Olympionička prehovorila o zákulisí: Teplé miestečka na zväze a rozhodovanie pre kamarátov

Martina Halinárová-Jašicová
Martina Halinárová-Jašicová

BANSKÁ BYSTRICA - Situácia v slovenskom biatlone je zlá, za posledné dva roky dokonca kritická a posledné dni katastrofálna. Takto zhodnotila situáciu bývalá olympionička a dnes trénerka Martina Halinárová-Jašicová. Reagovať na dianie sa rozhodla po tom, ako minulý víkend prišlo v Slovenskom zväze biatlonu k nečakaným zmenám. Ján Hyža už nie je prezidentom. Človeka, ktorý nosil do najúspešnejšieho zimného športu pod piatimi kruhmi peniaze, jednoducho odvolali.

„Podrazili ste nohy človeku, ktorý zdieľal  rovnaký názor s novým riaditeľom Dukly, ktorý je nastavený na navrhnutý športový zákon na Slovensku.  Pritom  ja som už takmer dva roky upozorňovala na veľmi zlú  situáciu v tomto oddelení na Dukle, na nekalé praktiky, ktoré sa prenášali  aj na Slovenský zväz biatlonu,“ hnevá ja bývalá slovenská biatlonistka.

Od prvej kritiky v televízii počas zimných olympijských hier v Soči je vraj Halinárová-Jašicová nepriateľ zväzu a dostávala ako trénerka nezmyslené a neodborné disciplinárne postihy. Povedala, že latka pre mládež je dnes tak nízko, že ju zvládnu bez problémov. „Stačí byť najlepší na majstrovstvách Slovenska? Potom sa ide na majstrovstvá sveta seniorov, juniorov či dorastencov a výsledkovú listinu čítame odzadu.“ Halinárová-Jašicová to natrela aj funkcionárom, keď pomenovala to, čo vidí – rozhoduje sa na princípe, kto je kamarát a kto čo potrebuje. Ich služobné cesty na preteky nazvala „poznávacími zájazdmi“ bez výsledkov. „Držia si teplé miestečká a rozhodujú na princípe kto s kým je kamarát a čo kto od koho potrebuje. Kto za to nesie zodpovednosť?"

Veľká priepasť medzi Slovenskom a svetom je podľa nej predovšetkým v juniorských a dorasteneckých kategóriách. „Je potrebné si konečne uvedomiť, že len kvalitné svetové výsledky nosia do športu peniaze a sponzorov. Žili ste z financií z mojej generácie. A keď už bolo zle, zachránila vás ruská juniorská majsterka sveta Anastasia Kuzminová, ktorá sa stala Slovenkou. Klobúk dole pred jej talentom a výkonmi v našej kombinéze, ale dovolím si tvrdiť, že ňou získané cenné kovy sú len zlatá prikrývka na bublajúcom hrnci," zhodnotila bývalá skvelá reprezentantka.

„Je mi do plaču a hanbím sa, akí ľudia rozhodujú o slovenskom biatlone! Nemáte pojem o veci a načúvate človeku, ktorý si rieši len svoje ego,“ povedala úprimne.

Martina Halinárová-Jašicová je v slovenskom biatlone od začiatku, ako prvá slovenská biatlonistka v roku 1993 vyhrala preteky Svetového pohára (Östersund, v roku 1995 aj v Lahti), v roku 1994 som priniesla pod Tatry pre Slovensko premiérový historický bod zo zimných olympijských hier (6. - Lillehammer), v roku 1999 zase prvú medailu zo svetového šampionátu (striebro Kontiolahti).


Tagy: Martina Halinárová-Jašicová

Zdroj:
kt; Športky
Foto:
facebook

DISKUSIA