Šampiónom MotoGP tretíkrát Španiel Lorenzo: Rossi v sťaženej pozícii neuspel

Jorge LorenzoJorge Lorenzo Zdroj: SITA

VALENCIA - Španielsky motocyklový pretekár Jorge Lorenzo sa v nedeľu na "domácom" okruhu vo Valencii stal tretíkrát v kariére majstrom sveta v kategórii MotoGP. Predošlé dva tituly v kráľovskej kubatúre získal v rokoch 2010 a 2012.

Jeho najväčší konkurent Valentino Rossi vstupoval do hlavných pretekov záverečného podujatia v sťaženej pozícii, keďže štartoval z posledného miesta za kolíziu s Marcom Marquezom počas VC Malajzie.

Rossimu sa v priebehu pretekov podarilo prebojovať z poslednej priečky na konečnú štvrtú, na zisk titulu však potreboval pri prvenstve Lorenza skončiť hneď za ním. Domáci pretekár drámu nepripustil, VC Valencie ovládol spôsobom štart-cieľ a odrazil tak nápor talianskeho soka. "Snažil som sa ísť najrýchlejšie, ako som vedel. Potreboval som sa sústrediť a modlil som sa, aby som preteky dokončil," uviedol Lorenzo. Nový šampión si po úspešných pretekoch zobral vlajku svojej rodnej krajiny, s ktorou absolvoval "čestné" kolo. "Bolo to veľmi emocionálne. Počas víťazného kola som plakal," priznal.

Tridsaťšesťročný Talian bol pred záverečným podujatím na vedúcej pozicii, nakoniec sa však nedočkal svojho ôsmeho titulu, na ktorý čaká už od roku 2009. Stalo sa mu to už druhýkrát v kariére, v roku 2006 v záverečných pretekoch padol a skončil na 13. mieste a šampionóm sa tak stal Nicky Hayden. Rossimu nevyšla záverečná časť sezóny, keď z predchádzajúcich desiatich pretekov zvíťazil len raz.

Brit Danny Kent si vybojoval premiérový majstrovský titul v kategórii Moto3. Úspešnú sezónu spečatil na finálovej Veľkej cene vo Valencii, kde obsadili deviatu priečku, čo mu stačilo na udržanie si prvej pozície v celkovej klasifikácii seriálu.

Kent na svojej Honde triumfoval so šesťbodovým náskokom pred druhým Miguelom Oliveirom z Portugalska. Ten obsadil vo Valencii prvé miesto, no manko na Brita už nezmazal. Tretí v celkovom poradí skončil Enea Bastianini z Talianska. Dvadsaťjedenročný Kent sa stal prvým britským víťazom od roku 1977, kedy sa to podarilo Barrymu Sheenemu. "Je to neskutočný pocit. Myslím, že si pôjdem niekam trochu poplakať a nechám zo seba odísť všetky tie emócie," povedal víťaz.

V kategórii Moto2 sa z triumfu tešil Španiel Tito Rabat, už skôr si celkové prvenstvo v seriáli zabezpečil Francúz Johann Zarco.

VC Valencie:
MotoGP: 1. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha 45:59,364 min, 2. Marc Márquez (Šp.) Honda +0,263 s, 3. Dani Pedrosa (Šp.) Honda +0,654, 4. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha +19,789, 5. Pol Espargaró (Šp.) Yamaha +26,004, 6. Bradley Smith (V. Brit.) Yamaha +28,835
Konečné poradie MS (po 18 pretekoch): 1. Jorge Lorenzo (Šp.) Yamaha 330 bodov, 2. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 325, 3. Marc Márquez (Šp.) Honda 242, 4. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 206, 5. Andrea Iannone (Tal.) Ducati 188, 6. Bradley Smith (V. Brit.) Yamaha 181

Moto3 - výsledky:
1. Miguel Oliveira (Port./KTM) 40:09,792 min, 2. Jorge Navarro (Šp./Honda) 40:09,990, 3. Jakub Kornfeil (ČR/KTM) 40:11,882, 4. Brad Binder (JAR/KTM) 40:11,913, 5. Enea Bastianini (Tal./Honda) 40:12,767, 6. Isaac Vinales (Šp./Husqvarna) 40:13,135, ... 9. Danny Kent (V.Brit./Honda) 40:19,70