Vettel v Singapure dosiahol jeden z najlepších triumfov: Hamilton preteky nedokončil

Sebastian Vettel a jeho víťazné oslavy na pódiuSebastian Vettel a jeho víťazné oslavy na pódiu Zdroj: SITA

MARINA BAY - Sebastian Vettel využil štart zo 46. pole position v kariére a zvíťazil v nedeľňajšej nočnej Veľkej cene Singapuru formuly 1. Nemecký pilot dosiahol na mestskom okruhu Marina Bay pre Ferrari tretí triumf v tejto sezóne a pre seba celkovo 42. v najprestížnejšej motoristickej sérii, čím sa osamostatnil v historickom rebríčku na tretej priečke od Ayrtona Sennu v počte víťazstiev v F1. Viackrát sa tešili len Alain Prost (51) a Michael Schumacher (91).

Štvornásobný majster sveta Vettel v nedeľu jazdil v pohode a z miery ho nevyviedli ani dva výjazdy bezpečnostného vozidla. Na singapurskej veľkej cene zvíťazil už štyrikrát, uspel aj v rokoch 2011, 2012 a 2013. "Je to jedno z najlepších víťazstiev v kariére. Počas dvoch safety car sme si trochu oddýchli, ale zozadu sme neustále cítili tlak. Počas druhého stintu sme diktovali tempo a od určitého momentu som si už len udržoval náskok. Šance na titul? Možno by sme vedeli urobiť nemožné možným. Máme malú nádej, ale pôjdeme do toho," uviedol Vettel.

Na druhom mieste skončil v nedeľu s viac ako sekundovým mankom Austrálčan Daniel Ricciardo na monoposte Red Bull, ktorý si pripísal najlepší výsledok v tomto ročníku a desiate pódiové umiestnenie v kariére. Tretiu priečku s odstupom viac ako 17 sekúnd obsadil Vettelov tímový kolega Kimi Räikkönen, pre fínskeho "Icemana" to je 79. účasť v kariére na stupňoch víťazov. Ferrari malo naposledy dvoch jazdcov na pódiu na VC Španielska 2013, vtedy vyhral Fernando Alonso a tretí bol Felipe Massa.

Preteky vôbec nevyšli jazdcom majstrovského Mercedesu, po slabom výsledku v sobotňajšej kvalifikácii nepodali oslnivý výkon ani v samotnej veľkej cene. Úradujúci šampión Lewis Hamilton odstúpil pre technické problémy a nebodoval po prvý raz v sezóne, Nico Rosberg vyťažil maximum v podobe štvrtého miesta s vyše 24-sekundovým mankom na Vettela. Po trinástich veľkých cenách vedie poradie MS stále Hamilton pred Rosbergom, momentálne má náskok 41 bodov. Tretí Vettel zaostáva za lídrom o 49 bodov. Nasledujúce preteky sú už o týždeň v japonskej Suzuke.

Vettel dobre odštartoval a s prehľadom si udržal prvú priečku, druhý Ricciardo mal po prvom kole na neho manko až tri sekundy. Nemec jazdil v pohode, v 10. kole mal pred Austrálčanom náskok piatich sekúnd, tretí Räikkönen zaostával o 6,5 sekundy. Mercedesy boli stále na piatej, resp. šiestej pozícii. Ricciardo však začal skresávať svoj odstup a postupne sa približoval k lídrovi pretekov. To nebolo ale nič platné, pretože v 13. kole si nedal pozor Hülkenberg a v druhej zákrute narazil do Massu, ktorý akurát vychádzal z boxovej uličky. Vedenie pretekov nasadilo virtuálny safety car a po dvoch kolách na trať vyšlo napokon bezpečnostné vozidlo, pretože na trati bolo veľké množstvo úlomkov. Po prvých zastávkach u mechanikov sa neudiali výrazné zmeny, dovtedy štvrtý Kvjat klesol za mercedesy na šieste miesto. Medzi vedúcou trojicou Vettel, Ricciardo, Räikkönen boli minimálne rozdiely a schyľovalo sa k veľkému súboju o prvenstvo. Hamilton zhruba v polovici pretekov začal strácať výkon a prepadol sa na nebodované pozície. Vettel si pred Ricciardom medzitým vypracoval vyše trojsekundový náskok. Hamilton v 34. kole napokon odstúpil. O tri kolá neskôr sa na trati opäť objavil safety car, okruhom prechádzal jeden z fanúšikov. Po reštarte si Vettel udržal vedúcu pozíciu pred Ricciardom a napokon zvíťazil s náskokom sekundy a pol.

Výsledky - Veľká cena Singapuru - mestský okruh Marina Bay - nedeľa (po 61 kolách): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 2:01:22,118 h, 2. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +1,478 s, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +17,154, 4. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +24,720, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams +34,204, 6. Daniil Kvjat (Rus.) Red Bull +35,508

Poradie MS (po 13 z 19 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 252 bodov, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 211, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 203, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 107, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 101, 6. Felipe Massa (Braz.) Williams 97

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 463 bodov, 2. Ferrari 310, 3. Williams 198, 4. Red Bull 139, 5. Force India 69, 6. Lotus 50

Viac o téme: Sebastian Vettel Lewis Hamilton Veľká cena Singapuru