VIDEO Košice sa v lige naďalej trápia, Trenčín zvrátil dramatický súboj s Bystricou

Peter Ölvecký a Miroslav Zaťko z Dukly TrenčínPeter Ölvecký a Miroslav Zaťko z Dukly Trenčín Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti HC Košice sa po senzačnom triumfe nad švédskym vicemajstrom AIK Skelleftea (4:3) v Lige majstrov zatiaľ neodrazili k zlepšeným výkonom v najvyššej domácej súťaži. Už piata prehra úradujúceho majstra v aktuálnom ročníku Tipsport ligy sa zrodila v piatok na martinskom ľade, kde domáci zvíťazili 3:2 po samostatných nájazdoch.

Nitra v Poprade úspešnejšia v nájazdoch

Úvod stretnutia lepšie zachytili domáci "kamzíci". Tí vďaka svojej útočnej hre získali presilovku v 7. minúte, ktorú zužitkovali po necelých 60 sekundách. Na modrej napriahol Hvila a po jeho strele umiestnil puk do siete Rapáč. Po inkasovanom góle Nitra postupne zvyšovala tlak. V 16. minúte sa po Stümpelovej prihrávke dostal do šance Mezei, no Kostúrova lapačka bola proti. V závere tretiny musel byť domáci gólman v permanencii, ale pokusy z hokejok Mila a Macíka taktiež skončili vo výstroji brankára HK Poprad.

Po vhadzovaní na začiatku druhej tretiny prebrali iniciatívu okamžite hokejisti spod Zobora, po 35 sekundách hry domáceho brankára prekvapil z tesnej blízkosti Kutálek, ktorý najlepšie možne odpovedal na Stümpelovu prihrávku. Nitra sa však z vyrovnania dlho neradovala, keď pred koncom 21. minúty Kroták dorazil Hunovu strelu za Valentovo telo. Ďalej sa hralo v rýchlom tempe. V rozmedzí 35. až 37. minúty sa útočným hokejom prezentovali oba tímy. Bajtek pekne našiel na pravom kruhu Macíka, no Kostúrov betón bol v tomto momente úspešnejší. Na opačnej strane sa dobrými zakončeniami ukázali Paukovček s Kasíkom, no nitriansky brankár si taktiež strážil svoju povesť. V čase 36:26 Poprad síce strelil gól, ale rozhodca ho kvôli dosiahnutiu rukou jedného z popradských hráčov neuznal. V závere druhej tretiny "kamzíkom" nepomohol Kroták, ktorý neudržal nervy na uzde a bol poslaný predčasne pod sprchy. Nitra nasledujúcu presilovku 7 sekúnd pred koncom tretiny využila gólom z hokejky Lukáša Nováka.

Nitrania gólovo vstúpili aj do tretej tretiny, keď v 43. minúte Bajtek delovkou z pravého kruhu nedal najmenšiu šancu brankárovi Kostúrovi. Vo veľkej šanci sa následne ocitol Branislav Rapáč, ktorý spred bránkoviska namieril puk do ľavej žrde. Poprad v záverečných minútach ešte zvýšil svoj tlak, vybojoval si aj trestné strieľanie kvôli úmyselnému posunutiu bránky, no Branislav Rapáč ho nepremenil. Vyrovnávajúci gól nakoniec prišiel 20 sekúnd pred koncom, keď sa po Suchého strele z dorážky presadil Huna.

Zápas smeroval do predĺženia, no v ňom gól nepadol. Rozhodlo sa teda až v samostatných nájazdoch, kde jediný gól zaznamenal hosťujúci Tibor Kutálek.

HK Poprad - HK Nitra 3:4 po sam. nájazdoch (1:0, 1:2, 1:1)
Góly: 8. R. Rapáč (Hvila, R. Suchý), 21. Kroták (Rudolf Huna, O. Rusnák), 60. Rudolf Huna (R. Suchý, Rapáč) - 21. Kutálek (Stümpel, P. König), 40. P. König (J. Štefanka, Podhradský), 43. Bajtek (Milam), rozh. sam. nájazd Kutálek
Vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše Rudolf Huna 10 min osobný trest, Kroták (obaja Poprad) trest v hre - presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Korba, Rovenský

Zostavy:

Poprad: M. Kostúr - Gaborčík, R. Suchý, Kasík, Malina, Ťavoda, Dinda, Pitka - Hvila, L. Paukovček, Bartečko - Rudolf Huna, O. Rusnák, Kroták - B. Rapáč, Síkela, R. Rapáč - Števuliak, Bajaruns, T. Török

Nitra: Valent - Ordzovenský, P. König, Podhradský, Mezei, Milo, Milam, M. Novák - L. Novák, Stümpel, Pupák - M. Slovák, Stloukal, Kutálek - Macík, Bajtek, S. Saliji - E. Piačka, Bene, S. Buček - J. Štefanka

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Pri hre piatich proti piatim sme mali súpera pod tlakom, hrali sme dobre. Po následnom ukrivdení rozhodcom sme sa dokázali dlhému oslabeniu ubrániť a v závere zápasu sme si vybudovali enormný tlak, ktorý vyústil do vyrovnávajúceho gólu. Tento gól berieme ako trojbodový a napriek krivde od hlavného rozhodcu sme radi, že sme získali jeden bod."

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Vedeli sme, že Poprad hrá doma na malom klzisku a bude to útočný agresívny hokej. Dali sme v druhej tretine gól, no škoda že prakticky hneď sme inkasovali. V závere sme získali výhodu presilovky, no škoda že sme dali iba jeden gól. Záver sme mali lepšie zvládnuť, ale sme radi, že sme získali dva body."

Martin otočil súboj s Košicami

Na martinskom ľade sa hral od úvodu zaujímavý hokej. Hostia boli aktívnejší, domáci zasa bojovnejší. Hneď v úvode vyskúšali pozornosť Dzubinu hosťujúci Dudáš s Hrnkom, a potom viackrát Suja. V 8. minúte Špirko ideálne uvoľnil Vargu, ale ten z veľkej príležitosti netrafil. Hralo sa hole-dole a prekvapujúco nebezpečnejší boli domáci. V 12. minúte stálo pri hosťoch šťastie, keď strela Špirka zazvonila na žŕdke rovnako ako tá Dírerova zo 17. minúty.

Aj druhé dejstvo začali domáci dobre. Melicherčíka ohrozil v 21. minúte Surovka a Rzavský následne mieril vedľa. Východniari ohrozovali Dzubinu väčšinou len z diaľky. Po polovici stretnutia však využili prvú väčšiu šancu a Suja tečom po strele Šedivého otvoril skóre. Vzápätí sa vyznamenal Melicherčík po dorážke Murčeka. V samom závere dejstva nevyužil Rusina trestné strieľanie za faul Dudáša, keď netrafil košickú bránku.

Tretie dejstvo začal lepšie favorit. V 43. minúte bol úspešný Dudáš po nádhernej prihrávke Bartoša a majster viedol dvojgólovým rozdielom. V 46. minúte nevyužil Martin svoju prvú presilovku, keď Varga s Murčekom netrafili ani z tutoviek. Pre domácich nebol žiadny puk stratený a v 56. minúte vykresal Rzavský iskierku nádeje na bodový zisk. Gól domácich povzbudil a výborný výkon MHC korunoval minútu pred koncom, keď vyrovnal Matejka. V závere sa majster len s vypätím všetkých síl ubránil tlaku domácich. V predĺžení sa nepresadilo ani jedno mužstvo, a tak o prekvapujúcom víťazstve a dvoch bodoch pre Martin rozhodol v samostatných nájazdoch Špirko.

MHC Martin - HC Košice 3:2 pp a sn (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 56. Rzavský, 59. Matejka (Murček), roz. nájazd Špirko - 32. Suja (Šedivý, Bartánus), 43. Dudáš (Bartoš, Jenčík). Rozhodovali: J. Konc - Gajan, Smrek, vylúčení: 1:1, presilovky a oslabenia: 0:0, 2000 divákov

MHC Martin: Dzubina - Tabaček, Matejka, Dvořák, Dlouhý, Jáchym, Bačík, Fabian, Trávniček - Pokrivčák, Špirko, Varga - Surovka, Murček, Kokavec - Rusina, Dírer, Jokeľ - Rzavský, Jurášek, Kabáč

HC Košice: Melicherčík - Slovák, Dudáš, Philipp, Šedivý, Pavúk, Štrbák, Cebák, Macejko - Lelkeš, Češík, Hrnka - Bicek, Suja, Bartánus - Lapšanský, Bartoš, Jenčík - Šoltés, Bortňák, Hričina

Ivan Dornič, tréner Martina: "Som nesmierne šťastný, že naše mladé mužstvo dokázalo zvrátiť výsledok s takým kvalitným súperom. Keď sme prehrávali o dva góly, už len málokto nám veril. Chlapci však boli trpezliví a počúvali naše rady. Vystupňovali tempo, vyrovnali a v nájazdoch rozhodli o cennom víťazstve."

Peter Oremus, tréner Košíc: "Po utorku a víťazstve v Lige majstrov sme si mysleli, že naše výkony sa budú už len zlepšovať. Od začiatku stretnutia sme však nehrali tak, ako sme chceli a vyvrcholilo to tým, že toto skúsené mužstvo si neudržalo dvojgólový náskok. To hovorí za všetko."

Skalica doma zdolala Žilinu

Na Záhorí sa hral od začiatku svižný hokej. Útoky sa striedali na oboch stranách a čakalo sa na chybu v obrane. Tú ako prví urobili hostia a Studenič vo 4. minúte otvoril skóre duelu. O tri minúty neskôr mohol bodovať aj nový skalický hráč Korytko, no Tomek ho vychytal. Hostia mali výhodu presilovky, no ich hre chýbal potrebný dôraz. V závere tretiny si Skaličania ešte vytvorili tlak, ktorého vyústením bola Jassova delovka, no tá tesne minula bránku.

Druhé dejstvo otvorili Záhoráci presilovkou, dostali súpera pod tlak, no strelecky sa nepresadili. V nasledujúcich minútach síce Žilina prebrala iniciatívu, ale "vlci" sa pred bránkou domácich nedokázali presadiť. Efektivitu v zakončení im ukázali Skaličania, keď v rozpätí jedinej minúty zvýšili Brodekom a Školiakom už na 3:0. Tomek opustil bránku hostí a prenechal miesto Cibuľovi. Ten si však čisté konto udržal len krátko a v 28. minúte ho lišiacky prekonal Studenič. Hostia sa napokon dočkali gólu v polovici duelu, Huna využil chybu domácich a Bulík nekompromisne znížil.

V tretej tretine mali Skaličania k dispozícii ďalšiu presilovku, súpera nepustili z tretiny, no piaty gól nepridali. V ďalšom priebehu sa oba tímy snažili naďalej hrať ofenzívne. Domáci viac-menej kontrolovali výsledok, no trochu ich nastrašil v závere Drábek, ktorý znížil na 2:4. Hostia zacítili šancu, no zbytočné vylúčenie v závere ich pribrzdilo a Skalica bez problémov dotiahla zápas do víťazného konca.

HK 36 Skalica - MsHK DOXXbet Žilina 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)
Góly: 4. Studenič, 25. Brodek (Lantoš), 26. Školiak (Ďurák, Rachůnek), 28. Studenič (Jass, Mickievis) - 30. Bulík (Richard Huna), 56. Drábek (Kubiš). Rozhodovali: Novák - Návratek, Orolin, vylúčení: 6:7 na 2 min., Ježek (Žilina) 10 min. za nešportové správanie, zmeny: 26. Cibuľa za Tomeka, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 550 divákov

Martin Stloukal, tréner Skalice: "Som rád, že sme dali prvý gól a nie dostali, ako tomu bolo v minulých dueloch. Nakopol nás 17-ročný hráč. V prvej tretine sme hrali asi najlepšie, postupom času sme kopili chyby, Žilina však pôsobila unavene. Stojíme nohami na zemi, ale na pokojné časy pomýšľať nemôžeme."

Jerguš Bača, asistent trénera Žiliny: "O dôležitosti tohto zápasu sme vedeli. Mužstvo sme na to pripravovali, no viazla nám kombinácia. Musím povedať, že zápas vyhral lepší tím."

Trenčín po nájazdoch stačil na Bystricu

Trenčianski hokejisti potvrdili v piatkovom dueli 6. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy 2015/2016 proti hráčom Banskej Bystrice pozíciu lídra a triumfovali 3:2 po samostatných nájazdoch. Duel sa pre "vojakov" nevyvíjal dlho podľa predstáv, keď v prvých dvoch tretinách inkasovali zakaždým po jednom góle. V záverečnej päťminútovke tretej časti hry však Trenčania dosiahli dva presné zásahy a vynútili si predĺženie. Ich triumf zariadil v samostatných nájazdoch Tibor Melichárek. Rovnaký hráč v 57. min vynútil pre Trenčanov predĺženie.

Dukla Trenčín - HC ´05 iClinic Banská Bystrica 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 56. Vozdecký (P. Mikuš, J. Gašparovič), 57. Melichárek (R. Dlouhý, J. Gašparovič), rozh. sam. nájazd Melichárek - 19. Zigo (Matoušek, Lamper), 34. Majdan (Galamboš, Sonne)
Vylúčení: 10:11 na 2 min, navyše: Michal Hlinka 10 min osobný trest za údery, 5+DKZ za údery, Ryzák (obaja Trenčín) 10 min osobný trest za údery - Handzuš 10 min osobný trest za napadnutie hlavy a krku, Gründling (obaja B. Bystrica) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, D. Konc - Kacej, Výleta, 2858 divákov

Zostavy:
Trenčín: Chábera - Holenda, Richard Pavlikovský, P. Mikuš, Drgoň, Hatala, M. Zaťko, Ryzák, Nechala - Melichárek, R. Dlouhý, J. Gašparovič - Vozdecký, V. Nemec, Ölvecký - Michal Hlinka, Róbert Petrovický, Koyš - M. Jakúbek, J. Zlocha, D. Hudec

Banská Bystrica: Bacashihua - I. Ďatelinka, Sandgren, V. Čížek, Šmach, M. Rosandič, Gründling, Petran, Homer - Majdan, Galamboš, Sonne - D. Pašek, Handzuš, M. Hudec - Didiomete, Kytnár, Handlovský - Lamper, Zigo, Matoušek

Zvolen proti Piešťanom natiahol víťaznú šnúru

Hostia sa už v 2. minúte dostali do veľkej šance, Kučerovu strelu však domáci brankár zneškodnil. V ďalšom priebehu Zvolenčania ostreľovali súperovu bránku, ale puk za chrbát brankára Košarišťana neprepasírovali. Domáci sa častejšie usadzovali v útočnom pásme, ale nič im to nebolo platné.

V druhej tretine sa po zlej rozohrávke domácich dostal k puku Jakub Ručkay, jeho strelu však Baroš kryl. Gól na hokejke mal na domácej strane pre zmenu Obdržálek, no mieril vedľa bránky. V polovici duelu sa do samostatného nájazdu dostal Belluš, no Baroš jeho pokus bravúrne chytil. Aj Semorádova šanca následne skončila vysoko nad bránkou. V 31. minúte sa presadil prvý útok Zvolena, keď po prihrávke Puliša posunul Brabenec dobre postavenému Baginovi a ten dostal domácich do vedenia. Už o minútu mieril Habšuda presne do horného rohu bránky a bolo 2:0. V závere druhej tretiny dostal ideálnu prihrávku od Mráza Jurík, ale netrafil bránku.

V poslednej tretine hrali hostia od začiatku presilovku, ale Filip netrafil odkrytú domácu bránku. To bola jediná veľká šanca Piešťan. Zvolen hostí v závere k ničomu nepustil a triumfoval 2:0.

HKM Zvolen - ŠHK 37 Piešťany 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Góly: 31. Bagin (Brabenec, Puliš), 32. Habšuda. Rozhodovali: Baluška - Junek, P. Šefčík, vylúčení: 3:2, presilovky a oslabenia: 0:0, 1216 divákov

Josef Turek, tréner Zvolena: "Zápas bol o tom, kto dá prvý gól. Aj Piešťany ukázali, že majú silné mužstvo. Mali tam obrovské šance, kde nás podržal vynikajúci Baroš. Rozhodli góly, ktoré sme dali v rýchlom slede. Tretiu tretinu sme si už postrážili. Z našej strany to bol veľmi dobrý zápas a chcel by som pochváliť celé mužstvo."

Leo Gudas, tréner Piešťan: "K zápasu nemám veľmi čo povedať, pretože sme nedali žiadny gól. Nejaké šance sme si vytvorili, no bohužiaľ sme ich nepremenili. Súper nás potrestal za to, čo sme mu umožnili."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HK Nitra MHC Martin
  • Zdroj: TASR, SITA