VIDEO+FOTO Veľké gesto pred šlágrom velikánov: Nezmieriteľní rivali povedali nie terorizmu!

Pred šlagrom Anglicka s Francúzskom sa obidva celky prezentovali naozaj krásnym gestom
Pred šlagrom Anglicka s Francúzskom sa obidva celky prezentovali naozaj krásnym gestom

LONDÝN - Anglicko a Francúzsko sú odvekými rivalmi, ich utorňajší vzájomný prípravný zápas v londýnskom Wembley však v smutných dňoch po piatkových teroristických udalostiach v Paríži spojil oba národy. Fanúšikovia oboch tímov ako aj samotní aktéri na trávniku sa zjednotili v boji proti terorizmu a vyslali do sveta jasný odkaz.

Anglicko zvíťazilo 2:0, no po stretnutí viac rezonovala aktuálna spoločenská téma teroristických útokov, ktoré v piatok otriasli metropolou Francúzska a vyžiadali si 129 obetí. "V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým anglickým fanúšikom za ich prejav rešpektu a solidarity," povedal dojatý kapitán a brankár francúzskej reprezentácie Hugo Lloris. "S veľkými problémami sme sa koncentrovali na tento zápas a na trávniku to bolo vidieť. Chýbala nám ľahkosť, dôraz v osobných súbojoch. Preto sme dnes prehrali, ale je to len prípravný zápas. Podstatné je, že futbal dnes spojil ľudí," dodal Lloris.

Emocionálny večer v londýnskom Wembley odštartoval príchodom aktérov na trávnik v sprievode francúzskej trikolórovej vlajky, na ktorej sa vynímalo motto "Liberté - egalité - fraternité". Tréneri oboch tímov - Roy Hodgson a Didier Deschamps - pred úvodným výkopom v sprievode princa Williama položili na trávnik spomienkové kytice na uctenie si obetí piatkovej tragédie. Prítomný na zápase bol aj britský premiér David Cameron.

Desaťtisíce anglických fanúšikov si následne z plného hrdla zaspievali francúzsku hymnu a zdvihnutím farebných papierikov nad hlavu vytvorili ohurujúce "choreo" znázorňujúce francúzsku zástavu. "Bol to ťažký večer pre každého z nás, obzvlášť pre francúzskych futbalistov. Ukázali sme svetu našu jednotu. Musíme spolu bojovať za krajší svet. Víťazstvo nás teší, ale nie je podstatné," nechal sa počuť kanonier Albiónu Wayne Rooney.


Tagy: Wembley Wayne Rooney Anglicko Francúzsko Hugo Lloris

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA