VIDEO Súboj o postup s infarktovým záverom: V hustej hmle padli dva zlepené góly

James McCarthy ťahá za dres Senada LuličaJames McCarthy ťahá za dres Senada Luliča Zdroj: SITA

ZENICA - Futbalisti Bosny a Hercegoviny remizovali v piatkovom prvom zápase európskej baráže o postup na EURO 2016 do Francúzska v Zenici s Írskom 1:1. Góly padali až v závere duelu - na presný zásah hosťujúceho Robbieho Bradyho odpovedal vzápätí Edin Džeko. Odveta je na programe v pondelok 16. novembra v Dubline.

Po opatrnom úvode zaplnený štadión Bilino Polje prvýkrát mohutne aplaudoval v 10. minúte, keď sa do zakončenia dostal na hranici šestnástky Pjanič, no jeho projektil letel vysoko nad. Domáci boli aktívnejší, no do čistých šancí sa nedostávali. Pozorná defenzíva Írov odzbrojila v 19. minúte v pokutovom území Džeka a nádejný pokus Ibiševiča o tri minúty neskôr letel vedľa. Po polhodine hry hlavičkoval Zukanovič priamo do rúk brankára Randolpha, no diváci sa gólu v prvom dejstve nedočkali.

Po zmene strán sadla na ihrisko v Zenici hmla, v ktorej dali o sebe konečne vedieť aj Íri - hlavička Hendricka v dobrej pozícii ale letela tesne nad bránku. Na druhej strane mohol v 60. minúte gólovo udrieť Lulič, ale zoči-voči Randolphovi ho nedokázal prekonať. Góly priniesla až záverečná desaťminútovka. Najskôr sa v 82. minúte presadil prízemnou strelou k bližšej žrdi Brady, už o tri minúty neskôr zachránil aspoň remízu pre domácich Džeko pohotovým zakončením zvnútra šestnástky.

Bosniaci túžia po svojej premiérovej účasti na ME. Vlani prvýkrát okúsili atmosféru veľkého podujatia, keď sa predstavili na MS v Brazílii. Íri sa na európskom šampionáte doteraz zúčastnili dvakrát, naposledy v roku 2012 prehrali všetky tri duely v základnej skupine.