Košice senzačný postup nevybojovali: Skelleftea doma nad sily slovenského majstra

Košice nevydržali do konca, do osemfinále ide SkellefteaKošice nevydržali do konca, do osemfinále ide Skelleftea Zdroj: Facebook - HC Košice (oficiálna stránka)

SKELLEFTEA - Hokejisti úradujúceho slovenského majstra HC Košice sa rozlúčili s tohtosezónnou Ligou majstrov v prvom kole play-off. V odvete šestnásťfinále Košičania v utorok podvečer prehrali na ľade švédskeho tímu AIK Skelleftea 0:3 (0:0, 0:1, 0:2). V konečnom dôsledku rozhodli o postupe švédskeho vicemajstra dva góly, keďže prvý zápas sa pred dvoma týždňami v Košiciach skončil domácim víťazstvom 4:3.

Už v 2. minúte mali Košičania možnosť presilovej hry, no k priamej strele na bránku sa nedostali. Hráči švédskeho vicemajstra mali v prvej tretine viac z hry a darilo sa im dostávať Košičanov pod tlak. V 7. minúte však mohol skóre otvoriť Bartánus po Bartošovej prihrávke, no únik dvoch proti jednému nezakončil podľa predstáv. V početnej výhode domácich strieľal nebezpečne obranca Heed, no Melicherčíka neprekvapil. Ten istý hráč sa vo výbornej pozícii ocitol aj v 9. minúte, ale netrafil bránku. O dve minúty neskôr mohol v oslabení otvoriť skóre Lapšanský, po prihrávke Češíka však ani on neuspel. Na opačnej strane nebol úspešný ani Pettersson, ktorý neskóroval pred odkrytou bránkou. Košičania sa postupnne osmeľovali, čo dokumentovala aj Lapšanského strela v 15. minúte, či Bicekova individuálna akcia o tri minúty neskôr. Melicherčík bol však v prvej tretine zamestnanejší než domáci brankár, o čom svedčal aj pomer striel 16:5.

Aj v druhej tretine bola na domácich hráčoch viditeľná snaha o úvodný gól. Snažili sa presadiť svojou typickou hrou založenou na korčuľovaní a kombináciách, no Košičanom sa darilo nepúšťať súpera do výhodných streleckých pozícií. V sľubnej šanci sa v 25. minúte ocitol Pesonen, Melicherčík však opäť úspešne zasiahol. Košický brankár si aj s dávkou šťastia udržal čisté konto aj pri šanci Lundberga, ktorý zakončoval v neprehľadnej situácii. Košičania si na svoje prvé strely v druhej tretine museli počkať až do presilovky v 36. minúte. Tvrdý pokus Philippa ani Bartánusova príležitosť spomedzi kruhov však gól nepriniesli. Nedáš-dostaneš sa potvrdilo v 36. minúte. V rýchlom úniku domácich tečoval skúsený Pesonen prudkú prihrávku kapitána Ericssona - 1:0.

Druhý gól domácich mohol v 42. minúte pridať Pontus Petterstrom, no slabý dôraz košickej obrany nedokázal potrestať. Aj veľká časť tretej dvadsaťminútovky sa odohrávala pred košíckým brankárom. Ten sa musel mať viackrát na pozore a vyznamenal sa pri šanciach Ritolu v 47. minúte i Forssella zakončujúceho o dve minúty neskôr. Strelecky aktívny obranca Heed nebezpečne strieľal počas presilovky domácich v 50. minúte, no Melicherčík zasiahol efektným zákrokom. V tom istom oslabení mohol vyrovnať Suja, v brejku však neuspel. Dôležitý druhý gól domácich strelil v 52. minúte Broadhurst, ktorý sa natlačil pred bránku a dostal puk za Melicherčíka. Domáci hrali s veľkou chuťou a Košičanov k ničomu nepúšťali. Tretí gól domácich pridal počas košickej hry bez brankára Lindholma.

2. zápas šestnásťfinále Ligy majstrov:
Skelleftea AIK - HC Košice 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 37. Pesonen (Ericsson, M. Pettersson), 52. Broadhurst (Lindholm, Aho), 60. Lindholm. Rozhodovali: Salonen (Fín.), Björk - Altberg, Käck (všetci Švéd.), vylúčení: 2:6 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2209 divákov.
/prvý zápas 3:4, do osemfinále postúpila Skelleftea/

zostavy:
AIK Skelleftea: Hanses – Burström, Urbom, Aho, Heed, Lindgren, M. Pettersson, A. Lundberg - J. Ericsson, Forssell, Pesonen - M. Lundberg, M. Petterstrom, Zackrisson - Holmström, Ritola, Broadhurst - Calof, A. Pettersson, Lindholm

HC Košice: Melicherčík - Cebák, Dudáš, Šedivý, Philipp, Štrbák, Macejko, Pavúk - Lelkeš, Češík, Lapšanský - Bicek, Suja, Bartánus - Jenčík, Hrnka, Bartoš - Šoltés, Sojčík, Boltun

Peter Oremus, tréner HC Košice: "Našou snahou bolo držať súpera čo najďalej od bránky. Kvalita domáceho tímu bola vysoká, no darilo sa nám plniť naše zámery. Výsledok sa dlho vyvíjal v náš prospech, no potom prišla veľká chyba a o výsledku rozhodol nepokrytý hráč počas oslabenia. Nedokázali sme streliť gól a preto si myslím, že je postup domácich zaslúžený."

Marcel Melicherčík, brankár HC Košice: "Pre brankára sú takéto zápasy dobré. Súper mal síce veľa striel, no neboli to vyložené šance. Skúšali to z rôznych pozícií, z diaľky i z rohov. Škoda, že sme niečo nevyťažili z našich šancí. Myslím si však, že sa za účinkovanie v Lige majstrov nemusíme hanbiť."

Richard Jenčík, útočník HC Košice: "Prvá tretina bola z našej strany dobrá, mali sme v nej aj niekoľko šancí. V druhej a tretej sme už boli viac pod tlakom. Boli lepší než my. Je to kvalitné mužstvo, no postúpiť sa dá s každým. Bojovali sme, no nestačilo to."

Viac o téme: HC Košice Liga majstrov Skelleftea AIK
  • Zdroj: TASR, SITA