Šatan spoznal svojich pomocníkov: Pri skladaní výberu Európy mu pomôžu tieto legendy!

Miroslav Šatan
Miroslav Šatan

TORONTO - Generálnemu manažérovi Miroslavovi Šatanovi budú pri zostavovaní hokejového výberu Európy pre Svetový pohár 2016 pomáhať aj krajan Peter Bondra a bývalý československý reprezentant Václav Nedomanský. Obaja by v tíme mali pôsobiť ako skauti.

Vedenie zámorskej NHL a hráčskej asociácie NHLPA vo štvrtok oznámili ďalšie mená, ktoré doplnia realizačný tím európskeho výberu. Okrem Bondru a Nedomanského budú v päťčlennom skautskom tíme pôsobiť aj bývalý kanadský brankár a asistent trénera Arizony Coyotes Sean Burke, niekdajší skaut a asistent trénera Vancouveru Canucks Lorne Henning a Ricky Olczyk, súčasný asistent generálneho manažéra Caroliny Hurricanes. Ich úlohou bude zostavovať riporty pre GM Šatana a prezidenta európskeho výberu Franza Reindla. Nový muž pribudne aj na striedačku, asistentom hlavného trénera Ralpha Kruegera bude Paul Maurice, súčasný kouč Winnipegu Jets.

"Sme radi, že môžeme oznámiť ďalšie veľké posily pre realizačný tím Európy pre Svetový pohár 2016. Peter, Sean, Lorne, Paul, Václav a Ricky budú mať dôležité úlohy pri našej snahe vybudovať kvalitný a úspešný tím pre budúcoročný turnaj," uviedol v tlačovej správe Franz Reindl, ktorý je aj šéfom Nemeckej hokejovej federácie.

Bondra odohral v NHL počas dlhých 16 sezón dokopy 1081 zápasov, bývalý skvelý kanonier v nich nastrieľal 503 gólov a získal 892 bodov. Päťnásobný účastník Zápasu hviezd sa preslávil najmä v drese Washingtonu, s ktorým v roku 1998 postúpil do finále Stanleyho pohára. Je druhým najproduktívnejším hráčom (825 bodov) a druhým najlepším strelcom (472 gólov) v histórii Capitals. V profilige obliekal aj dresy Ottawy, Atlanty a Chicaga. Výraznú stopu zanechal aj v slovenskej reprezentácii, je autorom pamätného "zlatého" gólu vo finále MS 2002 v Göteborgu, k titulu majstra sveta pridal o rok neskôr aj bronz v Helsinkách. Po ukončení hráčskej kariéry pracoval v rokoch 2007 - 2011 ako generálny manažér slovenskej reprezentácie.

Nedomanský je legendou Slovana Bratislava, v drese československej reprezentácie sa predstavil na 10 svetových šampionátoch. Na MS 1972 získal zlatú medailu, o dva roky neskôr ho vyhlásili za najlepšieho útočníka MS. Štartoval aj na dvoch ZOH, v zbierke má olympijské striebro (1968) a bronz (1974). V NHL nastúpil za Detroit, NY Rangers a St. Louis dokopy na 421 zápasov, v ktorých nazbieral počas siedmich sezón celkovo 278 bodov. Za sebou má aj trénerské angažmány v nemeckom Schwenningene a rakúskom Innsbrucku.

Šatana na post GM navrhlo vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), spolu s Reindlom je zodpovedný za nomináciu, výber realizačného tímu a celú prípravu tímu, ktorý bude poskladaný z hráčov z európskych krajín okrem Česka, Fínska, Ruska a Švédska.

Svetový pohár 2016 sa uskutoční od 17. septembra do 1. októbra v v kanadskom Toronte. Na turnaji bude štartovať osem tímov. A-skupinu tvoria Kanada, Česko, USA a tím Európy, v B-skupine sa predstavia Rusko, Fínsko, Švédsko a výber mladých severoamerických hviezd. Do vyraďovacej časti postúpia prvé dva tímy z každej skupiny. Na súpiskách každého tímu bude maximálne 23 hráčov, z toho 20 korčuliarov a traja brankári. Prvých 16 hráčov, vrátane dvoch brankárov, musia tímy oznámiť do 1. marca 2016. Zmeny na súpiskách sa môžu robiť najneskôr 1. júna. Turnaj sa bude hrať podľa pravidiel NHL, na klziskách s profiligovými rozmermi a zápasy budú rozhodovať arbitri z NHL.

Výber Európy

prezident/vedúci tímu: Franz Reindl, generálny manažér: Miroslav Šatan, hlavný tréner: Ralph Krueger, asistent trénera: Paul Maurice, skautský tím: Peter Bondra, Sean Burke, Lorne Henning, Václav Nedomanský, Ricky Olczyk


Tagy: Miroslav Šatan Peter Bondra Václav Nedomanský

Zdroj:
TASR
Foto:
nhl.com

DISKUSIA