepších neprebojoval vo Flushing Meadows v roku 2010, keď vypadol v 3. kole.

"Je náročné stráviť takúto prehru, najmä keď na dvorci bojujete vyše štyri hodiny a napokon aj tak odchádzate sklamaní," povedal Murray, ktorý po strate druhého dejstva od zlosti odhodil raketu.

"Mal som svoje šance, ale nevyužil som ich. Proti hráčovi s takýmto štýlom hry musíte dobre brániť. O osude zápasu rozhodovali maličkosti, pár lôpt a súper ich zvládol lepšie." Anderson sa vo štvrťfinále stretne s Wawrinkom, ktorý si poradil s domácim Donaldom Youngom 6:4, 1:6, 6:3 a 6:4.

Päťnásobný šampión z US Open Federer ako nasadená dvojka vyradil v osemfinále Američana Johna Isnera v troch setoch 7:6 (0), 7:6 (6) a 7:5. Za dve a pol hodiny tak prenikol už do svojho 46. grandslamového štvrťfinále v kariére. Isnera zdolal piatykrát zo šiestich vzájomných duelov. Najbližšie sa stretne s Francúzom Richardom Gasquetom, ktorý zdolal Čecha Tomáša Berdycha 2:6, 6:3, 6:4 a 6:1. "Uvedomujem si silu Richarda a bude to s ním ťažké, hoci som triumfum nad ním vlani spečatil naše víťazstvo v Davisovom pohári," uviedol Federer.

Výsledky muži - dvojhra - osemfinále:
Stan Wawrinka (Švaj.-5) - Donald Young (USA) 6:4, 1:6, 6:3, 6:4
Roger Federer (Švaj.-2) - John Isner (USA-13) 7:6 (0), 7:6 (6), 7:5
Kevin Anderson (JAR-15) - Andy Murray (V. Brit.-3) 7:6 (5), 6:3, 6:7 (2), 7:6 (0)
Richard Gasquet (Fr.-12) - Tomáš Berdych (ČR-6) 2:6, 6:3, 6:4, 6:1