Zjavil sa prvý dôkaz o podvodoch Blattera: Finančné machinácie s majstrovstvami sveta!

Joseph BlatterJoseph Blatter Zdroj: SITA

ŽENEVA - Predseda Medzinárodnej futbalovej federácie Sepp Blatter predal televízne práva na dva predchádzajúce svetové šampionáty svojmu podpredsedovi Jackovi Warnerovi hlboko pod trhovou cenou. Informáciu o zmluve s Blatterovým podpisom priniesla švajčiarska televízia.

Podľa neho šéf FIFA prenechal v roku 2005 vtedajšiemu podpredseda Jacku Warnerovi z Trinidadu vysielacie práva pre strednú Ameriky na MS v Juhoafrickej republike za 250 tisíc a na šampionát v Brazílii za 350 tisíc dolárov. Warner, ktory v súčasnosť čelí obvineniam z korupcie, organizovaného zločinu a prania špinavých peniaze, ich previedol na svoje súkromné ​​firmy a o dva roky neskor podľa odhadu médií predal za pätnásť až dvadsať miliónov dolárov.

Warner je okrom ineho podozrivý, že sa podieľal na korupčnom rokovani pri voľbe usporiadateľa majstrovstiev sveta v roku 1998 vo Francúzsko a v roku a 2010 v JAR. Z futbalu odišiel pred štyrmi rokmi v svislosti s korupčným škandálom pri voľbe prezidenta FIFA. Spojené štáty žiadajú Trinidad o jeho vydanie.

Blatter, ktory stojí na čele FIFA od roku 1998, dal krátko po svojom májovom znovuzvolení funkcie k dispozícii a jeho nástupca bude vybraný 26. februára. Sedemdesiatdeväťročný Švajčiar nebol v korupčnej afére z ničoho obvinený. Podľa kritikov FIFA je však zmluva s Warner prvým dôkazom, že nemá tak celkom čisté ruky.

Viac o téme: FIFA Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články