FOTO Rozprávkový vstup Košičaniek do Euroligy: Good Angels rozdrvili favorita zo Španielska

Zľava: Vanessa Gidden, Crystal Langhorne z Košíc, Gabriela Marginean a Anna Jurčenková z KošícZľava: Vanessa Gidden, Crystal Langhorne z Košíc, Gabriela Marginean a Anna Jurčenková z Košíc Zdroj: SITA

KOŠICE - Basketbalistkám Good Angels Košice skvele vyšiel vstup do nového ročníka prestížnej Euroligy. V domácom súboji si v stredu poradili so španielskym tímom Perfumerías Avenida Salamanca 66:47 (43:21). Základ nečakane hladkého víťazstva položili zverenky trénerského dua Maroš Kováčik - Peter Jankovič skvelým vstupom do zápasu. Už po prvej štvrtine si utvorili 18-bodový náskok, ktorý neskôr bez problémov udržiavali. Najlepšou domácou strelkyňou bola 16-bodová Zuzana Žirková, ktorá pridala aj 5 doskokov a 4 asistencie. O týždeň 21. 10. čaká na Košičanky druhý súboj v osemčlennej A-skupine EL, keď sa predstavia na palubovke tureckého favorita Fenerbahce Istanbul.

Košičankám sa vydaril vstup do zápasu a v 5. minúte viedli o sedem bodov - 9:2. Hráčky Salamancy sa snažili o vyrovnanie a často sa pokúšali o streľbu spoza trojkového oblúka, no príliš im to v prvej štvrtine nevychádzalo. Španielskemu družstvu streľba príliš nevychádzala, naopak Košičanky trestali súpera z rýchlych protiútokov. Efektívne hrajúca Teja Oblaková upravovala v 6. minúte na 13:4 a domáce hráčky naďalej zvyšovali svoj náskok. Zuzana Žirková pridala zároveň so sirénou ďalšie tri body a upravila na 26:8.

Hostky v druhej štvrtine zlepšili pohyb i hru v defenzíve, no Košičanky ťažili zo svojho náskoku. Po ďalšej trojke Zuzany Žirkovej viedli zverenky Maroša Kováčika v 13. minúte už o 22 bodov - 32:10. Hostky naďalej doplácali na nepresnú streľbu a z náskoku domáceho tímu ukrajovali len veľmi pomaly. 18. minúte upravila Jurčenková na 40:21 a krátko na to bol trojke Kiššovej náskok domácich opäť o 22 bodov - 43:21.

Hráčky dvanásťnásobného slovenského majstra mali pohodlný prvopolčasový náskok najmä vďaka takmer 50%-nej úspešnosti streľby. Na rozdiel 23. bodov upravila Langehornová už v prvých sekundách druhého polčasu a domácemu družstvu sa aj v tretej štvrtine darilo udržiavať si pohodlný náskok. Hostky síce dosiahli šesť bodov v krátkom slede v 24. minúte, no Kiššovej ďalšia trojka v 25. minúte udržala náskok slovenského tímu o 21 bodov - 51:30. Úspešný trestný hod Žirkovej v 30. minúte uzavrel skóre tretej štvrtiny na 56:37. V záverečnej časti domáce hráčky kontrolovali priebeh a hráčkam Salamancy nedovolili výraznejšie zdramatizovať zápas.

Good Angels Košice (SR) - Perfumerías Avenida Salamanca (Šp.) 66:47 (26:8, 17:13, 13:16, 10:10)
Zostava a body Košíc: Oblaková 13, Langhornová (14 doskokov) a Kiššová po 10, Jurčenková 6, Bálintová 3 (Žirková 16, Hruščáková 6, Stehlíková 2)
Najviac bodov Salamancy: Margineanová 12, Gemelosová 10, Rodríguezová 7
TH: 8/6 - 15/14, fauly: 16 - 16, trojky: 6 - 1, rozhodovali: Milojevič (Maced.), Nedojič (Slovin.) a Teixeirová (Portug.)

Maroš Kováčik (tréner Good Angels Košice): "Hovorí sa, že súper hrá to, čo mu dovolíte. My sme mu dnes toho veľa nedovolili. Mali sme excelentný vstup do zápasu. Prvú štvrtinu sme vyhrali o 18 bodov a od toho sa všetko odvíjalo. Neskôr nás podržala obrana. Som naozaj veľmi šťastný a dievčatám patrí obrovská gratulácia za predvedený výkon."

Zuzana Žirková (kapitánka Good Angels Košice): "Po skvelom začiatku to bolo pre nás už len lepšie. V druhom polčase začali hrať naše súperky tvrdšie, ale statočne sme sa s tým vyrovnali. Prvé víťazstvo v Eurolige je naše víťazstvo, toto je naša hala."

A-skupina:

Dinamo Kursk (Rus.) - Fenerbahce Istanbul (Tur.) 72:40 (14:8, 18:13, 28:6, 12:13)
Galatasaray Istanbul (Tur.) - Famila Schio (Tal.) 58:72 (20:21, 13:18, 14:18, 11:15)
Villeneuve D’Ascq Lille Métropole (Fr.) - Uniqa Šopron (Maď.) 78:44 (14:7, 21:14, 21:8, 22:15)

B-skupina:

Nadežda Orenburg (Rus.) - Spar Citylift Girona (Šp.) 65:41 (16:10, 11:11, 17:7, 21:13)
Wisla Can-Pack Krakov (Poľ.) - Castors Braine (Belg.) 69:76 po predĺžení (13:9, 19:12, 13:21, 20:23 - 4:11)
ZVVZ USK Praha (ČR, trénerka Natália Hejková) - Kayseri AGÜ Spor (Tur.) 68:72 po predĺžení (21:15, 18:14, 8:18, 14:14 - 7:11)
Bourges Basket (Fr.) - UMMC Jekaterinburg (Rus.) 58:63 (18:21, 16:15, 13:14, 11:15)

Viac o téme: Good Angels Košice Euroliga Perfumerías Avenida Salamanca