Exrozhodca Micheľ o postupe Slovákov: Hra nášho mužstva stojí na piatich oporách

Ľuboš Micheľ
Ľuboš Micheľ

BRATISLAVA - Bývalý slovenský futbalový rozhodca Ľuboš Micheľ, ktorý už takmer sedem rokov zastáva funkciu šéfa medzinárodného oddelenia ukrajinského klubu Šachtar Doneck, ocenil premiérový postup národného mužstva SR na ME 2016 do Francúzska.

"Je to veľký úspech, inak sa to ani hodnotiť nedá. Postúpili sme zaslúžene. Slovensko má skvelú generáciu hráčov, či už sú to Škrtel, Hamšík, Kucka alebo Ďurica. Pre našich hráčov je postup na ME ďalším zaslúženým krokom v ich kariére," uviedol 47-ročný rodák zo Stropkova.

Tím spod Tatier zvíťazil v pondelkovom dueli v Luxembursku 4:2 a v rámci eliminačnej C-skupiny obsadili konečné druhé miesto so ziskom 22 bodov. Niekdajší uznávaný arbiter bol presvedčený, že jeho krajania zvládnu posledný kvalifikačný krok.

"Bolo vidieť rozdiel v kvalite oboch tímov. Hráči hodili za hlavu nepodarený zápas s Bieloruskom. Ťahali za jeden povraz, prirovnal by som to k prvému kvalifikačného zápasu na Ukrajine, kde sme zvíťazili 1:0. Hoci domáci v druhom polčase znížili na rozdiel jedného gólu, veril som, že naša kvalita sa prejaví. Očakával som, že Luxemburčania viac otvoria hru a my to využijeme na poistenie náskoku. Nakoniec to mohlo skončiť aj 2:5 či 2:6. Hlavné bolo to, čo po skončení zápasu svietilo na výsledkovej tabuli," doplnil Micheľ, ktorý vyjadril presvedčenie, že zverenci trénera Jána Kozáka sa nestratia ani na francúzskom šampionáte.

"Záležať bude na žrebe, v akom koši sa ocitneme, prípadne koho dostaneme z ostatných košov. Žreb to môže zariadiť všelijako, môžeme dostať slabšie alebo silnejšie mužstvá. Povedzme si pravdu, hra nášho mužstva stojí na štyroch, piatich oporách. Dôležité bude aj to, v akej forme a zdravotnom stave budú jednotliví hráči. Dúfam, že sa im budú vyhýbať zranenia. Ideálne by bolo, keby sa nám podarilo postúpiť zo skupiny. Vo vyraďovacej fáze sa už môže stať čokoľvek," dodal účastník viacerých záverečných turnajov MS (2002 a 2006) a ME (2004 a 2008), OH 2000 v Sydney či hlavný rozhodca finále Pohára konfederácií FIFA 2005.

Ako je známe, slovenskú skupinu napokon s 27 bodmi ovládlo Španielsko, ktoré v pondelok napriek oklieštenej zostave zvíťazilo na Ukrajine (1:0). Tím tamojšieho reprezentačného trénera Michaila Fomenka sa tak predstaví v novembrovej baráži, súpera spozná počas žrebu v nedeľu 18. októbra o 11.15 h SELČ vo švajčiarskom Nyone. Ukrajinci doteraz nepostúpili ani z jednej z piatich baráží o účasť na vrcholovom podujatí (MS, ME), v ktorých účinkovali.

"Čo sa týka ukrajinského mužstva, myslím si, že z hľadiska individualít majú dokonca silnejšie mužstvo ako Slovensko. Chýba im však tzv. ´tímspirit´, teda to, čo pre zmenu zdobí slovenské mužstvo okolo trénera Jána Kozáka. Páči sa mi, že náš kouč sa nebál staviť na hráčov, ktorých možno niekedy verejnosť kritizovala, napríklad Nemec, Vittek, Mak či Stoch. Chlapci sa mu odvďačili tým, že na ihrisku bojovali aj za neho. Pozrite sa na takého Adama Nemca. Iste, nie je to útočník s brazílskou technikou. Do Kozákovej schémy však dokonale pasuje a tréner vie, prečo mu verí. Nemec vykoná pre mužstvo veľký objem práce. Zakaždým, keď nastúpil, bolo ho vidieť. Aj v Luxembursku bol súčasťou viacerých nebezpečných akcií a strelil gól," zamyslel sa Ľuboš Micheľ.


Tagy: Ľuboš Micheľ

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA