VIDEO Aru istým víťazom Vuelty: Dumoulin neudržal červený dres

Fabio Aru oslavuje triumf v 20. etape VueltyFabio Aru oslavuje triumf v 20. etape Vuelty Zdroj: cyclingnews.com

CERCEDILLA - Talian Fabio Aru úspešne zaútočil na červený dres lídra cyklistickej Vuelty. V sobotňajšej predposlednej etape 70. ročníka pretekov Okolo Španielska zo San Lorenzo de El Escorial do Cercedilly (175,8 km) Aru získal rozhodujúci náskok pred svojimi konkurentmi na čele s doterajším lídrom celkovej klasifikácie Tomom Dumoulinom a prvý triumf na pretekoch Grand Tours v kariére by mu nemal ujsť. V nedeľu je na programe Vuelty už len 98 km dlhý záverečný dojazd do Madridu, ktorý bude mať voľnejší charakter a súťažiť sa bude len o etapový triumf v závere.

Aru výrazne podporovaný kolegom Mikelom Landom úspešne zaútočil na Dumoulina v predposlednom kopci Puerto de la Morcuera približne 42 km pred cieľom náročnej horskej etapy. V silnej skupine vrchárov, v ktorej boli aj Joaquím Rodríguez či Rafal Majka, si utvorili pred Dumoulinom vyše dvojminútový náskok a to bol vlastne rozhodujúci moment celej Vuelty. Neskôr Aru náskok pred Dumoulinom ešte zvýšil, Holanďan prišiel do cieľa až na 35. mieste s odstupom 7:30 min, kým Talian o takmer 4 minúty skôr na 24. priečke.

"Toto víťazstvo patrí nielen mne, ale všetkým v našom tíme. Celú Vueltu sme odjazdili výborne, spolujazdci ma od začiatku podporovali, hoci sme veľmi skoro prišli o Tiralonga a Nibaliho," uviedol Fabio Aru v prvej reakcii pre Eurosport.

Doterajší líder celkovej klasifikácie Holanďan Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) prišiel v sobotu nielen o celkové víťazstvo, ale aj o pódiové umiestnenie na Vuelte. Jeho pokles na 6. miesto znamená, že Holandsko naďalej čaká na svojho víťaza z pretekov Grand Tour. Tým dosiaľ posledným bol v roku 1980 Joop Zoetemelk na Tour de France. Napriek tomu, že Dumoulinovi nevyšiel záver Vuelty, tento iba 24-ročný skvelý časovkár, s ktorým sa nerátalo na vysoké priečky v celkovom poradí, výrazne prispel k dramatickej zápletke pretekov. Na druhé miesto celkového poradia sa posunul Španiel Joaquím Rodríguez (+1:17) a na tretie tímový kolega Petra Sagana v Tinkoff-Saxo Poliak Rafal Majka (+1:29). "Dnes to nebol môj deň, cítil som sa prázdny a teraz som veľmi sklamaný. Celkovo boli tieto preteky prekrásne a veľmi som si ich užil," skonštatoval Tom Dumoulin pre Eurosport.

Víťazom náročnej 20. etapy so štyrmi horskými prémiami I. kategórie sa po 115 km trvajúcom sóloúniku stal Španiel Ruben Plaza-Molina a postaral sa o druhý etapový triumf tímu Lampre-Merida na tohtoročnej Vuelte. Tridsaťpäťročný Plaza Molina bol rovnako úspešný v tomto roku aj na Tour de France, kde obral o etapové prvenstvo Slováka Petra Sagana. Druhý skončil v sobotu na Vuelte Portugalčan José Goncalves a tretí Talian Alessandro de Marchi, obaja prišli do cieľa s odstupom 1:07 min za Plazom-Molinom.

20. etapa: (San Lorenzo de El Escorial - Cercedilla, 175,8 km): 1. Ruben Plaza-Molina (Šp.) 4:37:05 h, 2. José Goncalves (Portug.) Caja Rural-Seguros RGA +1:07, 3. Alessandro de Marchi (Tal.) BMC Racing +1:08, 4. Romain Sicard (Fr.) Europcar +1:29, 5. Amaël Moinard (Fr.) BMC Racing +1:30,...12. Rafal Majka (Poľ.) +2:42, 14. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +2:44,...24. Fabio Aru (Tal.) Astana +3:38, 35. Tom Dumoulin (Hol.) +7:30.

Poradie po 20. etape: 1. Fabio Aru (Tal.) Astana, 2. Joaquim Rodríguez (Šp.) Kaťuša +1:17, 3. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo +1:29, 4. Nairo Quintana (Kol.) +2:02, 5. Esteban Chaves (Kol.) +3:30, 6. Tom Dumoulin (Hol.) +3:46.

Viac o téme: Fabio Aru Tom Dumoulin Vuelta