Blatter verzus Platini: FIFA rieši i prípad mužov dvoch najvplyvnejších futbalových organizácií

Joseph Blatter a Michel Platini (vľavo)Joseph Blatter a Michel Platini (vľavo) Zdroj: SITA

LONDÝN - Etická komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) skúma prípad prezidenta tejto organizácie Seppa Blattera a prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho. V stredu to potvrdil senegalský člen tohto výkonného výboru FIFA Abdoulaye Makhtar Diop, podľa ktorého sa prípad riešil tento týždeň v Zürichu a mohol by sa skončiť prípadnou suspendáciou pre najvyšších mužov dvoch najvplyvnejších futbalových organizácií. Definitívne rozhodnutie o osude oboch zainteresovaných oznámi sudca etického súdu Hans-Joachim Eckert.

Spor medzi oboma mužmi siaha do roku 2011, keď Platini mal súhlasiť s prijatím finančných prostriedkov vo výške 2 miliónov švajčiarskych frankov za dlhoročnú spoluprácu, pričom transakciu mal podpísať sám Blatter. Legendárny Francúz Platini je podľa vyjadrení švajčiarskych médií v celom procese "v pozícii svedka aj obvineného". V auguste tohto roka podala UEFA oficiálnu sťažnosť smerom k FIFA ohľadom údajného pokusu zdiskreditovania Platiniho. V zahraničných médiách sa objavil anonymný článok s titulkom: "Platini: Kostry v skrini". Práve 60-ročný Francúz je najväčším kandidátom na nahradenie Seppa Blattera na poste prezidenta 

Diop taktiež priznal, že komisia posudzovala aj prípad bývalého viceprezidenta FIFA Čchung Mong-juna. Šesťdesiattriročný biznismen sa mal previniť tým, že podporoval neúspešnú kandidatúru Kórejskej republiky na usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2022 a otvorene kritizoval spomenutú komisiu. Čchung Mong-jun v utorok odmietol akékoľvek obvinenia, podľa neho sa etická komisia správa ako "nájomný vrah" dosluhujúceho šéfa FIFA Seppa Blattera. 

Hovorca etickej komisie Marc Tenbuecken celé konanie odmietol komentovať aj napriek vyhláseniam Diopa. "Máme striktne obmedzené komunikovať v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním," poznamenal Tenbuecken. 

Viac o téme: FIFA Michel Platini Sepp Blatter
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články